Sekrety rodziny Winnickich

Tytuł recenzji:

𝗗𝗼𝗺𝗼𝘄𝗮 𝗽𝗶𝘄𝗻𝗶𝗰𝘇𝗸𝗮

𝑍𝑒 𝑠𝑧𝑐𝑧ęś𝑐𝑖𝑒𝑚 𝑏𝑦𝑤𝑎 𝑗𝑎𝑘 𝑧 𝑜𝑘𝑢𝑙𝑎𝑟𝑎𝑚𝑖[…] 𝑠𝑧𝑢𝑘𝑎 𝑠𝑖ę 𝑖𝑐ℎ, 𝑎 𝑜𝑛𝑒 𝑠𝑖𝑒𝑑𝑧ą 𝑛𝑎 𝑛𝑜𝑠𝑖𝑒.

Rodzina Winnickich jest w okolicy doskonale znana i cieszy się powszechnym szacunkiem. Na pozór życie klanu toczy się leniwym rytmem, ale ten idealny obraz pokazywany na co dzień innym, w rzeczywistości wewnątrz aż iskrzy od emocji. Rodzinne relacje są pełne konfliktów, sporów i nieporozumień. Na krótko przed jubileuszem stulecia powstania winnicy w tajemniczych okolicznościach znika Emilia, nestorka rodu i wtedy zaczyna opadać kutyna pozorów. Podjęte kiedyś decyzje, właśnie teraz wydały owoce. Na jaw wychodzą sekrety z przeszłości i współczesne konflikty. Tajemnice rodzinne powoli układają się w jedną całość, a dużą zasługę w ich odkrywaniu ma pamiętnik Emilii odnaleziony przypadkiem przez Dianę w pokoju babci.

Antoni nestor rodu, kiedyś z wielkiej miłości poślubił Emilię, która jednak nie odwzajemniała jego uczucia, zakochana bowiem była z wzajemnością w jego bracie Stanisławie, lekkoduchu i bawidamku. Emilia miała rozdarte serce, ale podjęła decyzję, że dla własnego dobra poślubi Antoniego, pomimo że siostra Luiza kategorycznie jej to odradza. 𝑊𝑦𝑏ó𝑟 𝑛𝑖𝑒𝑜𝑑𝑤𝑜ł𝑎𝑙𝑛𝑖𝑒 𝑧𝑤𝑖ą𝑧𝑎𝑛𝑦 𝑗𝑒s𝑡 𝑧 𝑡𝑦𝑚, 𝑐𝑧𝑒𝑔𝑜 𝑛𝑖𝑒 𝑤𝑦𝑏𝑟𝑎𝑙𝑖ś𝑚𝑦. 𝐴 𝑡𝑦 𝑧𝑏𝑖𝑒𝑟𝑧𝑒𝑠𝑧 𝑜𝑤𝑜𝑐𝑒 𝑠𝑤𝑜𝑖𝑐ℎ 𝑑𝑒𝑐𝑦𝑧𝑗𝑖. 𝑀𝑖ł𝑜ść, 𝑠𝑡𝑟𝑎𝑐ℎ 𝑖 𝑠𝑎𝑚𝑜𝑡𝑛𝑜ść. […] 𝐶ℎ𝑜𝑟𝑜𝑏𝑎 𝑠𝑡𝑟𝑎𝑤𝑖 𝑤𝑎𝑠 𝑜𝑑 ś𝑟𝑜𝑑𝑘𝑎! 𝑀ę𝑠𝑘𝑖𝑐ℎ 𝑝𝑜𝑡𝑜𝑚𝑘ó𝑤 𝑛𝑖𝑐 𝑑𝑜𝑏𝑟𝑒𝑔𝑜 𝑛𝑖𝑒 𝑠𝑝𝑜𝑡𝑘𝑎! Słowa wróżki, do której zaprowadziła Emilię siostra, będzie echem powracać w głowie kobiety latami. Wierzyła jednak, że przy boku Antoniego czeka ją życie w harmonii, dostatku, a kochający ją mąż będzie ją szanował i zadba, by była szczęśliwa. Ze Stanisławem czekałoby ją życie pełne niepewności i rozczarowań. 𝐶𝑧𝑎𝑠𝑎𝑚𝑖 𝑐𝑧ł𝑜𝑤𝑖𝑒𝑘 𝑑𝑜𝑘𝑜𝑛𝑢𝑗𝑒 𝑤 ż𝑦𝑐𝑖𝑢 𝑤𝑦𝑏𝑜𝑟ó𝑤, 𝑎 𝑐𝑧𝑎𝑠𝑒𝑚 𝑤𝑦𝑏ó𝑟 𝑠𝑡𝑤𝑎𝑟𝑧𝑎ł 𝑐𝑧ł𝑜𝑤𝑖𝑒𝑘𝑎.

Emilia wybrała stabilizację u boku Antoniego, ale ich życie wcale nie układa się tak, jak to sobie wymarzyła. […] 𝑘𝑎ż𝑑𝑦 𝑧 𝑛𝑎𝑠 𝑑𝑜𝑘𝑜𝑛𝑢𝑗𝑒 𝑤𝑦𝑏𝑜𝑟ó𝑤 𝑖 𝑝óź𝑛𝑖𝑒𝑗 𝑚𝑖𝑒𝑟𝑧𝑦 𝑠𝑖ę 𝑧 𝑖𝑐ℎ 𝑘𝑜𝑛𝑠𝑒𝑘𝑤𝑒𝑛𝑐𝑗𝑎𝑚𝑖. Syn Kazimierz wiedzie starokawalerskie życie, pracuje jako architekt z dala od winnicy. Córka Katarzyna prawa ręka Antoniego, już się widzi na miejscu ojca, jako osoba decyzyjna, ale po śmierci synka nie jest szczęśliwa i częsta sięga po alkohol. Próbuje wszystkich rozstawiać po kątach, jest zimna i wyrachowana i tak skupiona na sobie, że nawet zauważa momentu, gdy jej mąż od niej się odsuwa i szuka szczęścia w ramionach innej kobiety. Jak zakończy się jej małżeństwo zawarte z rozsądku, z powodu dziecka? Ich córka Diana wbrew sobie pracuje w winnicy i w ogóle nie jest z tego powodu szczęśliwa. W poszukiwaniu miłości pakuje się w toksyczny związek z narcystycznym Gracjanem. Do czego doprowadzi jej związek z psychopatą? Miłosza syna Kazimierza i Pauliny przed laty porzuciła ukochana, teraz mężczyzna planuje wspólną przyszłość z dziennikarką Laurą, dla której to nie Miłosz jest najważniejszy, lecz jej kariera, czego Miłosz nie potrafi zaakceptować. Była ukochana chłopaka jednak wróciła do Szczepkówki. Jak jej obecność wpłynie na przyszłość Miłosza?

Antoni doskonale zdawał sobie z tego, jaka jest prawda, że Emilia go nie kocha, ale wierzył, że z czasem wszystko się ułoży. Pomimo że przez wiele lat bał się, że utraci Emilię, to, zamiast dbać o ich miłość, osuwał się od żony coraz bardziej i bardziej, aż ich małżeństwo, o które tak walczył, trwało już tylko na papierze. […] Kazimierz 𝑝𝑟𝑧𝑒𝑧 𝑤𝑖𝑒𝑙𝑒 𝑙𝑎𝑡 𝑚ó𝑔ł 𝑜𝑏𝑠𝑒𝑟𝑤𝑜𝑤𝑎ć, 𝑗𝑎𝑘 𝑖𝑐ℎ 𝑚𝑖ł𝑜ść 𝑢𝑠𝑦𝑐ℎ𝑎, 𝑤𝑖ę𝑑𝑛𝑖𝑒, 𝑗𝑎𝑘 𝑐ℎ𝑜𝑟𝑦 𝑤𝑖𝑛𝑛𝑦 𝑘𝑟𝑧𝑒𝑤, 𝑛𝑖𝑒 𝑤𝑦𝑑𝑎𝑗ą𝑐 𝑑𝑜𝑏𝑟𝑦𝑐ℎ 𝑜𝑤𝑜𝑐ó𝑤 […] 𝑈𝑚𝑎𝑟ł𝑦 𝑘𝑜𝑟𝑧𝑒𝑛𝑖𝑒, 𝑢𝑠𝑒𝑐ℎł 𝑘𝑟𝑧𝑒𝑤. Mężczyzna też nie potrafił stworzyć stabilnej rodziny. Od lat ma partnerkę, z którą spłodził syna, ale nigdy nie zapragnął być z nimi na stałe.

Rodzina Winnickich rozrasta się jak winnica, ale w cieniu niespełnionej miłości. 𝐵𝑟𝑎𝑘 𝑚𝑖ł𝑜ś𝑐𝑖 𝑠𝑝𝑟𝑎𝑤𝑖ł, ż𝑒 𝑧 𝑡𝑎𝑘𝑖𝑚 𝑡𝑟𝑢𝑑𝑒𝑚 𝑝𝑖𝑒𝑙ę𝑔𝑛𝑜𝑤𝑎𝑛𝑦 𝑟𝑜𝑑𝑧𝑖𝑛𝑛𝑦 𝑘𝑟𝑧𝑒𝑤 𝑧𝑎𝑐𝑧ął 𝑢𝑠𝑦𝑐ℎ𝑎ć. Mężczyźni w tym rodzie nie mogą zaznać szczęścia, a ich kobietom wcale nie jest łatwiej. 𝑆𝑒𝑘𝑟𝑒𝑡𝑦 𝑙𝑎𝑡𝑎𝑚𝑖 𝑠𝑘𝑟𝑦𝑤𝑎𝑛𝑒 𝑤 𝑠𝑒𝑟𝑐𝑢 𝑐𝑖ążą 𝑏𝑎𝑟𝑑𝑧𝑖𝑒𝑗 𝑛𝑖ż 𝑔ł𝑎𝑧𝑦. 𝐶𝑜𝑑𝑧𝑖𝑒𝑛𝑛𝑖𝑒 𝑐𝑜𝑟𝑎𝑧 𝑏𝑎𝑟𝑑𝑧𝑖𝑒𝑗 𝑐𝑖ą𝑔𝑛ą 𝑛𝑎 𝑑𝑛𝑜, 𝑧𝑎𝑏𝑖𝑒𝑟𝑎𝑗ą 𝑜𝑑 ś𝑤𝑖𝑎𝑡ł𝑎, 𝑜𝑑𝑐𝑖𝑛𝑎𝑗ą 𝑜𝑑 𝑤𝑠𝑧𝑦𝑠𝑡𝑘𝑖𝑐ℎ, 𝑘𝑡ó𝑟𝑦𝑐ℎ 𝑘𝑜𝑐ℎ𝑎𝑚𝑦. 𝑍𝑎𝑚𝑦𝑘𝑎𝑗ą 𝑤 𝑠𝑖𝑒𝑐𝑖 𝑘ł𝑎𝑚𝑠𝑡𝑤, 𝑧𝑎𝑔𝑟𝑧𝑒𝑏𝑢𝑗ą𝑐 𝑝𝑜𝑑 𝑧ł𝑢𝑑𝑛𝑦𝑚𝑖 𝑜𝑏𝑖𝑒𝑡𝑛𝑖𝑐𝑎𝑚𝑖, ż𝑒 𝑏ę𝑑𝑧𝑖𝑒 𝑗𝑒𝑠𝑧𝑐𝑧𝑒 𝑑𝑜𝑏𝑟𝑧𝑒. 𝑁𝑖𝑔𝑑𝑦, 𝑛𝑖𝑒 𝑏ę𝑑𝑧𝑖𝑒, 𝑏𝑜 𝑘𝑎ż𝑑𝑦 𝑘𝑜𝑙𝑒𝑗𝑛𝑦 𝑓𝑎ł𝑠𝑧 𝑛𝑖𝑠𝑧𝑐𝑧𝑦 𝑛𝑎𝑠 𝑏𝑎𝑟𝑑𝑧𝑖𝑒𝑗 𝑖 𝑏𝑎𝑟𝑑𝑧𝑖𝑒𝑗. Decyzje Emilii i Antoniego sprawiły, że w cieniu fałszu i kłamstw, wychowywały się ich dzieci i wnuki, które teraz nie potrafią ułożyć sobie życia. […] 𝐾𝑎ż𝑑𝑦 𝑐𝑧ł𝑜𝑤𝑖𝑒𝑘 𝑝𝑜𝑤𝑖𝑛𝑖𝑒𝑛 𝑚ó𝑐 𝑝𝑜𝑑𝑗ąć 𝑑𝑒𝑐𝑦𝑧𝑗ę 𝑤 𝑧𝑔𝑜𝑑𝑧𝑖𝑒 𝑧 𝑠𝑎𝑚𝑦𝑚 𝑠𝑜𝑏ą.

Zdanie, że 𝑟𝑜𝑑𝑧𝑖𝑛𝑎 𝑤𝑠𝑝ó𝑙𝑛𝑖𝑒 𝑝𝑟𝑎𝑐𝑜𝑤𝑎ł𝑎 𝑛𝑎 𝑠𝑢𝑘𝑐𝑒𝑠, brzmi w tym przypadku jak pusty frazes. Czyżby babcia postanowiła zniknąć, by wreszcie wszyscy przejrzeli na oczy? Chciała nimi wstrząsnąć, by zaczęli podejmować właściwe decyzje, a być może powód jej zniknięcia był jeszcze inny? 𝑅𝑜𝑑𝑧𝑖𝑛𝑎 𝑗𝑒𝑠𝑡 𝑠𝑖𝑙𝑛𝑎, 𝑑𝑜𝑝ó𝑘𝑖 𝑡𝑟𝑧𝑦𝑚𝑎 𝑠𝑖ę 𝑟𝑎𝑧𝑒𝑚. Gdy to w końcu pojmą, ich sytuacja diametralnie się zmieni.

Wspaniała, ciepła, kobieca opowieść o rodzinie, o tym, co jest w życiu najważniejsze. Wybory, jakich dokonali Antoni i Emilia odcisnęła trwałe piętno na całej rodzinie, chociaż kolejne pokolenia mogły same podjąć decyzje, popełniali błędy swoich przodków. Co sami posiali, teraz muszą zebrać. Nie potrafili cieszyć się, tym, co mieli, zamiast patrzeć w przyszłość, wciąż żyli przeszłością. Sekrety, tajemnice, niedopowiedzenia oplotły ich rodzinę niczym winorośl. 𝑆𝑒𝑘𝑟𝑒𝑡𝑦 𝑟𝑜𝑑𝑧𝑖𝑛𝑦 𝑊𝑖𝑛𝑛𝑖𝑐𝑘𝑖𝑐ℎ.to piękna opowieść o rodzinie, miłości, zaufaniu, spuściźnie przekazywanej z pokolenia na pokolenie, niesnaski, sekrety, to wszytko, jak autorka wspomina w posłowiu, skryła pieczołowicie na kartach tej powieści. Opowiada o rodzinie wielopokoleniowej złączonej wspólną krwią, a podzieloną konfliktami. Sekrety rodziny Winnickich to przepięknie napisana i wydana książka ze wspaniałymi ilustracjami, które sprawiają, że ta powieść jest wyjątkowa. Nie tylko ze względu na wspaniałą historię opowiedzianą przez autorkę, ale także z powodu satysfakcjonujących doznań estetycznych. Powieść 𝑆𝑒𝑘𝑟𝑒𝑡𝑦 𝑟𝑜𝑑𝑧𝑖𝑛𝑦 𝑊𝑖𝑛𝑛𝑖𝑐𝑘𝑖𝑐ℎ ma niepowtarzalny klimat, jedyny w swoim rodzaju, który wprowadza czytającego w nostalgiczny nastrój i sprawia, że czuje się po jej lekturze, niczym po wypiciu lampki dobrego wina. Jestem oczarowana tą niesamowitą i piękną historią, zmuszającą do refleksji, wspaniałymi opisami i mądrością życiową, jaka z niej płynie. Nie chciałam jeszcze rozstawiać się z bohaterami 𝑆𝑒𝑘𝑟𝑒𝑡ó𝑤 𝑟𝑜𝑑𝑧𝑖𝑛𝑦 𝑊𝑖𝑛𝑛𝑖𝑐𝑘𝑖𝑐ℎ, tak bardzo mi się ta książka podobała, ale wraz z napisem koniec, historia Winnickich wcale się nie kończy. Z tyłu okładki moi kochani znajdziecie niespodziankę, wraz z notką o powieści. Zaparzcie sobie aromatyczną herbatkę, zapalcie świeczki zapachowe, otwórzcie kuferek z sekretami rodziny Winnickich i przenieście się do winnicy w Szczepkówce. Pani Aleksandro dziękuję za piękną, ciepłą i mądrą opowieść w sam raz na długie jesienne wieczory.

𝑁𝑖𝑒 𝑤𝑜𝑙𝑛𝑜 𝑡𝑟𝑎𝑐𝑖ć 𝑛𝑎𝑑𝑧𝑖𝑒𝑖, 𝑛𝑎𝑤𝑒𝑡 𝑤 𝑜𝑏𝑙𝑖𝑐𝑧𝑢 𝑘𝑎𝑡𝑎𝑠𝑡𝑟𝑜𝑓𝑦[…]𝑁𝑖𝑔𝑑𝑦 𝑛𝑖𝑒 𝑤𝑖𝑒𝑚𝑦, 𝑧𝑎 𝑘𝑡ó𝑟𝑦𝑚 𝑟𝑜𝑔𝑖𝑒𝑚 𝑐𝑧𝑎𝑖 𝑠𝑖ę 𝑟𝑎𝑡𝑢𝑛𝑒𝑘.

Informacje dodatkowe o Sekrety rodziny Winnickich:

Kup książkę Sekrety rodziny Winnickich

Herbaciarnia pod Jaśminem
Aleksandra Rak0
Okładka ksiązki - Herbaciarnia pod Jaśminem

Są takie chwile, kiedy tracimy nadzieję i potrzebujemy kogoś, kto zagości w naszym życiu niczym smak uzdrawiającej i aromatycznej jaśminowej herbaty. Życiowe...

Niełatwe powroty
Aleksandra Rak0
Okładka ksiązki - Niełatwe powroty

Patrycja wiele lat temu wyjechała do Irlandii i tam ułożyła sobie życie. Martyna skupia się na rozwijaniu własnego biura architektonicznego. Klaudia...

Księga zaklęć
Agnieszka Rautman-Szczepańska