Sekrety Suwalszczyzny

Ocena: 4 (1 głosów)
opis

"W średniowieczu tereny dzisiejszej Suwalszczyzny zamieszkiwało zachodniobałtyckie plemię, o którym mimo upływu wieków wciąż niewiele wiemy."
Suwalszczyzna naprawdę potrafi zachwycić, mnie urzekła nie tylko pięknym ukształtowaniem terenu i przyrodą, ale również tym, że można znaleźć tam równie ciekawe i niedostępne tereny jak w moich rodzinnych Bieszczadach... oraz na Mazurach, gdzie mieszkam od wielu lat.
W tym rejonie mieszkało bądź odwiedzało go wiele znanych osób. Autor opowiada nam również sporo ciekawych i nie wszystkim powszechnie znanych sekretów, lecz właśnie taki jest zamysł tej serii.
Zaczynamy od hydrotechnicznego dzieła jakim jest niemal 100 kilometrowy Kanał Augustowski, który do dzisiaj robi wrażenie.
Dowiemy się także o tajemniczym (chociaż obecnie bardziej już chyba znanym) skoku czterech premierów na pociąg pod Bezdanami, a także o Józefie Piłsudskim, który na widok pewnej młodej Aleksandry z Suwał stracił głowę. W Suwałkach możemy zobaczyć piękny mural na jednej ze szkół poświęcony właśnie tej parze. O wielkich mostach w Stańczykach z pewnością słyszeli wszyscy, ale w tej książce możemy poznać ich genezę. Z pewnością jednak niewiele osób wie, że Pac, o którym pisał Adam Mickiewicz, mieszkał na Suwalszczyźnie, w Dowspudzie.

"Równa ich była rączość, równa była praca;
Godzien jest pałac Paca, godzien Pac pałaca (...)
napisał Adam Mickiewicz w XI księdze Pana Tadeusza."
A pałac ten był naprawdę niesamowity, lecz niestety można go zobaczyć tylko na rycinach bo został zniszczony i teraz możemy oglądać tylko niewielki fragment tej dawniej wspaniałej budowli. Pozostał po niej tylko arkadowy portyk z wieżą i część parku.
W Suwałkach możemy przysiąść na ławeczce z Marią Konopnicką a także spotkać krasnoludki z jej książki, na ulicy Andrzeja Wajdy jest budynek, w którym mieszkał reżyser, mieszkał tu również brat Czesława Miłosza z rodzicami a także Lechosław Marszałek, który jest twórcą słynnego Reksia.
Suwalszczyznę upodobał sobie również Karol Wojtyła, który najbardziej lubił Jezioro Wigry. Na terenie Puszczy Augustowskiej rozegrano wiele scen do serialu "Czarne chmury" a nawet mostek, po którym przeprawiali się jeźdźcy konno, do dzisiaj nazywany jest mostkiem Dowgirda.
Oczywiście nie możemy zapomnieć o Augustowie i słynnej Beacie z "Albatrosa", przed którym możemy przysiąść na ławeczce z nią.
W tej książce znajdziemy jeszcze wiele innych mniej znanych historii, z których tylko wspomnę o najgłębszym jeziorze Hańcza, o Molennie Staroobrzędowców, o Kamedułach z wigierskiego klasztoru oraz o skarbach, które kryje Suwalszczyzna i dlaczego ich nie wydobywamy.

"Prace geologiczne przeprowadzone na tym samym terenie latem 1962 roku dowodzą dodatkowo, że podziemna Suwalszczyzna zawiera także potężne złoża rud metali rzadkich, w tym przede wszystkim tytanu i wanadu."
Poza tym wszyscy wiedzą, że Suwalszczyzna to nasz biegun północny, chociaż nie ma oficjalnych badać, to w Wiżajnach zawsze jest niższa temperatura.
Jeżeli chociaż trochę zachęciłam Was do tego regionu, to łapcie książkę w ręce i planujcie wraz z nią odwiedziny Suwalszczyzny.

Informacje dodatkowe o Sekrety Suwalszczyzny:

Wydawnictwo: Księży Młyn
Data wydania: 2022-10-24
Kategoria: Przewodniki turystyczne
ISBN: 9788377296851
Liczba stron: 160
Język oryginału: polski
Dodał/a opinię: Myszka77

więcej
Zobacz opinie o książce Sekrety Suwalszczyzny

Kup książkę Sekrety Suwalszczyzny

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Inne książki autora
Sekrety Dolnego Śląska - cz. 2
Mariusz Szylak0
Okładka ksiązki - Sekrety Dolnego Śląska - cz. 2

28 maja 1997 roku. Południe. Z każdą minutą tłum otaczający klasztor w Lubiążu gęstnieje. Napięcie sięga zenitu, gdy z czarnej toyoty wysiada... sam Michael...

Sekrety Warmii i Mazur
Mariusz Szylak0
Okładka ksiązki - Sekrety Warmii i Mazur

Życie towarzyskie w Krzyżach kwitnie na przystani pana Szczupakiewicza, przy grze w kości i makao, w przydomowych gankach. Są i romanse! A jakże! Na...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Upiór w moherze
Iwona Banach
Upiór w moherze
Szepty ciemności
Andrzej Pupin
Szepty ciemności
Księga zaklęć
Agnieszka Rautman-Szczepańska
Księga zaklęć
Najukochańsza
Joanna Jagiełło
Najukochańsza
Strach ze strychu
Radek Jakubiak
Strach ze strychu
Strefa interesów
Martin Amis
Strefa interesów
Stajnia pod Lipami
Magdalena Zarębska ;
Stajnia pod Lipami
Draka na Antypodach
Katarzyna Ryrych ;
Draka na Antypodach
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy