Słodki smak marzeń

Tom 1 cyklu Słodki smak marzeń

WSKRZESZONE NADZIEJE

„Słodki smak marzeń” to jedna z tych książek obyczajowych, które urzekają okładką. Gdy widzi się tak wydaną książkę, czytelnik od razu wie, że tu będzie czuć smaki, zapachy i uczucia. Powieść ukazała się nakładem wydawnictwa Jaguar, a jej autorką jest Aneta Krasińska.

Laura przyjechała na studia do Warszawy z niewielkiej wsi. Dla dziewczyny wychowanej w małej społeczności pierwsze spotkanie ze stolicą, jej gwarem i pośpiechem, było szokiem. Jednak zdecydowała się zostać. Teraz pracuje w agencji reklamowej, pod rządami trudnej i apodyktycznej szefowej, spłaca kredyt mieszkaniowy, a w weekendy szaleje w klubach, by odreagować stres całego tygodnia. Jej życie toczy się pewnym ustalonym trybem, aż do dnia, gdy na jej drodze staje pewien mężczyzna. Czy Laura da sobie szansę na szczęście? Czy będzie potrafiła przewartościować swoje życie? I czy marzenia zawsze mają słodki smak?

Aneta Krasińska opowiada historię zwyczajnej kobiety. Takiej jakich setki mijamy każdego dnia. Młodej, ambitnej, nastawionej na sukces. Typowo korporacyjny tryb pracy sprawia, że Laura jest przemęczona, powoli traci radość życia, a przede wszystkim, żyje w swoistej bańce. Czy kariera i pieniądze są wyznacznikiem szczęścia? Czy w kolejnych zawodowych obowiązkach i weekendowym pijaństwie da się zamknąć ból przeszłości? Czy miłość może być katalizatorem zmian? „Słodki smak marzeń” to tylko z pozoru prosta historyjka. Autorka przemyca wiele wartościowych treści w swojej książce, a co ważne robi to w bardzo ciekawy sposób. Od samego początku możemy zidentyfikować się z Laurą, a jej rozterki często przypominają nasze własne. Wszystkie strachy, marzenia i lęki zamknięte w czterech ścianach umysłu, które staramy się chować możliwie głęboko przed światem. I samymi sobą.

Zawsze zwracam bardzo dużą uwagę na język i warstwę narracyjną powieści i tutaj należy się Krasińskiej duże wyróżnienie. Książka napisana jest ładną polszczyzną i widać, że autorka na język kładzie bardzo duży nacisk. To delikatna jak puch dmuchawca opowieść. O uczuciach, marzeniach i kompromisach. O dawnych krzywdach, które nie dają o sobie zapomnieć. Lekko opowiedziana, słowami pełnymi słońca. Piękna. Ogromny urok ma ta książka. Zupełnie naturalne postaci. Z całą gamą zalet i przywar. Zwyczajne sytuacje, które przydarzyć mogą się każdemu. Pełna głębi i napisana z dużą klasą. To jedna z tych powieści obyczajowych, które są świetną odskocznią od codzienności, ale nie są puste i zarysowują się gdzieś w środku naszych czytelniczych serc. Aneta Krasińska zgrabnie, w niewymuszony sposób snuje opowieść typowo ludzką. Naznaczoną i dobrem i złem. Miłą, subtelną, ale i gorzką. Nie boi się pisać o uczuciach bez nadęcia, sprawnie, elegancko. Autorka jawi mi się jako literacka łasica : zwinna, pełna gracji, ale także sprytu : wie jak chwycić za gardło. Udało jej się napisać bardzo piękną, chwytliwą historię bazującą na prostych motywach. I tchnąć w nią serce i duszę. Przepiękne to jest. Proste i zachwycające.

Ujmująca w tej opowieści jest zarówno lekkość narracji jak i dar dogłębnego prezentowania uczuciowości. Czasami potrzebujemy w życiu zmian. Bodźca, który wyzwoli nasze prawdziwe ja. I siły oraz motywacji, by zmienić priorytety. A takim katalizatorem bardzo często jest po prostu drugi człowiek. Krasińska wyśmienicie ukazuje miłość, przyjaźń, ale i zależności np. służbowe. Te relacje między bohaterami są takie życiowe, prawdziwe, że po prostu wierzymy w tę historię. To rzadkie tak pisać. I to jest naprawdę duża rzecz.

Bardzo polecam „Słodki smak marzeń”, ponieważ to jedna z tych historii, które dużo czytelnikowi dają. Nie jest to tylko rozrywka na wieczór lub dwa. To poruszająca i głęboka historia, która daje możliwość zastanowienia się także nad własnym życiem. Celami, dążeniami i autentycznymi potrzebami. Diabeł piekielnie poleca.

Informacje dodatkowe o Słodki smak marzeń:

Wydawnictwo: Jaguar
Data wydania: 2021-04-14
Dodał/a opinię: chico6401

Tagi: Romans współczesny

Zobacz opinie o książce Słodki smak marzeń

Kup książkę Słodki smak marzeń

Pragnienia Elżbiety. Małe tęsknoty
Aneta Krasińska0
Okładka ksiązki - Pragnienia Elżbiety. Małe tęsknoty

W drugiej części trylogii Małe tęsknoty spotykamy znajome już bohaterki: Kalinę, Elżbietę i Lenę. Pewnego dnia przewrotny los przypadkowo splótł ze sobą...

Gorzki smak marzeń
Aneta Krasińska0
Okładka ksiązki - Gorzki smak marzeń

Świat Laury rozpada się na milion odłamków. Kobieta nie może otrząsnąć się po stracie i gdy nie ma już nadziei na odnalezienie sensu życia, nieoczekiwanie...

Opowieści o kolorach
Nadine Debertolis