STRES w pracy zawodowej nauczyciela

Praca nauczyciela jako zawód w szkole do łatwych nie należy. Nauczyciel narażony jest na stres na każdym poziomie przekazywania swojej wiedzy uczniom. Stanisław Korczyński podjął to pedagogiczne wyzwanie i na łamach swej książki przedstawił z bliska zawód nauczyciela oraz związany z nim stres. Pierwszy rozdział książki dotyczył definicji stresu, źródła, czy Polacy są zestresowani, stres w środowisku pracy, następstwa stresu., odporność na stres, radzenie sobie ze stresem , syndrom wypalenia się zawodowego. Uwaga w rozdziale drugim została skupiona na zawodzie nauczyciela – literatura przedmiotu. Trzeci rozdział ma na celu zapoznać nas z postawami metodologicznych autora. Czwarty rozdział zawiera opis wyników badań opracowanych przez autora. Piąty rozdział umieszczone jest omówienie koncepcji stresu i radzenie sobie z nim podczas pracy zawodowej. Na podstawie własnego rysunku autora w ujęciu T. Tomaszewskiego stres został ujęty w sposób zrozumiały w sytuacjach trudnych: przeciążenie, zagrożenie, zakłócenie, deprywacja- źródło stresu. Dokonana analiza stresu, a zarazem informacje oparte zostały również na wiedzy psychologicznej, stanowiącą zakres pracy zawodowej nauczyciela w stresie jako element, który nie zawsze wpływa na pozytywny aspekt podczas pracy. Z punktu widzenia możemy zauważyć plus i minus pracy zawodowej nauczyciela. Autor wspomniał również o tym na łamach tej książki o tych czynnikach. Plusem pracy zawodowej nauczyciela jest to, że posiada motywację, w momencie kiedy widzi rezultaty swojej pracy w zespole wśród grupy koleżeńskiej i uczniów – rezultaty nauczania. Minusem pracy zawodowej nauczyciela jest to, że istnieje możliwość przeciążenia nowymi wymaganiami tzw. zmiany w reformach szkolnych, brak współpracy i wsparcia od innych grup nauczycieli, niespełnienie się zawodowe. Szczególną uwagę zwróciłam na rozdział III – badania własne autora- metodologia badań dotycząca stresu i jak on wpływa na funkcjonowanie pracy zawodowej nauczyciela. Wnioski można uzyskać po dokładnej analizie przedstawionych w rozdziale. Badania te potwierdzają wiarygodność tego faktu, że stres obecny nie tylko w życiu zawodowym, lecz w każdym zawodzie stawia przed nami pytanie: Czy unikniemy stresu? Odpowiedź znajdziemy w rozdziale ostatnim –piątym. Język przekazu książki jest przejrzysty, zrozumiały. Autor nie tylko przekazał w sposób merytoryczny swoją wiedzę, ale przybliżył nam z bliska jak wygląda praca zawodowa nauczyciela wykonywana w stresie. Wydawnictwo Impuls zaprosiło nas czytelników, przyszłych nauczycieli, doświadczonych nauczycieli do przełamania tego stresu dzięki autorowi, który zachęca nas aby samemu spróbować przeciwstawić się stresowi w pracy zawodowej nauczyciela. Drogi czytelniku jeśli w swoim życiu zawodowym miałeś styczność ze stresem to dzięki tej książce nie zawiedziesz się czytając ją. Zachęcam do jej przeczytania.

Informacje dodatkowe o STRES w pracy zawodowej nauczyciela :

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Impuls
Data wydania: 2014-09-15
Kategoria: Pedagogika
Dodał/a opinię: Emilly26

Zobacz opinie o książce STRES w pracy zawodowej nauczyciela

Kup książkę STRES w pracy zawodowej nauczyciela