Tuż za rogiem

Jak bardzo rozstąpić się może wspólna małżeńska ścieżka? Czy pustka, potęgowana przez sztuczne gesty, kłamstwa i nieczułość  może zostać jeszcze wypełniona? W końcu, gdzie zaciera się granica między małżeńskim obowiązkiem a przyzwyczajeniem i wygodą?

Tomasz to spełniony zawodowo mężczyzna, wprawiony w walce biznesmen, który nie boi się nowych wyzwań, a adrenalina i ryzyko to turbina, napędzająca jego codzienne zachowanie. Monika to wycofana marzycielka, niespełniona malarka, która przez ostatnie lata żyje w nieustannym marazmie, martwym zawieszeniu, spowodowanym poczuciem klęski i niewyjaśnionym konfliktem z samą sobą. Dwoje ludzi, niegdyś szaleńczo zakochanych, dziś zupełnie sobie obcych, rozczarowanych nie tylko własnym małżeństwem, ale gdzieś w głębi, życiem i dokonanymi w przeszłości wyborami. Tomasz i Monika, zajęci własnymi problemami, żyją obok siebie, nie dbają o własne uczucie, którego wątły płomień, w huraganie kłótni i sprzeczek, powoli wygasa. Czy dopiero widmo tragedii otworzy oczy bohaterów i przewartościuje ich życie? Ale czy na wzajemne zrozumienie i odbudowanie szacunku nie jest już czasem za późno? Jaką rolę odegra w tej małżeńskiej, psychologicznej rozgrywce tajemniczy, bezdomny mężczyzna w długim, wysłużonym płaszczu?

"Tuż za rogiem" to owoc literackiej współpracy autora powieści sensacyjnych, byłego policjanta, Roberta Ziółkowskiego i wrażliwej romantyczki, autorki książek typowo obyczajowych, Magdaleny Kawki. Po raz pierwszy miałam okazję poznać utwór pisany z dwóch różnych perspektyw, przez jedyny w swoim rodzaju autorski  duet. I choć przed lekturą powieści nie nastawiałam się na prawdziwą literacką ucztę, z jej osobliwymi, niezapomnianymi smaczkami, to jednak w efekcie otrzymałam oryginalną, wymykającą się wszelkim schematom historię, w której prym wiedzie przede wszystkim płaszczyzna psychologiczna, analiza zachowań bohaterów, w końcu stopniowe odkrywanie rosnącego dystansu w zakochanym małżeństwie.

Cała historia rozpoczyna się ostro, krwawo i bezwzględnie - na jednym ze spokojnych, bogatych osiedli, w starannie umeblowanym, drogim mieszkaniu zostają znalezione ciała dwóch denatów - zmasakrowane zwłoki małżeństwa, które - jak wskazują wszystkie poszlaki - wzajemnie zadało sobie śmiertelne ciosy kuchennym nożem. Od tej chwili czytelnik wraca do przeszłości, do pasma wydarzeń sprzed śmiertelnej masakry, które stopniowo prowadzić mają do obrazu wzajemnego zabójstwa. Czytelnik poznaje szczegóły małżeńskiego pożycia dwóch zakochanych, którzy z dnia na dzień, w codziennym biegu i potęgującej szarzyźnie rzeczywistości, powoli zatracają gdzieś własną miłość. Autorzy powieści z niesamowitą szczegółowością odmalowują przemiany zachodzące w psychice bohaterów, które w sposób bezwzględny, odzierają ich ze znamion szacunku i zrozumienia.

"Tuż za rogiem" to  pełen sprzeczności, misternie utkany portret dwóch różnych osobowości, skrajnych żywiołów - spokojnej i chłodnej w obyciu Moniki oraz energicznego, pewnego siebie Tomasza. Jestem pod wrażeniem tej swoistej walki żywiołów, która dokonuje się na oczach czytelnika, przedstawiając rezultat wzajemnego zaniedbania i lenistwa w małżeństwie. Historia pisana z dwóch perspektyw: wrażliwej duszy  Magdaleny Kawki i stanowczej osobowości Roberta Ziółkowskiego, jest tym bardziej wiarygodna, bowiem odwzorowuje faktyczne myśli i rozterki, charakterystyczne przecież dla różnych płci. Z rosnącym zainteresowaniem i wypiekami na twarzy poznawałam myśli bohaterów, ich wahania i wątpliwości, które stopniowo prowadziły do tragedii wzajemnego oddalenia. Cała historia napisana jest pięknym, obrazowym językiem, w który niepostrzeżenie wkrada się specyficzny klimat nostalgii i ...oczekiwania. Oczekiwania, bezwzględnie prowadzącego bohaterów w okowy wzajemnych zdrad i nieporozumień.

Podczas lektury "Tuż za rogiem" nie mogłam wyjść z podziwu, jak wiernie autorzy powieści odmalowują psychikę swoich postaci, w efekcie tworząc kameralny, acz bolesny obraz małżeńskiej walki. Dawno nie czytałam tak mądrej, życiowej historii, w której bezbłędnie przedstawiona jest ułomna sylwetka człowieka, z jego słabościami i wadami, talentem do (nie)zbędnej analizy i komplikowania sobie życia. Cała opowieść jest przemyślana i wiarygodna, każdy przedstawiony w niej obraz jest autentycznym odbiciem naszej codzienności, rzeczywistości naznaczonej niedomówieniami i półprawdami, rzeczywistości mogącej rozgrywać się tuż za rogiem. I choć pozornie historia zdaje się być oczywista, finalny obraz jest bowiem od początku znany czytelnikowi, to autorzy powieści przygotowali dla czytelnika niemałe zaskoczenie, serwując mu kilka niespodziewanych rozwiązań.

"Tuż za rogiem" to fascynujący, wypełniony potężnym ładunkiem emocjonalnym, momentami nawet mrożący krew w żyłach obraz małżeńskiego dramatu, w który stopiono wkrada się szara codzienność i rozczarowanie idealizowanym dotychczas wizerunkiem partnera, Tuż za rogiem" to kawał genialnej polskiej literatury, którą każdemu pragnę szczerze polecić. Historia, która nie da o sobie szybko zapomnień...

Informacje dodatkowe o Tuż za rogiem:

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 2015-06-29
Dodał/a opinię: kawusiaaa

Zobacz opinie o książce Tuż za rogiem

Kup książkę Tuż za rogiem

Za pierwszą kulisą