Utopce

Tom 5 cyklu Lipowo

Mam wrażenie, że Katarzyna Puzyńska pisze szybciej niż ja czytam! "Utopce" to już piata część jej kryminalnego cyklu o policjantach z Lipowa. Mogłoby się wydawać, ża autorka już niczym nie zaskoczy i kolejne części będą nudną, pisaną na siłę kontynuacją. Nic z tych rzeczy! Owszem – niby to samo – ponieważ poznaliśmy już bohaterów, poznaliśmy ich świat, a jednak wszystko jest inaczej. Kolejny raz Puzyńska zaskakuje. "Utopce" są bardziej wywarzone, dopracowane w każdym szczególe i napisane piórem dojrzałej pisarki, która wie czego chce i doskonale zdaje sobie z tego sprawę.

Daniel Podgórski, Emilia Strzałkowska i Klementyna Kopp podejmują się rozwikłania tajemniczej zbrodni sprzed 30 lat. W 1984 roku w odciętej od świata wsi Utopce doszło do dziwnego zdarzenia. Po dwóch mężczyznach pozostały tylko zakrwawione ubrania i ślady kłów na drewnianej altanie. Mieszkańcy wierzą, że za wszystkim stoi obudzony kilka dni wcześniej wampir. Tworzą oni zamkniętą społeczność, która nie lubi obcych, skrywają przed całym światem wielkie tajemnice, za wszelką cenę starają się, by nie ujrzały one światła dziennego – to wszystko oraz strach przed powrotem wampira, skutecznie utrudnia pracę przy śledztwie. W tym mrocznym miejscu, posępnej wsi otoczonej groźnym, magicznym lasem nawet policjantom twardo stąpającym po ziemi jest łatwo uwierzyć, że za wszystkim stoją nadprzyrodzone moce.

Akcja „Utopców” rozgrywa się dwutorowo. Fakty z przeszłości i teraźniejszość doskonale się przeplatają, nie wprowadzając zamętu u czytelnika. Równolegle z prowadzonym śledztwem, z faktami, do których udaje się dotrzeć policjantom, dokładnie przyglądamy się temu co działo się w osiemdziesiątym czwartym roku. Wszystko doskonale się ze sobą komponuje jednocześnie wciągając czytelnika, zmuszając go do własnych przemyśleń, wysuwania wniosków i typowania podejrzanych.

W tej części cyklu wiele się również dzieje w życiu osobistym naszych znajomych policjantów. Wydawało się, że i tutaj nic nas nie zaskoczy, a jednak! Tym razem Puzyńska nieźle namieszała i przyznaję, podobało mi sie to. Może komuś wyda się wszystko przerysowane, może dla niektórych część faktów będzie niesmaczna, dla mnie jednak dodają one pikanterii i wnoszą powiew świeżości do powieści.

Najbardziej zadziwiła mnie postać Klementyny. Wcześniej postrzegałam ją jako kobietę, której nic nie złamie. Owszem, cierpiała po utracie swojej partnerki Teresy, miała też moment zauroczenia młodszym kolegą Danielem, jednak nigdy jej relacje osobiste nie wpływały na pracę. Tym razem jest inaczej. Co takiego się wydarzyło? Czy pani komisarz zdoła wyrwać się z szaleńczego opętania i podoła obowiązkom? Wszystkie odpowiedzi i wątpliwości znajdziesz drogi czytelniku na stronach powieści.

Podsumowując "Utopce" to niezwykle intrygujące śledztwo, mnóstwo podejrzanych i zaskakująca prawda. Zbrodnia niemal doskonała. Autorka znakomicie prowadzi swego rodzaju grę z czytelnikiem. Co chwilę podrzuca nowe wątki i podejrzanych. Każdy z nich miał motyw. Każdy nowy trop z przeszłości naprowadza nas na zaskakujące przypuszczenia i kiedy wydaje się, że wytypowaliśmy już podejrzanego, nasze hipotezy okazują się mylne i prowadzą do ślepych zaułków.

Polecam!

Kup książkę Utopce

Trzydziesta pierwsza
Katarzyna Puzyńska0
Okładka ksiązki - Trzydziesta pierwsza

Seria o Lipowie to nie tylko trzymające w napięciu klasyczne kryminały psychologiczne, ale także powieści z rozbudowanym wątkiem społecznym i obyczajowym...

Czarne narcyzy
Katarzyna Puzyńska0
Okładka ksiązki - Czarne narcyzy

Brodnica przygotowuje się do obchodów lipcowego Święta Policji. Daniel Podgórski nie ma jednak powodów do radości. Niektórym ludziom bardzo zależy, żeby...

Za pierwszą kulisą
Mirosława Łukaszewicz