W cieniu Majdanka

Powieść Sylwii Kubik pt. 'W cieniu Majdanka' to fikcja literacka, ale dotycząca prawdy historycznej o martyrologii Polaków w czasie II wojny światowej. To opowiedziana w zrozumiały i wzruszający sposób opowieść o rodzinie Marców z Tarnowoli: rodzicach i ich kilkorgu dzieciach. Narracja prowadzona jest naprzemiennie z punktu widzenia matki Marianny oraz dwóch córek: Eugenii i Franciszki z Tarnowoli koło Biłgoraja w Lubelskiem. Rodzina mieszkała na wsi. Autorka opowiada to z punktu widzenia dziewczynek. Etap aresztowania, transportu i Majdanka widziany jest oczami dziewczynek i matki. Jest to więc świat emocjonalny, nie rozumiejący wszystkiego, ale bardzo wymowny.
Ciekawym i niebanalnym akcentem jest postać wrednej ciotki zołzy pedantki. Akcenty narodowościowe polsko-ukraińskie pojawiają się też, ale w formie złagodzonej. Chyba dobrze, bo wrzucenie tu jeszcze Wołynia byłoby 'za wieloma grzybami w barszczu'.
Wojna widziana oczami dzieci to psy, głód, brat w lesie, ksiądz lub sąsiedzi, którym nie wolno ufać. Dzieci nie wiedzą dlaczego, ale dorośli im to nakazują.
Generalnie to książka, którą się czyta jednym tchem. Ja ją przeczytałam w jeden poranek. Poruszyła mną, ale literacko nie poczułam się dopieszczona. Raczej jest to historia, którą delektować się będą czytelnicy szukający w powieściach wzruszeń, miłośnicy romansów historycznych, o ile można  tak mówić o książce dotyczącej obozu i wysiedleń. Wątek siostry wysłanej do rodziny też budzi wiele wzruszeń czytelniczych i skłania do refleksji nad charakterami ludzkimi.
Tematyka cierpienia dzieci w czasie wojny to temat szczególnie zasługujący na przypominanie. Jest wielkie zapotrzebowanie na taką tzw. literaturę kobiecą, a ta dotyczy wojny, która wciąż tkwi w świadomości zbiorowej. Tarnowola to miejscowość w województwie lubelskim, na Zamojszczyźnie. Cierpienia mieszkańców mojego regionu, Rotunda i Akowcy. To jak ich widziano na wsi (co zostało wspomniane w toku akcji, że jedni im pomagali, a inni uważali za szaleńców. Ponadto pokazano 'bandytów' podszywających się pod AK). Do tego niemieckie próby nasiedleń ludności ukraińskiej....) Wszystko to jest mało podejmowanym tematem w literaturze popularnej. Dlatego książkę polecam.

Książka z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl.
Zobacz szczegóły

Kup książkę W cieniu Majdanka

Żuławska tajemnica. Miriam
Sylwia Kubik0
Okładka ksiązki - Żuławska tajemnica. Miriam

CZY MIRIAM ZNAJDZIE SZCZĘŚCIE I DOKOŃCZY SWOJĄ HISTORIĘ? Była miłość, radość i fascynacja. Zostało złamane serce i utracony grant, który miał się stać...

Zimowe Żuławy. Beata
Sylwia Kubik0
Okładka ksiązki - Zimowe Żuławy. Beata

Wiatr hula po otulonych śniegiem Żuławach zaglądając w okna mieszkańców szykujących się do świąt. Niektórzy, pochłonięci przez świąteczny rozgardiasz,...

Powrót matki
Danuta Awolusi ;