W świecie wiatru i wierzb. Wyznania chińskiej kurtyzany

Słowo kurtyzana (po włosku cortegiana, z francuskiego courtisane) oznaczało właściwie damę dworu. Jako „kobieta lekkich obyczajów” termin kurtyzana zaczął funkcjonować dopiero w Odrodzeniu. Kurtyzany to prostytutki spędzające życie w wielkim świecie pozostające na utrzymaniu możnych kochanków*
To owa kurtyzana jest narratorką i główną postacią powieści "Wyznania chińskiej kurtyzany". Dong Mei- czyli Zimowa Śliwa , jest już kobietą w podeszłym wieku. Mieszka w Londynie i tu przy filiżance chińskiej herbaty opowiada swojej młodszej koleżance Forsycji, swoje koleje losu.
Dong Mei , jako piąta córka (a byli także synowie) z powodu nędzy, która nagle spadła na dom rodzinny, jako 14-latka zostaje sprzedana do domu publicznego. Jako dziewica jest dla "czcigodnej mateczki" cennym nabytkiem. Pojawia się trzech kandydatów, by "wkraść się do groty". Najwyższą ofertę płaci podstarzały Chińczyk, który w późniejszym okresie przyjmie dziewczynę pod swój dach, gdy ta będzie musiała uciekać, po śmierci swojego młodego kochanka, który zginął z rąk japońskich oficerów.
Następnie Dong Mei trafia do domu publicznego, gdzie zostaje poddana nauce sztuki miłosnej. Tu także doznaje homoseksualnych rozkoszy , ze swoimi "siostrzyczkami".
Po spotkaniu swojego brata Pieska wdaje się w konspiracyjne działania przeciwko okupantom- Japończykom.
Gdy czas wojennej pożogi mija musi się ona zmierzyć z nadchodzącą ideą komunizmu. Kurtyzany zostają pozbawione miejsc pracy i masowo zmuszane do nauki zawodów, które ku chwale ojczyzny mają czynić.

Kurtyzana zmuszana jest, by uczyła się szyć, a następnie zostaje nauczycielką...
Ale czy profesja kurtyzany odchodzi w cień? Czy bohaterka za nią nie tęskni?

Dong Mei jest dziewczyną młodą i choć z pozoru niewinną i nieśmiałą , to począwszy od "nocy poślubnej" , czyli inicjacji seksualnej, budzi się w niej erotyczny ogień.

Bohaterka z każdym kolejnym aktem staje się coraz bardziej rozbudzona seksualne. Praca staje się jej hobby, a nawet nieustającą potrzebą.
Jest na tyle inteligenta, że rozumie pozycje mężczyzny w społeczeństwie, a nawet pochwala, że chiński mąż musi mieć wiele żona. A , żeby swych żon nie obciążać, musi on regenerować siły witalne z kurtyzaną.

Sztuka miłośna staje się jej orężem do "bitew" z zamożnymi klientami. Jej niezwykła uroda i talent uwodzicielki sprawia, że mało który jegomość może nie ulec jej wdziękom.
Kurtyzana uwielbia seks. Nie wstydzi się swej profesji, a nawet ze względu na nią traktuje innych z pogardą.

Książkę czyta się wyśmienicie, głównie dzięki stylowi i językowi wypowiedzi. Kobieta używa wykwintnego, pełnego metafor i upiększeń języka. Zbliżenia są opisane w sposób barwny, fantazyjny np. bitwa, różdżka,  grota, kraina deszczu, wioślarze itp.
Do tego różnorodność kochanków sprawia, że lektura nabiera tempa i nie nudzi.

Mimo tego, że Dong Mei i jej "praca" wiodą prym , to pisarka przedstawia czytelnikowi kawałek chińskiej historii XX wieku. Są tu wzmianki o napaści Japończyków na Chiny, okrutne egzekucje, początki komunizmu i zmiany w obyczajowości, które się z tym wiązały.

Jest to erotyk w najdelikatniejszym wydaniu , z domieszką humoru.
Powieść jest naprawdę dobrze napisana i polecam ją każdemu, gdyż miło się udać w świat chińskiej erotyki i odpocząć od "greyowych pozycji"

Informacje dodatkowe o W świecie wiatru i wierzb. Wyznania chińskiej kurtyzany:

Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: 2012-06-01
Tłumaczenie: Jerzy Chociłowski
Dodał/a opinię: figlarna24

Zobacz opinie o książce W świecie wiatru i wierzb. Wyznania chińskiej kurtyzany

Kup książkę W świecie wiatru i wierzb. Wyznania chińskiej kurtyzany

Wyznania chińskiej kurtyzany. MP3
Miao Sing0
Okładka ksiązki - Wyznania chińskiej kurtyzany. MP3

Kolekcja "Mistrzowie słowa" to dzieła literackie w znakomitych interpretacjach wybitnych polskich aktorów. Każdy tom zawiera bogato ilustrowaną...