Wiara, miłość, śmierć

Tom 1 cyklu Kroniki Martina Bauera

„Czy w świecie pełnym przestępstw można jeszcze w cokolwiek wierzyć?”

Na moście stoi gotowy do skoku policjant - Walter Keunert. Chcąc powstrzymać go przed samobójstwem, policyjny duchowny Martin Bauer sam skacze do wód Renu. Zaskoczony policjant ratuje mu życie. Jednak kilka godzin później niedoszły samobójca ginie po upadku z najwyższego piętra parkingu. Bauer wraz z funkcjonariuszką Vereną Dohr mają jednak wątpliwości, czy aby na pewno było to samobójstwo. Śledztwo prowadzi ich do przestępczego półświatka, a na jaw wychodzą niebezpieczne tajemnice z przeszłości.

Do sięgnięcia po książkę zachęcił mnie jej opis, który nie zapowiadał typowego kryminału, gdzie głównym motywem jest znalezienie zabójcy, bo i typowy kryminał to nie jest. Główny bohater - Martin Bauer - to współpracujący z policją duchowny. Zasadniczo jednak nie różni się on od wszechobecnych w kryminałach detektywów czy śledczych - odważny, obdarzony przenikliwym umysłem, gotów za wszelką cenę dowieść prawdy. Niemniej jest to postać dobrze wykreowana, interesująca i autentyczna, dzięki której śledzenie historii było prawdziwą przyjemnością. Na myśl przychodzi mi tylko jedno „ale” - jego dociekliwość bywała czasem irytująca, zwłaszcza gdy nieustannie nękał rodzinę Keunerta, niemal zapominając przy tym o własnej żonie i córce.

W powieści śledzimy równocześnie kilka wątków, które pod koniec splatają się w zgrabną całość. Najciekawszy i najbardziej rozbudowany jest oczywiście wątek Bauera, choć moim zdaniem najbardziej emocjonująca była historia Mariany. Żal mi było dziewczyny i cały czas kibicowałam jej, by wyplątała się ze swojej sytuacji.

Książka została napisana lekkim i przystępnym stylem i nawet czytelnik niewprawiony w kryminałach nie będzie miał problemów z jej lekturą. Wciąga od pierwszej strony i trzyma w napięciu aż do ostatniej. Zakończenie jest mocne, choć może nieco zbyt dramatyczne. Przydałaby się jednak choć mała wzmianka o dalszych losach Tilo i Mariany.

Większość kryminałów, które dotychczas czytałam, była dla mnie przeciętna, często wręcz oczywista. „Wiara, miłość, śmierć” zdecydowanie nie zalicza się do tej grupy - to mocna powieść, która wciąga i trzyma w napięciu tak, że ciężko się oderwać.

Informacje dodatkowe o Wiara, miłość, śmierć:

Wydawnictwo: Initium
Data wydania: 2019-01-14
Tytuł oryginału: Glaube Liebe Tod
Język oryginału: niemiecki
Tłumaczenie: Anna Bittner
Dodał/a opinię: Ashka

Tagi: Wiara miłość śmierć Peter Gallert Jörg Reiter Kroniki Martina Bauera Initium

Zobacz opinie o książce Wiara, miłość, śmierć

Kup książkę Wiara, miłość, śmierć

Opowieści o kolorach