Wybór

"Niektóre wybory niosą życie, inne niosą śmierć"

Robert Whitlow jest cenionym prawnikiem oraz autorem dwunastu thrillerów o tematyce prawniczej, które w jego zamyśle mają nas zachęcać, inspirować i bawić. W swojej najnowszej powieści „Wybór” porusza problem aborcji oraz wartości ludzkiego życia.
Książka podzielona jest na dwie części. Akcja pierwszej z nich toczy się w małym amerykańskim miasteczku w stanie Georgia w roku 1974. Na samym początku poznajmy siedemnastoletnią Sandy, która zachodzi w nieplanowaną ciążę ze swoim chłopakiem Bradem. W jednej chwili jej życie wywraca się do góry nogami – musi porzucić dobrze zapowiadającą się karierę cheerleaderki oraz opuścić szkołę, bo nikt nie wpuści do niej nastolatki z brzuchem. Młoda dziewczyna jest zmuszona przejść szybki kurs dorastania i podjąć decyzje, które będą miały wpływ na całe jej życie. Legalizacja aborcji jako „fundamentalnego prawa konstytucyjnego” każdej kobiety pozwala jej na usunięcie ciąży i tym samym „pozbycia się kłopotu” za czym stanowczo obstają Brad i jego rodzina. Jej chłopak wprost stawia ultimatum: albo on, albo dziecko. Natomiast rodzice i ciotka Sandy przedstawiają jej różne możliwe opcje (m.in. urodzenie dziecka i oddanie go do adopcji) oraz pozwalają dokonać samodzielnego wyboru. A jaką decyzję podejmie nastolatka? Jedno jest pewne, jej wybór już na zawsze odmieni jej życie.
Druga cześć powieści rozgrywa się w roku 2008. Sandy jest już 51-letnią nauczycielką języka angielskiego w swoim rodzinnym mieście. Pewnego dnia los na jej drodze stawia młodą latynoską dziewczynę, Marię, która jak się okazuję zaszła w niechcianą ciąże w wyniku gwałtu. Nastolatka jest zdezorientowana, nie wie jak w zaistniałej sytuacji postąpić, tym bardziej, że nie zna dobrze języka angielskiego, nie ma oparcia w rodzinie, a administracja szkoły robi wszystko by ją ubezwłasnowolnić i rozporządzać jej ciałem. I znów, podobnie jak 34-lata temu, aborcja wydaje się najprostszym rozwiązaniem. A jaki wybór podejmie Maria? Na pewno dzięki bezinteresownej pomocy Sany będzie to decyzja, które nastolatka nigdy nie będzie żałować.
Temat poruszony w książce na co dzień wzbudza wiele kontrowersji. Od lat toczą się debaty, kiedy zarodek staje się człowiekiem oraz do ilu tygodni kobieta ma prawo przerwać ciążę. Autor w swojej powieści przedstawia różne punkty widzenia, ale podkreśla, że choć czasy się zmieniają, to ponadczasowe wartości nie ulegają zmianie. Lektura tej książki ma nas zachęcić do podejmowani bezinteresownych i ofiarnych wyborów.

„Wybór” Roberta Whitlow’a to mądra i wzruszająca powieść o miłości, odpowiedzialności, macierzyństwie i możliwości wyboru. Ale wyboru polegającemu nie tylko na możliwości przerwania ciąży, ale również wyboru do jej donoszenia i daniu życia kolejnej istocie. Na końcu książki autor wyraża swoją wdzięczność i uznanie wszystkim matkom i podkreśla, iż ofiara, jaką składa kobieta, wydając na świat potomstwo jest bezgraniczna. Jest to bez wątpienia lektura, obok której nie da się przejść obojętnie. Gorąco polecam!

Informacje dodatkowe o Wybór:

Kup książkę Wybór

Lista
Robert Whitlow0
Okładka ksiązki - Lista

Plantatorzy z Południa w obliczu przegranej w wojnie secesyjnej zakładają tajne stowarzyszenie dla ratowania swoich interesów. Półtora wieku później Renny...

Za pierwszą kulisą
Mirosława Łukaszewicz