Z Galileusza też się śmiali

Książka ta jest zbiorem historii o ludzkiej kreatywności, dążeniu do celu i niezłomności. Przeczytamy tu o historii dotyczących wynalazków, tych na większą i mniejszą skalę. Mimo tej różnicy w swojej doniosłości jest coś, co je łączy - reakcja otoczenia, która zniechęcała do ich twórczości. Ktoś powiedział o radiu: "Ta bezprzewodowa pozytywka nie ma żadnej wyobrażalnej wartości handlowej. Któż miałby płacić za wiadomość, która nie jest wysyłana do nikogo konkretnego?". Podobnie mówiono o telewizji. Jak bardzo się ktoś pomylił. Mówiono tak również o ramieniu robota, które wynalazł George Devol. Nikt wtedy nawet nie śnił o tym, że ludzi można zastąpić maszyną przy stołach montażowych. Ciężko byłoby zebrać wszystkie wynalazki i opisać je w jednym miejscu. Tego zadania podjął się Albert Jack. Z każdym wynalazkiem wiąże się jakaś anegdota lub ciekawa historia. Czasami opisywana historia jest smutna, a czasami wesoła. Autor włożył wiele serca, by opisać każdą z nich. Każdy z tych wynalazków wpłynął w swój sposób na losy świata. Wadą książki jest stosunek jakości do opisanych w niej historii. Ma się wrażenie, że autor przytłacza nas ilością wynalazków, które ciężko potem usystematyzować, mimo, że książka napisana jest prostym językiem i zawiera wiele humorystycznych rozwiązań. Wszystko jest okraszone cytatami sprzed lat, wypowiedziami znanych ludzi i fragmentami z gazet. Przekonywania i obawy które dawniej głoszono, dzisiaj brzmią absurdalnie. Jeżeli kogoś interesują takie ciekawostki, to ta książka jest właśnie dla niego. Historie są ciekawe, a zakres ogromny. Każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Informacje dodatkowe o Z Galileusza też się śmiali:

Wydawnictwo: Muza