Zabawka

Czy Wy też lubicie historie oparte na faktach bądź inspirowane prawdziwymi wydarzeniami? Takie książki czyta mi się zupełnie inaczej niż takie, które są w 100% fikcją. Zwłaszcza, jeśli sprawa nigdy nie została do końca wyjaśniona lub winni nie zostali ukarani.

Autor pisząc tą książkę inspirował się dwoma sprawami z przeszłości. Pierwsza to sprawa zaginięcia Kasi, której do dnia dzisiejszego nie odnaleziono. Dziewczyna pisała pamiętnik, który rzucił światło na wydarzenia z ostatnich kilku lat życia dziewczyny.

Druga sprawa to seryjny morderca, którego ofiarami padały bezdomne kobiety i która również nie została wyjaśniona do dnia dzisiejszego.

Mamy dwie główne bohaterki, których losy przypadkowo się splatają ze sobą. Kaja Olecka prowadzi dochodzenie w sprawie odnalezionych w lesie zwłok kobiety. W pracy nie ma łatwo, ale kobieta ma intuicję, za którą skutecznie podąża, odkrywając fakty, których pozornie nic ze sobą nie łączy.

Ania Kryńska to z kolei córka znanego warszawskiego biznesmena. Gdy zamordowana w  lesie kobieta okazuje się być pierwszą żoną jej ojca dziewczyna jest w szoku. Nie miała pojęcia o jej istnieniu. Coś w niej pęka. A chcąc zrozumieć kim była Ewelina, postanawia poznać przeszłość swojego ojca i dowiedzieć się, dlaczego tyle lat ukrywał przed nią prawdę.

Wydarzenia są przeplatane wpisami z pamiętnika pewnej czternastolatki. Nie przeczytamy tam jednak wpisów o nieudanych randkach i pierwszych nieśmiałych pocałunkach. Te strony są tylko potwierdzeniem na to, że zło istnieje i czai się bliżej niż się tego spodziewamy. Od małego wpajamy dzieciom, żeby nie ufać obcym, nie rozmawiać z nimi, a już zdecydowanie nigdzie z nimi nie odchodzić. A co jeśli, my sami wpuścimy takiego człowieka pod własny dach? Jeśli obdarzymy go zaufaniem?

Książkę czyta się dobrze. Jedna rzecz bardzo rzuciła mi się w oczy. Trochę nierealna wydaję mi się relacja głównych bohaterek. Policjantka, która dzieli się najmniejszymi szczegółami dochodzenia z cywilem?

I to jeszcze z córką osoby, której nazwisko pojawia się w sprawie?
Przyznam jednak, że przymknęłam na to oko, bo byłam ciekawa dalszego rozwoju wydarzeń. Nie ukrywam, że zapiski z pamiętnika (jak pisze sam autor w dużej mierze oddające rzeczywisty przebieg zdarzeń) są wstrząsające. Szokują i wywołują dużo emocji, bo cały czas mamy w głowie wiek dziewczynki.
To było moje pierwsze spotkanie z autorem i zdecydowanie uznaję je za udane.

Informacje dodatkowe o Zabawka:

Kup książkę Zabawka

Metro
Robert Ziębiński0
Okładka ksiązki - Metro

Nowy thriller autora ,,Zabawki" i ,,Lockdownu". Korupcja polityczna ze skutkiem śmiertelnym. Podczas budowy trzeciej linii warszawskiego metra dochodzi...

Stephen King. Sprzedawca strachu
Robert Ziębiński0
Okładka ksiązki - Stephen King. Sprzedawca strachu

Jego powieści sprzedały się w 350 milionach egzemplarzy. Wydał 65 książek. Opublikował ponad 200 opowiadań. Przetłumaczono go na niemal wszystkie języki...

Księga zaklęć
Agnieszka Rautman-Szczepańska