Zabójcza przyjaźń

Nazwisko Alice Feeney znam od dawna, choć tylko ze słyszenia. Kilka lat temu na polskim rynku ukazała się powieść „Czasami kłamię”. Pamiętam, że o książce było wówczas bardzo głośno. Miałam ją nawet przeczytać, by sprawdzić, o co tyle szumu, zawsze jednak trafiało mi się coś innego – ciekawszego, aktualniejszego. Tym razem postanowiłam nie zwlekać, uznając, że jeśli po „Zabójczą przyjaźń” nie sięgnę teraz, gdy jest nowością, to pewnie nie sięgnę po nią nigdy. Bo znów będzie coś nowszego lub bardziej interesującego. Słowa dotrzymałam i po powieść Feeney sięgnęłam zaledwie kilka dni po premierze. Czy żałuję? W żadnym wypadku! A jeśli i Wy rozważacie jej lekturę, to zerknijcie na moją recenzję. Przekonacie się, że warto tę historię poznać.

„Zabójcza przyjaźń” to naprawdę dobry thriller psychologiczny. Powieść Feeney ma wszystko to, co powinien posiadać trzymający w napięciu dreszczowiec. Przemyślaną i po mistrzowsku skonstruowaną intrygę, wstrząsające zbrodnie, skrywane latami mroczne sekrety z przeszłości bohaterów oraz duszną atmosferę prowincjonalnego miasteczka. Plus oczywiście kilku podejrzanych, z których każdy w zasadzie miał motyw i sposobność, by dopuścić się morderstwa. Do pełni szczęścia zabrakło mi właściwie tylko jednego – niemożliwego do przewidzenia zakończenia. Przed lekturą powieści Alice Feeney trafiłam na mnóstwo opinii czytelników zachwyconych finałem „Zabójczej przyjaźni”. Wiele osób zapewniało, że nie sposób odgadnąć tożsamość mordercy przed tym, gdy zdradza nam ją autorka. Zgadzam się, że nie można odmówić Feeney talentu do wodzenia czytelnika za nos. Autorka co chwilę karmi nas poszlakami i fałszywymi dowodami, które my z otwartymi ramionami przyjmujemy. Nie przypuszczamy nawet, że to wszystko wywołuje w naszej głowie jeszcze większy mętlik. Podczas lektury wielokrotnie zmieniałam swoje typy – raz stawiałam na Annę, by za moment o całe zło obwiniać Jacka, następnie znów wskazywałam Annę, a potem jeszcze kilka innych osób. Moje zmieniające się teorie co kilka stron rozpadały się niczym domek z kart. W pewnym momencie wytypowałam jedną osobę, którą obarczyłam odpowiedzialnością za wszystkie straszliwe wydarzenia w Blackdown, a moja hipoteza okazała się słuszna. Powiedziałabym nawet, że rozwiązanie tej morderczej łamigłówki wydało mi się nieco naciągane. Niby wszystko ładnie składa się w całość, ale nie czuję się w stu procentach usatysfakcjonowana. I chociaż nie jestem zaskoczona samym finałem, to mimo wszystko uważam, że „Zabójcza przyjaźń” to kawał naprawdę przyzwoitego thrillera.

Bardzo do gustu przypadł mi styl narracji, która prowadzona jest z aż trzech perspektyw: Anny, Jacka i mordercy, który skrupulatnie eliminuje kolejnych mieszkańców Blackdown. Udzielenie głosu temu ostatniemu szczególnie mi się podobało. Pozytywne wrażenie wywarły na mnie także retrospekcje z młodości głównej bohaterki. Nastoletnia historia Anny staje się punktem wyjścia do zastanowienia się nad istotą przyjaźni, zwłaszcza tej niszczącej i toksycznej.

Jeśli szukacie więc powieści, która pochłonie Was bez reszty na kilka dobrych godzin, to nie musicie szukać dalej, bo właśnie ją znaleźliście. „Zabójcza przyjaźń” Alice Feeney to przykład bardzo poprawnie skonstruowanego thrillera, który wciąga, trzyma w napięciu i zapewnia dobrą, chwilami mrożącą krew w żyłach rozrywkę. Czytajcie, bo warto!

Informacje dodatkowe o Zabójcza przyjaźń:

Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2021-03-10
Tytuł oryginału: His and Hers
Tłumaczenie: Agnieszka Walulik
Dodał/a opinię: KasiaKatarzyna44

Zobacz opinie o książce Zabójcza przyjaźń

Kup książkę Zabójcza przyjaźń

Czasami kłamię
Alice Feeney0
Okładka ksiązki - Czasami kłamię

A kiedy sądzisz, że już wszystko rozumiesz... wtedy CZASAMI KŁAMIĘ! Są trzy rzeczy, które powinniście wiedzieć o Amber Reynolds. Pierwsza: jej...

Księga zaklęć
Agnieszka Rautman-Szczepańska