Zrozumieć pamięć

Pamięć jest wszystkim i niczym

Lisa Genova, neurobiolog i autorka, przenosi swoją wiedzę z zakresu nauk o mózgu i umiejętności opowiadania historii do poznawczej domeny pamięci. Książka nie sprawia wrażenia podręcznika samopomocy, ale zawiera oparte na dowodach wskazówki, jak to zrobić, aby poprawić zapamiętywanie.

„Hipokamp potrzebny jest do tworzenia nowych, możliwych do świadomego przywołania wspomnień”.

Po omówieniu, w jaki sposób powstają wspomnienia i dlaczego dochodzi do zapominania, książka zmienia biegi, aby porównać, w jaki sposób pogorszenie pamięci i reakcja osoby na zapomnienie w przypadku demencji klinicznej różni się od naturalnego starzenia się.

„Prawidłowa działająca pamięć nie zapamiętuje wszystkiego. Zachowuje to, co jest ważne i przydatne, a odrzuca to, co nie jest. Utrzymuje sygnał i pozbywa się zakłóceń. Zdolność zapominania jest najprawdopodobniej równie niezbędna jak zdolność pamiętania”.

W opracowanym przez Genovę objaśnieniu mechaniki pamięci znajdują się przydatne wskazówki, które czytelnicy mogą zastosować w swoim codziennym życiu.

„Sen jest kluczowy, jeśli chodzi o ulokowanie wszystkich nowych informacji i doświadczeń w pamięci długotrwałej. Gdy się nie wyśpisz, następnego dnia doznasz czegoś na kształt amnezji”.

Informacje dodatkowe o Zrozumieć pamięć:

Wydawnictwo: Filia
Data wydania: 2021-06-02
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 9788381954853
Tytuł oryginału: Remember
Dodał/a opinię: Karolina Wawrowska

Tagi: Biografie i literatura faktu bóg

Zobacz opinie o książce Zrozumieć pamięć

Kup książkę Zrozumieć pamięć

Życie za wszelką cenę
Lisa Genova0
Okładka ksiązki - Życie za wszelką cenę

"Niesamowite połączenie szczegółów naukowych z emocjonalną, szczerą opowieścią". Bookreporter "Każda scena poruszy Cię do granic." - The...

Sekret O'Brienów
Lisa Genova0
Okładka ksiązki - Sekret O

Nowa powieść autorki MOTYLA. Wielokrotnie nagradzana, bestsellerowa autorka "New York Timesa" i neurobiolog Lisa Genova powraca z nową, poruszającą powieścią...

Powrót matki
Danuta Awolusi ;