Żywe Trupy. Narodziny Gubernatora

Tom 1 cyklu Żywe trupy (powieść)

O serii The Walking Dead ciężko jest nie usłyszeć. Ktoś ogląda serial, kto inny czyta komiks, a od jakiegoś czasu możemy znaleźć na półkach księgarni również książki z tego uniwersum. W dodatku bardzo nietypowe książki, nie mówią one o dobrze nam znanej ekipie dowodzonej przez szeryfa a o początkach mniej nam znanego arcyłotra – Gubernatora. Kirkman twórca bestsellerowej serii porwał się na coś co bardzo rzadko wychodzi, fani z reguły odrzucają takie spin-offy i z reguły zamiast sukcesu są gwoździem do trumny.

Philip Blake razem ze swoją ukochaną córką, słabym bratem i dwójką przyjaciół starają się przetrwać w świecie w którym zombi przestali być fikcją. Powoli zmierzają do Atlanty, gdzie jak podają komunikaty z ostatnich już istniejących mediów, znajduje się obóz dla tych co przetrwali. Droga jest równie trudna co prawda którą poznają po dotarciu w wymarzone miejsce, a życie Gubernatora tak naprawdę dopiero się zaczyna.

Na początku muszę się przyznać do dwóch rzeczy; po pierwsze jestem wielką fanką serialu telewizyjnego „The Walking Dead”, po drugie nigdy nie miałam w rękach komiksu na bazie którego powstał serial.

Na samym początku, chyba jak każdy fan serii, bałam się, że książka zniszczy wszystko. Spin-off jest ryzykownym zagraniem ponieważ jego grupą docelową są oddani fani – a oni jak nikt inny potrafią wyłapać każdy błąd, każdą fałszywą nutę. Pozbyłam się wątpliwości już po paru stronach. Klimat który znam z serialu, to narastające napięcie które przyciąga przed ekrany miliony na całym świecie zostało oddane bezbłędnie. Nie wiem ile w tym jest zasługi Kirkmana a ile Bonansinga który odpowiada za styl, jednak panowie naprawdę dali radę.

Brutalność, latające w okół flaki, ostre narzędzia wbijane w głowę nieumarłych to druga siła napędowa serii. Tutaj również jej nie zabraknie, ale tak jak w znanym serialu, nie ma w tym nic obrzydliwego ani nachalnego. Każdy ruch jest niezbędny by przeżyć, każdy krok pokazuje nam zmianę jaka w każdym z bohaterów zachodzi. Bo to właśnie o to tutaj tak naprawdę chodzi – „Narodziny Gubernatora” pokazują nam krok po kroku ewolucję bohaterów, degradację świata i upadek wszystkiego co dla ludzi było ważne.

To właśnie dlatego miliony ludzi śledzą każdy odcinek serialu, z zapartym tchem czytają komiksy, a teraz z taką samą przyjemnością sięgną po książkę. Nie jest to pusta rozrywka, nie emanuje brutalnością tylko po to by cieszyć tłumy. Seria, jak i książka, daje nam coś więcej. Pokazuje co dzieje się z ludźmi w obliczu katastrofy. W dodatku pokazuje nam to tak realistycznie i wiarygodnie, że nie mam wątpliwości co do tego w jaką stronę poszedł by świat. Przeraża nas i skłania do refleksji widok ludzi tracących starą osobowość, którzy zapominają o pewnych wartościach i robią wszystko by przeżyć.

Trzeba też wspomnieć o jednej rzeczy która sprawia, że „Narodziny Gubernatora” są równożędną częścią The Walking Dead – finał. Serial (nie wiem jak komiks) przyzwyczaił nas do tego, że po momentach względnego spokoju nadchodzi moment gdzie wszystko staje na głowie, a finał sprawia, że z emocji serce bije mocniej a my nie możemy doczekać się kolejnej części. Tutaj jest identycznie!

„Narodziny Gubernatora” są pozycją kierowaną głównie do fanów serii którzy chcieli dowiedzieć się czegoś więcej o tajemniczym arcyłotrze Gubenratorze. Dzięki temu, że historia zaczyna się od początku osoby które jeszcze ze światem The Walking Dead nie miały styczności odnajdą się w tej książce równie dobrze. Polecam wszystkim którzy chcą przeczytać historie o zombi która jest czymś więcej niż emanującą brutalnością powieścią.

Informacje dodatkowe o Żywe Trupy. Narodziny Gubernatora:

Kup książkę Żywe Trupy. Narodziny Gubernatora

Żywe Trupy. Droga do Woodbury
Robert Kirkman, Jay Bonansinga0
Okładka ksiązki - Żywe Trupy. Droga do Woodbury

Plaga zombie zalewa przedmieścia Atlanty. Lilly Caul wraz z przyjaciółmi walczy o przetrwanie, szukając ocalenia w ogrodzonym murem miasteczku Woodbury...

Żywe Trupy. Upadek Gubernatora część 2
Robert Kirkman, Jay Bonansinga0
Okładka ksiązki - Żywe Trupy. Upadek Gubernatora część 2

Imperium Philipa Blake’a chwieje się w posadach. Fundamenty kruszeją, fasady pokrywają się pęknięciami, a z mozołem wznoszone mury rozpadają się...

Za pierwszą kulisą
Mirosława Łukaszewicz