OKRUCHY PAMIĘCI ( II )
opowiadania >Na owym Rynku , co tydzień – we wtorki i czwartki chyba – odbywały się targi, a raz w miesiącu – jarmarki. Zjeżdżali się na nie okoliczni chłopi, kupcy, rzemieślnicy. Rozstawiano stragany lub handlowano prosto z wozów. Miasteczko ożywało. Później targi i jarmarki przeniesiono poza miasto, a na Rynku założono skwer. Wokół niego stały przeważnie kamieniczki i dość okazałe domy drewniane. Stoją one do dziś. Zmieniały się sklepy i ich właściciele. Stopniowo znikała własność prywatna , a – państwowe- tandetą głosiły „chwałę” Ludowej. Odeszli w przeszłość moi znajomi. Już niewielu z tych, których znałam, żyje i mieszka w Chorzelach. Większość naszych sąsiadów miała gospodarstwa rolne. Krowy, konie na ulicy - nikogo nie dziwiły. I zapach mleka po przejściu wieczornym krów!


Na wzgórku, nad rzeką, ogrodzony parkanem, wznosił się kościół parafialny pod wezwaniem św. Mikołaja. Trzynawowy. Nawę główną od bocznych oddzielają rzędy arkadowych kolumn o kwadratowych podstawach. Drewniany pierwotnie ołtarz główny został przebudowany na coś w rodzaju bramy triumfalnej. Na bocznych ścianach namalowano pochód polskich świętych. Nie są to malowidła najwyższej rangi. Od chwili ich powstania raził mnie pomysł namalowania na plafonie monstrancji ustawionej na posadzce i nieproporcjonalność figur świętych.


Z kościołem wiążą się moje wzruszenia pierwszokomunijne, bierzmowanie, ślub siostry i pogrzeby rodziców. Nigdzie, ani wcześniej ani później, nie uczestniczyłam w tak pięknie śpiewanych mszach świętych, jak właśnie w Chorzelach. Każdej części mszy towarzyszyła odpowiednia śpiewana modlitwa. Na rozpoczęcie śpiewano:


„ U stóp ołtarza grono dzieci klęka,


aby wysłuchać Najświętszej Ofiary ,


w której Chrystusa odnowi się męka,


z której najdroższe spłyną na nas dary”


A na „Gloria”:-„Gloryja, gloryja – niechaj brzmi jak dzwon...”- i dalej ...- nic nie pamiętam. A szkoda! Organista miał wspaniały głos i świetnie prowadził chór.


Z kościołem związana była tradycja czuwania przy Grobie Chrystusa. Wartę pełnili strażacy w odświętnych strojach i harcerze tak długo, dopóki komuna nie zabroniła. Później młodzież pełniła wartę – po cywilnemu. Strażacy - nie podporządkowali się . Byli przecież strażą - tylko - ochotniczą.


Pasterki. Noc . Mróz. Śnieg skrzypi pod butami i błyszczy milionami diamentowych gwiazd w świetle latarni .Roziskrzone gwiazdami granatowe niebo. .Bajkowa zaiste sceneria. Zwisające z dachów sople i nawisy śniegu. Biały, czysty, świeży pokrywał wszystko, otulał pieszczotliwie do snu. Bicie dzwonów niosło się daleko. Stojący na wzgórku kościół, z charakterystyczną wieżą, wynurzał się z mroku światłami okien i otwieranych, co chwi, drzwi.


W roziskrzoną milionami gwiazd noc


spieszą do kościółków ludzie,


by ujrzeć niepojętą Bożą moc,


by brać udział w cudzie.


Czy tylko w cudzie Boga narodzin


w odległym – w czasie i przestrzeni - żłobie?


Czy nie licząc wieków, lat ani godzin -


wierzysz, że narodził się On dzisiaj – w tobie?


Czy dzisiaj zostały tylko obrzędy, rytuały,


choinki, opłatki, kolędy, stoły zastawione suto?


Czy pod pastorałkową, kolędową nutą


resztki sumienia i wiary zostały?


- zastanawiam się w „Jasełkach polskich” napisanych w 2005 roku.


Wtedy jeszcze nie było przerostu formy nad treścią. Komercjalizacja przyszła wraz z wolnym rynkiem. W komunie- to była raczej walka o zdobycie trochę lepszego jedzenia, pomarańczy („ władza ludowa” informowała, jak to staraniem rządu i partii - z bratniej Kuby - płyną statki z cytrusami; jakież to było nędzne! ). Ale to już zupełnie inna sprawa. O niej chyba wszyscy w;edzą. Czy młodzież

- [1] [2] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
oleczka31 Linia koment
Dodany:2013-01-31 18:03:06, Ocena: 6.0
Tak, to prawda. Mnie ten okres jawi się w różowych barwach dzieciństwa. Nic na to nie poradzę...

Ocenił/a na: 6
viktoria12 Linia koment
Dodany:2013-02-01 16:27:41, Ocena: 6.0
Napisz co myślisz o tym tekście...

Ocenił/a na: 6
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów