Ciepłe maile i herbata cz. 3
opowiadania >służył Adamowi jako gabinet. Wiązka tych siedmiu liter namalowała na Ewy twarzy smutek.


-Teraz jest pokojem, dla Was. Mam nadzieję, że będzie Wam tu dobrze i wygodnie.


-Pójdę pozmywać po obiedzie. Gdybyście czegoś potrzebowały, wiecie gdzie mnie szukać.


-Oczywiście, dziękujemy. Położę Izę i zaraz do Ciebie zejdę, wydaje mi się, że masz mi wiele do opowiedzenia.


Ewa uśmiechnęła się lekko, zamykając drzwi.


Zmywając naczynia, zastanawiała się co powie Irenie, jak uniknie lawiny pytań, by nie zostać przysypaną. Jak wmówi jej, że jest dobrze, którędy uciekną jej myśli. Doskonale wiedziała, że nie zamaskuje swoich emocji, nie zatuszuje reakcji, tym razem nie zatrze śladów, które jednoznacznie wskazywały na jej ból, samotność i ogromny smutek.


-Jestem Kochanie, mała zasnęła głębokim snem, ta podróż bardzo ją zmęczyła. Mamy dla siebie cały wieczór tak?


-Oczywiście, nigdzie się nie wybieram, na nikogo nie czekam. Jestem dla was.


-Przywiozłam tarte z jagodami. Pokroimy, zaparzysz kawę?


- Już się robi.


- Nie odzywałaś się, długo milczałaś. Od pogrzebu widziałam Cię tylko raz. Nie ładnie Ewuniu. Bałam się o Ciebie, martwiłam.


-Niepotrzebnie, czuję się dobrze.


- Na pewno? Nie wyglądasz dobrze...


-Troszkę chorowałam, ale już jest w porządku. Jak Iza? Wszystko u Niej dobrze? Potrzebujecie czegoś? Chciałabym kupić jej kilka rzeczy, nowe sukienki, wyprawkę do przedszkola, to już niebawem. Albo, dam Wam pieniądze, Ty doskonale wiesz, co jej potrzeba.


- Ewa, nie bój się jej, to tylko dziecko, które doskonale czuje, że od Niej uciekasz, Ona chociaż jest mała, rozumie wszystko, wyczuwa, chłonie jak gąbka. Pytała się mnie, dlaczego nie cieszysz się, że przyjechała. Tak nie można Kochanie, nie w ten sposób. To córka Twojego męża, twoja pasierbica. Nie możesz stale przed nią uciekać, to tylko dziecko. Tęskni, potrzebuje Twojej opieki, troski, czułości. Twojej obecności. Ja, nawet najukochańsza babcia na świecie, nie zastąpię Jej Ciebie. Choćbym nie wiem jak się starała. Możesz wmawiać wszystkim dookoła, że jest dobrze, ja swoje wiem, za długo żyję na tym świecie, niejedno widziałam, mnie nie oszukasz i nie zmyjesz mnie jakimiś odklejającymi się od rzeczywistości tłumaczeniami. Nie chcę naciskać, nie chcę być dla ciebie ciężarem, ale wydaje mi się, że minęło już wystarczająco dużo czasu, na to żebyśmy mogły szczerze porozmawiać.


Dziewczyna milczała jak zaczarowana. Zupełnie jakby ktoś odebrał jej mowę. Podskórnie tęskniła do rozmów z babcią Ireną, chciała bez pytań przytulić się do niej przez te wszystkie długie sześć miesięcy, choć się nie przyznawała, potrzebowała ciepła jej miękkiej dłoni, łagodności słów szeptanych do jej ucha, pragnęła tego najbardziej na świecie, ale jakaś potężna niemoc trzymała ją w ramionach, jakaś gorzka pigułka stanęła w gardle, jakieś czarne nitki rozpaczy wydziergały szal w który zaplatała się cała wieczorami, które ciągnęły się niesamowicie długo, aż po świt. Stała tak w bezruchu z jakimś bólem zastygłym na twarzy. Z poczuciem winy zaplecionym we włosy, z niechęcią do świata, do ludzi zaciśniętą w pięściach. Jej oczy nie świeciły już dawnym blaskiem, stały się przygaszone, przygaszone ciężarem jaki sama dźwigała.


-Irenko, ja...


-Chodź kochanie, usiądź koło mnie, opowiedz, opowiedz mi wszystko...Wyrzuć to z siebie, pozbyj się tego co Cię tak gniecie, zwolnij duszę z tego ciężaru, powycieraj lęk, wykasuj złe wspomnienia, spróbuj, nie daj się złemu, nie daj, jesteś silna, dobra, młoda... żyj...


-Kocham Izę, pokochałam ją od pierwszej chwili, kiedy ją ujrzałam. Jest taka bezbronna, taka śliczna, ma oczy zupełnie jak Adam.Wiem, jak to jest wychowywać się bez najważniejszej kobiety, wiem jak strasznie takiej małej istotce brakuje mamy. Dlatego pokochałam ją podwójnie. Boje się, że za bardzo, że któregoś dnia, ktoś , coś mi ją odbierze, że strącę ją bezpowrotnie, jak Adama.Wypełniła mi sobą życie, wzbogaciła je, przywróciła dzieciństwo, zapełniła jakieś puste dotąd miejsca w sercu, przyozdobiła mi dni. Rozkochała w sobie. Dlatego....


Ewa rozpłakała się, płakała tak mocno, tak głośno, tak długo, a Irena wycierała jej łzy, tuliła, kołysała w swoich ramionach, głaskała po włosach, łapała spadające, ciężkie od bólu łzy...


- Tak dobrze, tak trzeba, musi się wylać, nie bój się, płacz Kochanie płacz, za te wszystkie noce, dni, płacz niech wypłyną łzy. Będzie dobrze Moja Kochana, będzie dobrze...


Ewa nie pamiętaj, jak długo płakała, obudziła się w swoim łóżku. Dookoła panował półmrok. Jak długo spała? Sama nie pamięta, wie tylko, że właśnie tego potrzebowała, ukojenia i właśnie te ukojenie przyniosły jej kobiece ramiona.


Wstała, ubrała kapcie, przeciągnęła się, przetarła rękoma, spuchnięte od płaczu oczy i udała się do salonu. W fotelu, przy kominku siedziała Irena z herbatą w dłoniach. Lampa oświetlała jej dobrą, postać.


- Wyspałaś się Kochanie?


-Tak, dziękuję. Irena, chciałabym Ci coś pokazać. Ewa wyciągnęła z szuflady zieloną kopertę, owiniętą czerwoną wstążką.


- To dla mnie bardzo znaczące, ważne, istotne. Napisałam list. List do Izy. Kilka miesięcy po pogrzebie, kiedy widziałam Ją po raz ostatni, wróciłam do domu i zaczęłam pisać, wszystko to, co chciałabym jej powiedzieć. Wręczę jej go, gdy tylko dorośnie, kiedy pozna całą historię, może zrozumie? Może wybaczy. Może....


-Czy chcesz żebym go przeczytała?


-Tak. Proszę.


Ewa wręczyła Irenie list i usiadła obok w fotelu.„ Tęsknota jest probierzem miłości. A ja(...) tęsknię za tobą i wszystkim, co się z tobą wiąże. Nie chcę cię miewać. Chcę być z tobą cały czas...”.Malutka, tęsknię za całą Tobą. Za każdym Twym małym paluszkiem, za bosymi stópkami, za błękitem Twoich ogromnych oczu, za maleńkim noskiem, za zapachem Twojej wysmarowanej oliwką skóry, za Twoim uśmiechem, burzą złotych loków.


Wypełniałaś mi dni po brzegi radością, malowałaś na twarzy uśmiech, przypinałaś mi wiarę do kołnierzyka – wiarę w to, że los do Nas na nowo mrugnie okiem. Wpuszczałaś kolorowe motyle do mojego świata. Ty byłaś moim całym światem, nadal nim jesteś, tyle, że jak puzzle w kawałkach, daleko.


W szafie wciąż wiszą Twoje sukienki, a laurkę na Dzień Matki przechowuję głęboko w szufladzie, jest jak amulet chroniący przed złem tego świata.


Dałaś mi więcej niż mogłam sobie wyobrazić, bezwarunkowa miłość, tak jasną, tak oczywistą, tak wyraźną, nieodpartą.


Uśmiechałaś się do mnie z czułością, obejmowałaś małymi raczkami moją szyję, a Twój nie duży świat był mi domem.


To już tyle dni bez Ciebie, dni do granic możliwości wypielęgnowanych ciszą, zasianych tęsknotą w wielkim ogrodzie, w którym ktoś postawił między nami płot.


Moja Droga, chcę, byś

- [1] [2] [3] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
Wiktoriiia Linia koment
Dodany:2013-05-25 19:31:07, Ocena: 6.0
Czekam na część czwartą.

Ocenił/a na: 6
Ella Linia koment
Dodany:2013-04-14 17:54:14, Ocena: 6.0
Ten list Ewy był piękny. Pokazywał wszystkie uczucia. I nie spodziewałam się takiego obrotu spraw...

Ocenił/a na: 6
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów