Front cz.1/2
opowiadania >normal;"> II Armia WP nie była jeszcze przygotowana do działań wojennych. Oddziały szkoliły się więc dalej, tak aby wziąć udział w nadchodzącej, ostatniej wielkiej operacji wojny. „Im więcej potu na ćwiczeniach, tym mniej krwi w boju” – to hasło nigdy nie straciło na aktualności.


Dopiero wczesną wiosną Janek ukończył szkołę, otrzymał awans na kaprala i jako świeżo upieczony artylerzysta dostał przydział do pułku armat przeciwpancernych. Zdążył na czas – wraz z całą armią został przetransportowany nad Nysę Łużycką.


Szesnastego kwietnia ruszyła ostatnia ofensywa – operacja berlińska. II Armia sforsowała Nysę i w ciężkich walkach posuwała się w kierunku Drezna. Osłaniała od południa wojska radzieckie i I Armię WP, które okrążały Berlin wraz ze znajdującym się tam Hitlerem. Osłona była niezbędna – na południu Niemiec i w okupowanej przez hitlerowców Czechosłowacji stacjonowało niewykrwawione, potężne zgrupowanie niemieckich wojsk z bardzo silnym wsparciem czołgów.


Oddziały polskie parły na Drezno. W pościgu wydłużyły się linie zaopatrzenia, lewe skrzydło, osłaniające armię od południa, niebezpiecznie rozciągnęło się. Dowództwo nie zadbało o należyte rozpoznanie sił nieprzyjaciela i zabezpieczenie.


Janek wraz ze swoim pułkiem armat przeciwpancernych w czasie kilku dni ofensywy przejechał przez wiele wiosek; większość z nich była wymarła, opuszczona przez mieszkańców. Jednak nie wszędzie. W niektórych miejscowościach mieszkali od pokoleń Serbołużyczanie z grupy zachodnich Słowian, którzy przez minione stulecia nie dali się Niemcom wynarodowić ani sfanatyzować hitlerowcom. Wielu z nich zostało więc w domach na swojej ziemipoprzednia

- [1] [2] [3] [4] [5] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów