Przed jesienią
opowiadania >Od września Anna postanowiła zmienić swoje życie. Nie była to decyzja nagła i niespodziewana dla niej samej. Potrzeba zmiany narastała w niej stopniowo, uwierając jak mały kamyk w bucie, który początkowo tylko przeszkadza chodzić, aby wkrótce powodować nieznośny ból przy każdym kroku. I nie masz wyboru, żeby iść dalej musisz się zatrzymać i wyrzucić ten kamyk. Ale to postanowiła zrobić we wrześniu. Teraz był czas na smakowanie lata.


Wakacje spędziła jeszcze w starej, wygodnej rzeczywistości, towarzysząc dzieciom w ich beztroskim oderwaniu od obowiązków szkolnych. Pełen dziecięcych przygód rytm dnia pozwalał Annie zapomnieć na chwilę o kamyku. Wyjścia do kina na dziecięce seanse pełne były okruchów popcornu i charakterystycznych siorbnięć popełnianych przez maluchy pociągające ze słomek napoje, słodkie jak ulepek i wystarczająco niezdrowe, żeby uczynić z ich kupienia święto.


Parne dni powoli przechodziły w leniwe wieczory, a nocne powietrze dawało chwilowe wytchnienie od dokuczliwych upałów. Kiedy dzieci żegnały się z dniem w swoich cichych już o tej porze pokojach, Anka wybierała z leżących w chłodziarce win swoje ulubione chardonnay i wymykała się na taras, który rozjaśniało światło zapachowych świec, mających odstraszać komary. Wpatrywała się w skaczący płomień, w który co rusz wpadał jakiś ciekawski owad, kończąc krótkie życie skwiercząc i topiąc się w wosku. Wino o zdecydowanie owocowym aromacie przyjemnie płynęło jej żyłami, aż do duszy – gdziekolwiek ona się znajduje - przynosząc jej ukojenie od myśli, które jak uparty listonosz z niepokojącym awizo pukały niestrudzenie do jej świadomości.


Lipiec przyniósł wyjątkowy urodzaj truskawek, z których Anna robiła konfitury. Ich drobne pestki jesienią będą pękać pod naciskiem zębów, przywołując wspomnienie letnich sukienek i słońca pieszczącego promieniami nagie, opalone ramiona. Po truskawkach miejsce na straganach u zaprzyjaźnionych handlarek zajęły maliny, których aksamitne, drobne włoski, aż prosiły, żeby postępować z nimi delikatnie. Owoce kupione u handlarek były pozbawione szypułek, ale Anna pamiętała jak łatwo jest zrywać je z krzaka, kiedy są właściwie dojrzałe – tak, aby niepotrzebny ten balast został na gałązce, pełnej drobnych kolców – nieskutecznych strażników malinowych panien. Dzieci uwielbiały zakradać się do kuchni kiedy przebierała maliny i podkradać małe, miękkie owoce. Z tych malin powstał gęsty, lepki od słodyczy likier, idealny na poprawę humoru podczas zimowej zawieruchy. Każdy łyk przypomina, że odwieczny cykl pór roku upomni się o wiosnę, a później przywoła lato.


W tym samym czasie kiedy krzaki malin ukrywały swoje owoce wśród drobnych, zielonych liści, zaowocowały też czarne porzeczki. Ich kwaśny, ostry miąższ doskonale nadawał się na nalewkę, której cierpki smak przełamywała idealna proporcja cukru. Ale, żeby się o tym przekonać należało odczekać prawie rok, bo tyle czasu nakazywał czekać przepis wujka Jerzego, który Anna odziedziczyła wraz z innymi recepturami, w grubym bruilonie ze zniszczoną tekturową okładką. Brulion nosił ślady częstego używania. Odczytywała te wiadomości z przeszłości z rozczuleniem i nostalgią. Pismo wujka, litery ładnie prowadzone końcówką pióra, gdzieniegdzie rozmyły się pod wpływem małej kulinarnej katastrofy, w mokre lub tłuste kleksiki, każąc domyślać się dalszego postępowania z przepisem lub – co gorsza – proporcji odmierzanych składników. Bladobrązowy półksiężyc odciśnięty na wyblakłej kartce z przepisem na bigos staropolski mógł świadczyć, że wuj podlewając potrawę czerwonym winem, nie odmówił sobie kieliszka tego jedwabistego trunku, do którego miał niekłamaną słabość. Anna zastanowiła się jakiego wina użyłaby do tego przepisu dzisiaj. Może wina ze szczepu najbardziej według niej uniwersalnego – cabernet sauvignon? Tak, ten byłby dzisiaj najlepszy. Wyrazisty i mający siłę, ale jednocześnie finezyjny i z klasą.


Najbardziej nie lubiła zaprawiać ogórków. Każdy ogórek wymaga starannego umycia, pocierania o delikatne wypustki przypominające kolce, dbania o to, by podczas tej czynności nie uszkodzić zielonej skórki. Potem trzeba jeszcze upchnąć go wraz z kolegami do słoika, w towarzystwie kopru i ostro pachnących ząbków czosnku. A i chrzan nie zawadzi. Ale lubiła te ogórki już ukiszone, jako alternatywę dla pracochłonnej sałaty, której każdy listek trzeba umyć, a czasu jest rozpaczliwie mało. Wystarczy wówczas wyprawa do spizarni i przyniesienie słoika ubranego w lnianą czapeczkę obwiązaną wstążką z rafii. Anka obdarzona w związku z klęską urodzaju potworną ilością ogórków, spędziła w kuchni dwa dni zagracając ją niewyobrażalna ilością słoików, szklanych pokrywek, gumowych uszczelek i taką samą ilością kopru, chrzanu i czosnku.


Sierpień obrodził darami natury i nieba. Wieczory i noce rozjaśnione były tysiącami gwiazd rozsianymi po nieboskłonie. Lubiła w takie noce siedzieć na tarasie, spoglądać w bezchmurne niebo i zaklinać gwiazdy, żeby któraś oderwała się od czarnej materii wszechświata i zostawiając za sobą ognisty ślad spadła spełniając jej życzenie, którego nie miała odwagi wypowiedzieć na głos. Do takich wieczorów - pełnych tajemnicy - bardziej niż do lipca - pasowały rieslingi, nieprzewidywalne i czasami miło zaskakujące.


Miesiąc ten przyniósł też od zaprzyjaźnionych działkowców dorodne śliwki, których mięsiste wnętrze puszczało słodki, aromatyczny sok. Ich fioletowa skórka, jak delikatny pergamin pękała pod naciskiem palców uwalniając zapach późnego lata, idealny do zamknięcia w słoiku pod postacią konfitur. A te wymagają czasu i spokoju. Nie lubią pośpiechu. Ponaglane nie pokazują całego swojego bogactwa. Jeżeli da im się wymagany czas wypełnią cały dom zapachem drzewa owocowego, z którego wyciągnęły soki, rozgrzanej sierpniowej, żyznej ziemi i brązowego karmelu. Kiedy Anka wdychała zapach bulgoczących na wolnym ogniu konfitur nasunęło jej się skojarzenie z jej ulubionymi ciemnoczerwonymi, prawie czarnymi winami ze szczepu malbec.


Anna robiąc przetwory zamykała przez lata swoje szczęście w słoikach. Była w nich miłość do dzieci, do męża, do domu, w którym stworzyli rodzinę i w którym unosił się zapach aktualnej pory roku goszczącej w kuchni. Jesienią był to zapach grzybów suszących się przy cieple rozpalonego kominka, zimą skórki pomarańczowej i piernika, które niecierpliwie wyczekiwały świąt, grzanego czerwonego wina o zapachu goździków, wiosną nowalijek rosnących na kuchennym parapecie, a lato pachniało obfitością, z jaką natura podzieliła się swoimi darami. Półki w spiżarni uginały się pod naporem słoików wypełnionych smakowitą zawartością.


Ten rok był jednak inny. Anna nie potrafiła w pamięci wyznaczyć jednego momentu, w którym już przestali być sobie bliscy. I kto był winowajcą. On? Ona? Rozbieżne oczekiwania? Czas, ten podstępny zabójca związków? A może jego stopniowe zamykanie się w pancerzu milczenia, do którego nie miała dostępu, gdzie nie docierały jej słowa, w którym nie było już przestrzeni dla niej. I gdzie później nie chciała już dotrzeć.


Wrzesień z pierwszymi dniami przyniósł przeczucie

- [1] [2] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
oleczka31 Linia koment
Dodany:2012-09-19 10:55:21, Ocena: 6.0
Opowiadanie przesycone aromatami i smakami. Ładnie napisane. Przez wiele lat robiłam przetwory, wina, a potem stwierdziłam, że ten czas mogę spożytkować przyjemniej... Może jednak zrobię w tym roku wino z winogrona, które teraz pałaszują wróble. Pozdrawiam.

Ocenił/a na: 6
Pilar Linia koment
Dodany:2012-09-19 11:43:22, Ocena: 6.0
Czułam te pestki od truskawek podczas czytania:) Piękny klimat, nastrój ach idę przeczytać jeszcze raz:) Pozdrawiam.

Ocenił/a na: 6
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów