część trzecia
opowiadania >pożyczkę i żeby pozbyć się Cykni z mieszkania. Nagle z hukiem otwarły się drzwi i zjawiła się Cykni, a z klatki dobiegały groźby Cygana. Kazała mu zachować spokój i nie zgrywać bohatera, bo Mirek odbije to sobie na niej. Mirek rzucił się na Toxe, który tylko się bronił i tłumaczył, że to nie to, co myśli. Wynikła z tego bójka między Cykni i Robertem, która objęła wszystkich obecnych, aż Jurek jak zwykle kazał wszystkim wypierdalać. Ale wyszło tylko troje. Na ulicy awantura między zazdrosnym mężem i przyłapanymi kochankami. Mirek jasno daje do zrozumienia, że Cykni jest jego własnością i za włosy owinięte wokół swego przedramienia prowadzi ją do domu.


Wspomnienie 18


Rzucił pracę, by chodzić z nią pod kościół i pilnować, żeby dobrze na niego zarabiała i czasem nie spotykała się z Toxe.


Gdy tylko mieli okazję spotykali się potajemnie. Dawał jej pieniądze, które w tym czasie powinna uzbierać, bo inaczej Mirek by ją pobił. Przez jakiś czas zamykał ją w domu na klucz. Odbywali skryte rozmowy telefoniczne. Czasem, gdy spotykali się w knajpie, zaglądał tam, szukając ich po mieście. Chowali wtedy głowy pod stolik. Toxe podejrzewał, że nie raz ich widział, ale nie ujawniał się, by sprawdzić, co knują.


Wspomnienie 19


Pewnego razu w środku nocy pojechali do Warszawy, by załatwić tymczasowy paszport w konsulacie. Nic oczywiście nie załatwili.


Wspomnienie 20


Odwiedzali też jej braci pod oknami aresztu. Mirek pobił ją młotkiem, gdy znalazł u niej list od nich.


Raz ich nie było, więc siedli pod murem i opowiadała Toxe o swoich byłych chłopakach, o utracie dziewictwa, o ciążach, o swoim życiu do czasu, gdy Mirek zostawił dla niej żonę i córkę, a ją poślubił na siłę, a że ona nie miała gdzie mieszkać z nieślubnym dzieckiem musiała się na to zgodzić, gdyż samotna Cyganka jest łupem dla alfonsów, którym ma oddawać siebie i zapracowane pieniądze. Okazało się, że Mirek nie wiele się od nich różnił. Wszystko im się popierdoliło, wyjechał do Anglii i po powrocie był strasznie zazdrosny i chyba zły, że mu tam nie wyszło.


Wspomnienie 21


Długo się nie odzywa. Pojechał więc pod jednym z wielu zmyślonych rodzicom pretekstem. Pod kościołem zauważył Mirka, więc był pewien, że ona też tam jest. Ale nie było jej, za to Mirek podszedł do niego i spytał czy to on. On udawał cudzoziemca, że to pomyłka i tak dalej, ale gdy Cygan powiedział, że Cykni siedzi sam chciał kontynuować rozmowę. Podejrzewał, że Mirek go podpuszcza, poszli na piwo i wyjaśnili sobie, że Mirek nie będzie dłużej trzymał jej na siłę, ale tylko razem mogą odzyskać dzieci, a on nie odda jej Patryka. Toxe miał wrażenie, że niebywały spokój Mirek powetuje sobie sparingiem bokserskim ze schorowaną kobietą.


Wspomnienie 22


Wkrótce wychodzi. Okazało się, że w areszcie poroniła w trzecim miesiącu ciąży. To było ich dziecko. Mirkowi powiedziała, że była ciężarna przez trzy tygodnie, a ojcem był on.


Podczas kolejnych spotkań dawała do zrozumienia, że tak dłużej nie można, że jeśli chce z nią być musi zacząć działać. On tłumaczy jej, że musi zapłacić za szkołę, bo wezmą go do wojska i ani nie będą razem ani on nie będzie zarabiał. Chciał i mógł pracować od zaraz, ale na ile zależało to od rodziców, na tyle było przez nich utrudniane, zwłaszcza, że od zawsze był zdominowany przez ojca… Ale w dobre intencje rodziców się nie wątpi, choć i on miał dobre zamiary, które realizowane niewłaściwie, przynoszą przeciwny efekt. Wszystko się popierdoliło, ale mimo wszystko był pewien, że kocha tą kobietę, że ona kocha jego, to się wie, po prostu, tak jak się kocha, bez racjonalnych argumentów. O ile miłość zniosłaby rozstanie dla dobra dzieci czy ratowania jego rodziny, to coś innego w rodzaju ambicji czy zazdrości zabraniało mu wypuścić z rąk najlepszą cygańską dupę, która była twarda i jednocześnie wrażliwa, piękne ciało i piękny charakter. To coś, o co bili się faceci. A ona mu to dała. Mogła zostać prostytutką, robić w buca makaroniarzy i angoli, mogła mieć facetów z jajami, zaradnych i silnych, których on był przeciwieństwem, ale ją poruszyło jego dobre serce czy cokolwiek innego, czego nie da się wytłumaczyć inaczej niż zakochaniem się i miłością, jego rodzice nigdy nie pojmą, że nie opłacało jej się mamić romantycznego studenta. Ale miłość i głupota widocznie za sobą przepadają, a ich przyjaźń sprowadza nieszczęścia.


Wspomnienie 23


Gdy Mirek nie mógł sobie poradzić, zaczynał ją bić, gdy zasnęła albo używał młotka, bywało, że faktycznie chcieli się pozabijać. Ale ona była coraz słabsza i mógł się zwyczajnie znęcać i szantażować ją dowoli, bo teraz to on miał przewagę w rywalizacji o dzieci. Raz powiedziała Toxe, że Mirek tak ją zerżnął aż się zesrała z bólu.


15


Boli. Nie zgadzam się. Nie chcę. Okrzyki niemowy. Piwo. Kawa. Spać. Nałóg. Nie żyć. Odruchy pasożyta. Został sam. Swego rodzaju ulga. Pozornie nieszkodliwa wegetacja. Już przyzwyczajał się do fizjologicznych odruchów zabijających czas. Czasem siada nad notatkami, a gdy pisarski tok myślenia zwraca się w wiadomym kierunku odkłada klecenie swoich sentencji z chęcią wyskoczenia przez okno swej rany na nadgarstku w otchłań, gdzie mógłby na zawsze złączyć się ze swoją Gabi. Ale duszno. Otwiera okno, jakby chciał wypuścić przez nie bezsenność i koszmary. Zdjęcie Gabi wysunęło się z książki. Niewidzialna nitka przytwierdzona końcami do ich serc daje o sobie znać. Szarpie i szarpie. Nagle przepełnia go strach. Obawa, że się spóźni. Muszę ją znaleźć. Muszę się dowiedzieć. Boi się, bierze różaniec, zawsze po niego sięga, gdy się boi albo nie może zasnąć. Szkoda, że się wtedy nie udało. Ale może sobie poradziła? Autobus nadziei wlókł się, ale ja zdawałem się być o krok przed nim, buty mojej wiary zaprowadziły mnie ponad chodnikami prosto do pani Agnes. Czekałem i czekałem. Już wychodziłem, gdy zauważyłem jak biegnie w moją stronę. Zawsze to samo, ale za każdym razem inaczej. Pocałunek. Spojrzenie. Słowa. Dotyk. Ciągnie mnie za rękę. Płacze za dziećmi, ale jeszcze nie wszystko stracone. Układa włosy, maluje się, zaraz będę cały w brokacie jej szminki, przebiera się, tańczy, idziemy na spacer, już nie puszczę jej dłoni. Podłoga, którą dobrze znamy, motylki w brzuszku, powolutku, teraz szybciej, jeszcze raz, jeszcze, teraz śpij, przysuń się, pupa

Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów