część trzecia
opowiadania >nocy, którą zaczęły opłakiwać brudne chmury czyniąc podłoże niebezpiecznie śliskim dla wegetujących spacerowiczów, o czym właśnie się przekonał. Orzeźwiający wietrzyk zdawał się pisać na jego zachlapanej błotem twarzy niewyraźne imię życia, które w samą porę rozświetlił nadjeżdżający pociąg...


17 (Mounsieur Triveaux i jego utarczki z muchą)


Tysiąc czystych kartek. Białych jak sufit, pod którym wegetuję. Pustych jak moja egzystencja. Tysiąc kartek do kontemplacji po każdym zdaniu, żeby przełożyć prędkość czasu w tej sali na język literacki. Przysyłają mi tu jednego gówniarza za drugim, jakby mi to miało ulżyć, humaniści pieprzeni. A ten ze słowiańskim akcentem jeszcze umieszcza mnie w swych notatkach. Jebany wolontariusz. Jak tak dobrze toleruje ekstremalia, to po co się tym chwali? Co to za plamka? Pewnie wstrętna mucha. Bezbronny wobec nieszkodliwego w normalnych warunkach owada. Bezradny wobec sześciu odnóg osiągających w zetknięciu z imitacją skóry wagę kilku ton bólu.


- Może wlecieć mi do nosa, do oka, do ucha, może złapać mnie za jaja albo wślizgnąć mi się do tyłka. Ale niestety nie może mnie zabić. Jestem nieśmiertelny. A ona nietykalna. Uzupełniamy się. Jestem tu taki bezpieczny. Wiesz jak to jest, gdy śni ci się, że umierasz, prawda? Uciekasz i nie możesz zrobić kroku, wołasz ale brak ci głosu, spadasz, by bezpiecznie wylądować w łóżku, co najwyżej obok. Każdy to zna. Ja mam jeszcze tak, że jak we śnie umieram, to staram się to ukryć, jak bym się wstydził, obawiał, co pomyślą moi bliscy czy zwykli przechodnie, nie chcę wtedy na sobie niczyjego wzroku. Boję się kpin albo litości. To cała tajemnica pana Triveaux. Nie brzydzisz się, jak na mnie patrzysz? Fizycznie oczywiście, bo etyczne obrzydzenie wobec kogoś, kto chce sobie odebrać życie i jeszcze potrzebuje do tego pomocy jest chyba oczywiste dla człowieka w misją. Prawda?


- Płacą mi. Zawsze starałem się po prostu być miłym. Żadnych filozofii, których oni nie potrzebowali. Tak samo zresztą jak uprzejmości. Ale tolerowali mnie właśnie przez wymuszony na nich obowiązek grzeczności, która była dla nich ostatnią namiastką godności.


– Więc chcesz uprzejmie poprosić mnie o rezygnację z prawa do mojej godności, do godnej śmierci? Jestem niegrzeczną rośliną. Ale nie bój się. Nie będzie przykrych, kłamanych w afekcie monologów rozkładającej się okazji do litości, cierpliwości, wolontariatu ...albo zarobku.


– Już myślałem, że zaczął pan grać w wybranych i wtajemniczonych, jak w filmach, gdzie tylko główny bohater może przekonać do efektownego zakończenia równorzędnego przeciwnika, wyrafinowanego jak on gracza, który tylko z nim zagra czysto, bo darzą się zrozumieniem i zaufaniem. Co ze mnie za gracz? To pan tu leży, a ja mam dotrzymać panu towarzystwa, nie płacą mi za opowiadanie się za lub przeciw, bo na szczęście nie jestem w pańskim położeniu i nie mam pojęcia jak ja bym się zachował na miejscu pana albo pańskiej rodziny. Myśli pan o nich spiesząc się do kostnicy?


– Egoista, prawda?


- Psycholog, a jeszcze lepiej psychiatra opatrzyłby każde z naszych zdań łacińskojęzyczną diagnozą, ja nie zamierzam brać się za ich robotę – jak w telenoweli.


– Tacy są, gdy tu przychodzą, jak z telenoweli, z rumieńcem na bredzących górnolotnie twarzach bez wyrazu. Moja rodzina, która przedłuża to, męcząc i siebie i mnie, żeby mieć czyste sumienie.


– To żałosne.


– Więc pora to skończyć. Nie mam racji? Nie mogą na mnie patrzeć. Tak ich zbajerowałem, że już wmówili sobie, że to przyniesie mi ulgę i czekają tylko na orzeczenie sądu. Nie wiem tylko jak się zachowają w ostatniej chwili. Wybacz, ale grzeczność trochę mnie kosztuje. Nie mogę zbyt długo szeptać. A ty, wytrzymujesz, chłopcze do towarzystwa? Może pójdziesz na papierosa? Możesz mnie zostawić bez obaw, że coś sobie zrobię.


– Taki jesteś twardy? Myślisz, że mnie zniechęcisz do tego stopnia, że cię zabiję? Jeszcze jakieś cytaty z poradnika dla zgorzkniałych dziadów? Widziałem nie takie rzeczy, zresztą to ty nie możesz się doczekać, aż pęknę, w końcu ciebie boli.


– Ty widziałeś, a ja to czuję, jak sam zauważyłeś, więc trochę szacunku, aktorze przemilczający demonstracyjnie jakąś traumę z przeszłości, żeby zamknąć mi nią usta, gdy zechcesz wprowadzić nowe motywacje właściwe tylko najwytrawniejszym graczom. Filmowy bohater „z przeszłością” albo „bez niej” uważający, że może przez to być ponad rzeczywistością, tak? Co cię gryzie? O czym jeszcze potrafisz powiedzieć bez mrugnięcia okiem, z zimną krwią zapobiegającą drżeniu głosu i rumieńcom, co? Masz małego fiutka? Widziałeś jak to robią twoi starzy? Stwierdzisz cynicznie, że nie wyjdziesz, żeby nie przepadła ci dniówka?


– Pan to powiedział. Z zimną krwią uderzył w to, co powinno być najczulszymi punktami. A teraz w duchu to pan się rumieni, bo nie rusza mnie to, bo ciarki przechodzą mnie czasem tylko od przejmującej muzyki albo przy minutach ciszy na stadionach. Jestem chłodny i jednocześnie nadwrażliwy. Zresztą to nie pana sprawa. Ja starałem się tylko być miły. To pan zaczął i...


– Przegrałem?


– Takie zabawy powinny mnie uczyć mądrości przez pokorę, ale ja już nie zmądrzeję, a ty nigdy nie...


– Nie nauczę się pokory. Chciałbyś mnie pouczyć jak powinienem znosić ból? Ale zawahałeś się, bo wykroczyłoby to poza tą twoją grzeczność. A może mnie zrozumiałeś? A co do twojej traumy, to w tej sali też ucieka marnowany czas ...tylko bardzo pomału. Trochę mnie to nudzi ...i trochę boli.


– Chcesz? Proszę. Bez poklasku pedalskich liberałów, bez kazań pedalskich księży, bez zakłopotania rodziny.


– Z grzeczności...


- Tak? Proszę. Zadowolony?


– Byłeś kiedyś u psychologa?


– Tak, ale tylko parę minut, parę pytań przed testem na hiv. Bez traumy, na wszelki wypadek.


– I co?


– Powiedziała, że nie może mnie rozgryźć.


– Fajna chociaż była?


– Ja niechcący, siostro, zrobiło mi się słabo i oparłem się o stolik...


– Znowu dzieciak ulepszający świat? Następnym razem niech przyślą kogoś o mocniejszych nerwach. Mógł go pan niechcący zabić i mielibyśmy kupę zbędnych formalności, zresztą i tak sprawił mu pan dodatkowy ból. No niech pan tak nie patrzy, to tylko urządzenie monitorujące, podłączymy i po sprawie. Nie będę nikomu zgłaszać, a na dzisiaj chyba wystarczy pracy. Proszę już iść.


- Nie wiem ile czystych kartek mi umknęło, gdy spałem. Już są. Mecenas siedzi za drzwiami. Czy długo byłem nieprzytomny? Nie odpowiadają. Chyba nie mogę mówić. Mają jakieś dziwne miny, sąd pewnie się w końcu zgodził. Na pewno, bo ta baba niesie jakieś strzykawki. Wolą

Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów