Dziweczynka z klatki
opowiadania >Onegdaj, gdy słońce sączyło złote promienie, w odległej krainie stał wielki labirynt z żywopłotu. Przez niezliczoną ilość zakamarków labiryntu prześlizgiwały się podmuchy wiatru. W jednym z takowych zakamarków stał marmurowy stół, a na nim złota klatka.


Pięknie zdobione pręciki prowadziły promienie słońca do marmuru. Kwieciste ornamenty wyglądały jak prawdziwe rośliny. Wewnątrz klatki rosła prawdziwa trawa, latały niebieskie motyle, które, o dziwo, nie opuszczały złotego więżenia, stało tam nawet namacalne drzewo. Wszystko było pomniejszone, jednakże bardzo realne.


Na jednej z rozłożystych gałęzi drzewa umocowana była huśtawka, której sznur ozdobiony był malutkimi kwiatkami. Drewnianą deskę zajmowała malutka dziewczynka. Radośnie huśtała się, jakby nie zauważała, że jest zamknięta.


Świat gnał do przodu, coraz szybciej i szybciej. Przybywało zachmurzonych dni i deszczowych nocy. Któregoś dnia niebieskie motyle upadły na trawę, a ich skrzydełka zmieniły się w proch, który uleciał z wiatrem. Dziewczynka coraz częściej oddalała się od drzewa z huśtawką. Lękliwie jednak powracała do miejsca, które znała przez całe życie. Jednakże pewnego dnia dotarła do niegdyś złotych prętów. Pyszne zdobienia wypłukał deszcz, a lśniący kolor zmatowiał i przybrał smętną, zieloną barwę.


Dziewczynka wydostała się z klatki. Przybrała ludzkie rozmiary i poszła w świat. Bez znajomości świata błąkała się wśród nudnych, landrynkowych życiorysów. Ludzie wytykali jej odmienność i zamykali drzwi w zimne noce. Karmiona pogardą i łaską zamarzła zimowej nocy. Inna od ludzi, jednak będąca człowiekiem.


- [1] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
NocnySkorpion Linia koment
Dodany:2010-09-15 22:39:30, Ocena: 5.0


Ocenił/a na: 6
polka_przecietna Linia koment
Dodany:2010-09-15 23:24:06, Ocena: 5.0
Popraw w drugim akapicie powtórzenie (słowo "prawdziwe"). To zdanie: "Wewnątrz klatki rosła prawdziwa trawa, latały niebieskie motyle, które, o dziwo, nie opuszczały złotego więżenia, stało tam nawet namacalne drzewo." podzieliłabym na dwa. Po wyrazie "więzienia" (u Ciebie literówka) lepiej by było dać kropkę, bo teraz jest zbyt chaotyczne. W czwartym akapicie powtórzyłaś słowo "dzień", a w ostatnim "świat". Uzasadniony taki zabieg może być fajny, tu wygląda kiepsko. Według mnie tekst jest w miarę okej, aczkolwiek nie wywarł na mnie zbyt silnego wrażenia. Myślę, że jutro już nie będę pamiętała o czym był. Wstawka o niebieskich upadłych motylach jest zabawna wśród całego podniosłego tonu. Niestety rozbawienie nie było celem tych słów, o czym świadczy całe to uniesienie towarzyszące tej prozie. Na trzy i pół. Ale nie ma takiej oceny, więc sobie odpuszczę.
nektrus Linia koment
Dodany:2010-09-16 09:28:34, Ocena: 5.0
Bardzo mi się podoba !
ajrin Linia koment
Dodany:2010-10-22 15:22:02, Ocena: 5.0
cóż ciekawe,troszkę Calineczkę dla dzieci mi przypomina na początku ale koniec jest smutny,pozdrawiam serdecznie
ajrin Linia koment
Dodany:2010-10-22 15:23:00, Ocena: 5.0
zapomiałam ocenić

Ocenił/a na: 5
Alis17 Linia koment
Dodany:2010-12-26 15:54:19, Ocena: 5.0
bardzo mi się podoba
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów