Moc bursztynu cz-5
opowiadania >0cm 0pt; text-indent: 35.4pt; text-align: justify;" class="MsoNoSpacing">- Nic wielkiego. Przecież to ty zacząłeś ten absurdalny temat. Na przyszłość radzę tobie, jeśli przyjdziesz do mnie z jakąś propozycją, to się dobrze zastanów, co powiedzieć. I nie zapominaj, jestem matką twojego syna i zasługuję na pewien szacunek. Jeszcze masz coś do powiedzenia? Jeśli nie, to możesz odejść.


- Tak Małgorzato, mam bardzo dużo do powiedzenia. Ale się zastanowię i powiem ci w piątek.


Małgorzata aż się zachłysnęła własną śliną.


- Więc teraz będziesz mnie nachodził dwa razy w tygodniu - spytała zdziwiona robiąc przy tym zeza.


- Zgadza się. Przecież to ty wyznaczyłaś dni i godziny odwiedzin. Myślę, że w piątek poczęstujesz mnie kawą – zapytał wesoło.


- Oczywiście, jeśli ją sobie przyniesiesz – odpowiedziała wzruszając ramionami.


Po wyjściu Norberta, zaparzyła sobie kawę i zaczęła się zastanawiać, czy Norbertowi nie przydałby się psychiatra. Zachowywał się jak idiota, pełen cynizmu i pewności siebie. Chyba naprawdę uważał ją za wariatkę, którą można zdrowo wyrolować.


Nie wiedziała, czy Norbert jest aż tak głupi, czy tylko takiego udaje, żeby nie zrozumieć, o co jej chodzi. A może nie chciał zrozumieć? Jednak obojętnie, co on knuje, ona będzie miała oczy szeroko otwarte, aby nic nie wymknęło jej się spod kontroli. Tomkowi nie wspomni o wizycie ojca, po co stawiać pomiędzy nimi mur nienawiści i niezgody. Jednego była pewna, chociaż Norbert będzie robił stójkę na głowie, by osiągnąć zamierzony cel, tak mu się on nie powiedzie. Jednak były momenty, kiedy zdawała sobie sprawę, że jeszcze niejedną walkę przyjdzie jej z nim stoczyć.


Zamyśliła się głęboko. – Od czego tu zacząć? – spytała półgłosem. Rozejrzała się po całym mieszkaniu, bo właśnie od tego miejsca musi wszystko uporządkować na nowo. Trzy pokoje, czwarty muzeum, do którego rzadko się zaglądało. Prawdę mówiąc nie było potrzeby, żeby w nim przebywać. Tomek zajmował jeden pokój, sypialnia drugi, trzeci gościnny.


Podeszła do barku. Napełniła kielich czerwonym winem, włożyła trzy kostki lodu i skierowała się do pokoju, który naprawdę robił wrażenie muzeum. Niepewną dłonią przekręciła klucz w zamku, lekko popchnęła drzwi, które wydały przeraźliwy zgrzyt zawiasów. Gdy przekroczyła próg pokoju, owiał ją zaduch niewietrzonego pomieszczenia. Trzy okna otworzyła na oścież i pościerała z większego kurze. Zajęła miejsce na niskiej, rzeźbionej sofie, popijając wino - rozglądała się po pokoju. – Głupi Norbert. Nawet mu się nie śniło, jakie bogactwo mieści ten jeden pokój. Wzrok zatrzymała na obrazie, który miał wielkie znaczenie, dla jej dziadka. Pamięta, jak godzinami wpatrywał się w portret nagiej kobiety. Nie była piękna, ale w jej smutnym spojrzeniu, można było wyczytać wiele. Trudno jednak określić, co? Wiele porażek, bólu, może rozpatrzy? Jednak nim dłużej się wpatrywała, tym bliższa stawała jej się ta tajemnicza dama. Nagle dostrzegła to, czego do tej pory nie zauważyła. Leżąca naga kobieta, która w ręce trzymała rozkwitniętą różę i zakrywała nią swoją kępkę. Leżała na tej samej sofie, na której ona odpoczywa, popijając czerwone wino.


Nie myliła się. To samo rzeźbione drewno, to samo obicie. Może trochę bledsze, a może malarz źle zmieszał farby? Jednak była pewna, że ten portret kryje w sobie bardzo dużo tajemnic. W pewnej chwili rozpłakała się jak mała dziewczynka. Przyszedł jej na myśl dziadek, siedzący w bujanym fotelu, który przemawiał do niej pełnym ciepła głosem. ,,Będziesz dżokejką Małgorzato, bo jesteś stworzona, żeby kochać konie. Nadejdzie czas, że pokochasz je całym sercem, a one pokochają ciebie ’’.


Dziadek Małgorzaty był hodowcą koni wyścigowych, pełnej krwi angielskiej. Dość długo przebywał w Anglii. Po powrocie go kraju, kierował Państwową Stadniną Koni. Jego konie odnosiły na torach wyścigowych wielkie sukcesy, wygrywając najbardziej prestiżowe gonitwy. Jego gorącym pragnieniem było, aby całą swoją wiedzę o koniach przekazać Małgorzacie. Od najmłodszych lat, wpajał jej miłość, do tych pięknych, inteligentnych zwierząt z myślą, że kiedyś zostanie jego następczynią. Ale zjawił się Norbert i w sobie rozkochał młode dziewczątko, które nie potrafiło pogodzić z sobą dwóch miłości. Potem urodził się Tomek. Następna ciąża skończyła się poronieniem. Później choroba i śmierć matki oraz opieka nad dziadkiem, sprawiła, że na dobre wycofała się z jeździectwa. Gdy oglądała programy telewizyjne o koniach, mówiła rozpromieniona: - Jeszcze kiedyś wrócę na stadninę. Norbert, stukając się palcem w czoło - ironicznie komentował: - ,,Chyba, kiedy będziesz na emeryturze ‘’.


Roześmiała się przez łzy i jak wicher wybiegła z pokoju. Po chwili wróciła z prawie pełną butelkę wina. Rozsiadła się w dawnej pozie, napełniła kielich i unosząc do góry – powiedziała z błyskiem szczęścia w oczach: – Tak dziadku, spełnią się twoje marzenia. Pójdę w twoje ślady, wrócę na stadninę i stanę się wielką miłośniczką koni. Jeszcze ci nie powiedziałam, że Norbert mnie rzucił dla piegowatej pindy. Nie powiem, że nie jest mi przykro. Ale nie mam zamiaru się wieszać z tego powodu. Przecież zawsze powtarzałeś, że to ladaco. Do tej pory mówiłam, że nigdy nie wyszłabym ponownie za mąż. Jednak zmieniłam zdanie. Wyjdę za mąż, żeby Norbert nie rozgadywał, że nikt mnie nie zechcę. Przysięgam tobie dziadku, jeśli naprawdę wyjdę za mąż, to tylko za miłośnika koni. Nieważne ile będzie miał lat, tylko musimy mieć wspólne zainteresowania, bo to w życiu najważniejsze.


Opróżniła

- [1] [2] [3] [4] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów