Okna 1
opowiadania >- Przepraszam pana, panie Józefie. Co, jakiś urlopik się szykuje? - zagaiła Klara zdyszana zbieganiem ze schodów, wpadając na wysiadającego z windy sąsiada. Był to pan około pięćdziesiątki, jako jeden z niewielu lokatorów znajdujący czas a przede wszystkim wykazujący chęci do nawiązywania relacji z sąsiadami, w przeciwieństwie do przeważającej większości wlepiających wzrok w podłogę i odburkujących słowa pozdrowienia. Był przy tym niezwkle uprzejmy i okazywał nienaganne maniery. Znać było dobre wykształcenie i prawdziwą klasę. Klara lubiła zamienić z nim czasem kilka niezobowiązujących zdań, a i on traktował ją po przyjacielsku. Był atrakcyjnym mężczyzną. Mimo średniego już wieku, jego szczupła, lekko atletyczna sylwetka we wszystkim wyglądała świetnie, a dziś był wyjątkowo elegancko ubrany i zaopatrzony w dwie pokaźne torby podróżne.


- Pomału proszę pani, pomału. Można powiedzić że taki króciutki urlopik, do żony jadę.


- Nie wiedziałam, panie Józefie, że jest pan żonaty? - okazała zdziwienie Klara.


- A jestem, prawie od roku, poznałem żonę w sanatorium. Cóż, serce nie sługa. Ale póki co ja mieszkam tu a ona w Poznaniu. I tak jeżdżę, albo ona przyjeżdża.


- Taka miłość na odległość – skwitowała Klara.


- Tak, ale już niedługo, wkrótce przechodzę na emeryturę i trzeba będzie o czymś pomyśleć wspólnym.


Klara nie raz zastanawiała się gdzie taki wyjątkowy człowiek, jak pan Józef, może pracować. Wyobrażała sobie, że pewnie na jakimś dyrektorskim stanowisku, albo może w banku, no ostatecznie może jest nauczycielem. Jej wrodzony takt i spora różnica wieku powodowały, że nigdy go to nie zapytała. Teraz informacja o tak wczesnej emeryturze zbiła ją z tropu. - Widocznie nie wiem wszystkiego - pomyślała i uśmiechnęła się serdecznie.


- Miłej podróży panie Józefie – powiedziała i zrobiła krok na przód. I nagle w sąsiedzie zaszła nieoczekiwana przemiana, jego rysy stężały a on sam jednym susem zagrodził jej drogę.


- Ale nikomu ani słowa o moim wyjeżdzie, ani słowa rozumie pani, bo oni tylko czyhają ...ci krwiopijcy,ci...


złodzieje, bandyci. Wie pani ja tu nikomu nie ufam, rozumie pani, nikomu...a mieszkanie dobrze zabezpieczone, alee... sza nikomu - i pogroził jej palcem. Blisko, zbyt blisko. Jego wybauszone oczy stawały się coraz bardziej przekrwione. Klara pozbawiona możliwości ruchu zaczęła czuć się nieswojo.


Pan Józef nabrał głęboko powietrza i z kolejnym oddechem powrócił do swojego codziennego, uprzejmego wyrazu twarzy.


- Do widzenia pani - skinął.


- Do widzenia – odpowiedziała oszołomiona Klara. - A jednak to dziwak – pomyślała.
- Pani prokurator, mamy już opinie biegłego w sprawie tego Będzińskiego.


- A co ty myślisz, droga Agato, że ja tu wszystkich tak po nazwisku pamiętam? Szczegóły Agato


szczegóły.


- Już pani prokurator.


Asystetka Agata to był zjawiskowy blond cud, wbity w uniform pełnego profesjonalizmu. Szybkim gestem założyła za ucho pasmo włosów, które postanowiło zbuntować się przeciwko jej nienagannemu wizerunkowi, gdy pochyliła się nad dokumentami.


- Będziński Józef, otóż to ten górnik dwa tygodnie przed emeryturą, który zadźgał żonę lat 29, szesnaście uderzeń nożem kuchennym.


- Kanalia. Wiadomo przynajmniej za co?


Mamy tylko jego zeznania , coś tam bełkotał, że nie chciała się z nim kochać tak jak on chciał.Takie mętne bzdury.


- Kanalia. I co tam z nim?


- Niepoczytalny.


- Kolejny kobietobójca, który uniknie kary - w wyrazie dezaprobaty, pani prokurator uderzyła długopisem w blat i wygięła w pałąk wąskie, zwiędłe usta. Wiele już w swoim zawodowym życiu widziała. O tym, że poczucie sprawiedliwości niekoniecznie idzie pod rękę z prawem, wiedziała jak mało kto. Stępiała na wiele, ale przecież też była kobietą. Z tej chwili refleksji wyrwał ją głos Agaty.


- No niekoniecznie. Zalecenie – bezterminowe internowanie na zamkniętym oddziale psychiatrycznym.Klara i pies, pies i Klara. I znowu Klara i pies – taki los miłośnika zwierząt decydującego się na czworonożnego, szczekającego przyjaciela. Szczekającego o różnych porach dnia i nocy. Zmuszającego do zapoznawania się z otoczeniem i mijanymi po drodze twarzami. Na jednym z takich spacerów Klara podniosła wzrok do góry by zabić nudę oglądniem okien swojego wieżowca.


- Fe jakie brudne okna na piątym piętrze. Zaraz, zaraz kto tam mieszka. Pan Józef! Dawno go nie widziałam. Pewnie przeprowadził się do żony. No, ale okna to mógłby czasem umyć.


- [1] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
oleczka31 Linia koment
Dodany:2012-11-18 19:39:53, Ocena: 4.3
Fajnie piszesz, czyta się z zaciekawieniem, czekam na więcej!

Ocenił/a na: 6
Pilar Linia koment
Dodany:2012-11-25 09:23:28, Ocena: 4.3
Za każdym razem, kiedy widzę, że coś wstawiasz wiem, ze będę miała co czytać - i się nie pomyliłam i tym razem:)

Ocenił/a na: 6
milko Linia koment
Dodany:2012-12-09 15:18:17, Ocena: 4.3
Nudy

Ocenił/a na: 1
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów