Pocztówka (dokończenie)
opowiadania >starej Eisenhammer nad potokiem oliwskim, nie zatrzymując się ruszyłem daje w stronę Freudenthal pozwalając nogą samemu wybierać trasę. Zatrzymałem się, gdy było już ciemno.


Spacer i rozmyślania nie pomogły. Żadne rozwiązanie nie przychodziło mi do głowy. Teraz zaś słońce skryło się za horyzontem, a na nocnym niebie jasno połyskiwał srebrny sierp księżyca. Światła było na szczęście wystarczająco dużo, żeby oświetlić wijącą się na granicy lasów wybrukowaną ścieżkę. Po nieco dłuższej chwili dotarłem w okolice Eisenhammer.


Właśnie wychodziłem zza zakrętu Schwabental, gdy Olivean RosenGasse nadjechał z dużą prędkością czarny Fiat. Odskoczyłem w ostatniej chwili i unikając potrącenia przez samochód wylądowałem na poboczu. Kierowca nie zwalniając ani o kilometr, i nie oglądając się na nikogo, i na nic skręcił w prawo Schwabental.


Wstałem i otrzepując się z brudu ruszyłem w stronę Olivy. Wolnym krokiem idąc w górę Olivean RossenGasse zbliżałem się do Mormonenschlösschen, dużego kompleksu budynków mieszkalnych przeznaczonego dla dziewcząt z bogatych domów, które chciały uczyć się we FreiStadt. Zazwyczaj ten położony na uboczu pensjonat sprawiał wrażenie pogrążonej w skupieniu świątyni nauki, miejsca odosobnienia i kontemplacji, w którym młode osoby zdobywały wiedzę. Jednak widok zatrzymującego się przed wejściem eleganckiego samochodu i mężczyzny, który z niego wysiadł nieco ten wizerunek psuły. Starając się nie rzucać w oczy schowałem się w lesie po przeciwnej stronie szosy i obserwowałem. Nie wiem jak długo tam siedziałem, ale to co zobaczyłem dało mi poważnie do myślenia, i to na tyle, że przyjechałem następnego dnia po południu.


Udając zainteresowanie wysłaniem córki do pensjonatu poprosiłem o rozmowę z dyrektorem placówki, miałem nadzieję, że zdołam się rozejrzeć wewnątrz. Niestety już na wstępie zostałem poinformowany, że w chwili obecnej nie ma wolnych miejsce. Mimo wszystko rozmowę odbyłem. Starałem się dowiedzieć nieco więcej o profilu ośrodka, wieku podopiecznych, warunkach, opłatach i innych rzeczach, o które ojciec powinien zapytać. Poprosiłem nawet o oprowadzenie po placówce, na co grzecznie ale stanowczo odpowiedziano mi, że w dniu dzisiejszym jest to niemożliwe, a najbliższe dni otwarte dla rodziców zainteresowanych zobaczeniem pensjonatu odbędą się za trzy tygodnie.


Podziękowałem za rozmowę i wyszedłem z przekonaniem, że za trzy tygodnie żadnego spotkania nie będzie. Zostałem odprawiony z kwitkiem, na pewno nie jako pierwszy i na pewno nie jako ostatni. Postanowiłem, że wieczorem znowu tu przyjadę, tym razem miałem zamiar nieco lepiej się przygotować. Ciepłe ubranie, lornetka oraz kawa w termosie pozwoliły mi w spokoju obserwować Mormonenschlösschen. To co zobaczyłem zdawało się wyjaśniać wszystko....W sobotę po południu poszedłem do Schloβgarten obserwując zachowanie mniej lub bardziej szacownych obywateli FreiStadt. Elegancko ubrani mężczyźni w średnim wieku trzymający w ręku gazety, zza których lubieżnym wzrokiem wpatrywali się w młode ciała nastoletnich uczennic bawiących się z koleżankami ze szkoły. Albo starsi panowie przysiadający się do grup rozgadanych dziewczynek i częstujących je cukierkami. Były jeszcze grupy wyrostków popisujące się przed gimnazjalistkami, w tym przypadku było to jednak jak najbardziej normalne zachowanie. Korzystając z dużej ilości młodych osób postanowiłem wypytać je o Charlotte, Kamile i pensjonat na OliveanRosengasse. Na swoje nieszczęście zadałem jeszcze kilka innych pytań przez które zostałem zaliczony do grona odwiedzających Park zboczeńców i to tych, którzy swojego zainteresowania nieletnimi nie potrafią ukrywać. Aresztowanie miało pewien plus, miałem okazję przekazać swoje przypuszczenia Gerhardowi, licząc, że umiejętnie je wykorzysta.Dienstag, 4ten August 1939 LangfuhrPo niedzielnych wydarzeniach całe Miasto huczało od plotek. Oficjalny komunikat prasowy informował, że w niedzielę 2 sierpnia w godzinach wieczornych Policja po otrzymaniu anonimowych informacji o złych warunkach w jakich miały przebywać pensjonariuszki ośrodka przy Olivean Rosengasse wkroczyła do środka i po upewnieniu się, że informację są prawdziwe zamknęła pensjonat. Mieszkające tam dziewczęta zostały przetransportowane do szpitala na obserwację.


Z uwagi na dobro rodzin, które wysłały swoje dzieci do Mormonenschlösschen gazeta nie opublikowała nazwisk przebywających tam dziewcząt. Z tego samego powodu nie podała też ich liczby. Mimo wszystko posiadałem te informację. W poniedziałek wieczorem przekazał mi je Gerhard, doceniając w ten sposób mój wkład w całą operację. Niestety nie było tam nazwiska, którego szukałem. Kamile, w odróżnieniu od Charlotte, nie figurowała nawet w rejestrze „pensjonariuszek”. Musiałem pogodzić się z porażką i przyznać, że dalsze poszukiwania przerastają zarówno moje siły, jak i środki.


Czekała mnie kolejna podróż do Kollbergu, ale to nie wizja długich godzin spędzonych w pociągu, a widmo zawodu i żalu w oczach rodziców odbierało mi ochotę do podróży. Takie wiadomości powinno się przekazywać osobiście. Spakowałem kilka najpotrzebniejszych rzeczy, zamknąłem drzwi mieszkania i wyszedłem z kamienicy. Układając w myślach to co miałem zamiar powiedzieć państwu Landmann poszedłem na dworzec w Langfuhrze i w kasie poprosiłem o jeden bilet do Kollbergu.

Post verteDziewczyna ocknęła się ubrana w długi biały strój przypominający piżamę. Nie pamiętała gdzie jest, nie pamiętała żeby kładła się spać, albo ubierała w cokolwiek. Podniosła się i siadając na łóżku zaczęła rozglądać się dookoła. Wszystko wyglądało tak obco. Jasne białe ściany, pomalowane na biało metalowe łóżka ostawione w długi rząd przy ścianie naprzeciw okien. Okien, przed którymi zobaczyła kraty. „Gdzie ja jestem?” – pomyślała, i krzyknęła z całych sił:


-Gdzie ja jestem?!


Nikt jej nie odpowiedział. Dziewczyna wstała z łóżka. Od razu poczuła chłód podłogi, miała bose stopy, a w pobliżu nie było żadnych kapci. Nie była nawet pewna czy ma kapcie. Chwiejnym krokiem zbliżyła się do okna, i starając się zbliżyć twarz do szyby, wyjrzała na zewnątrz. Za szybą zobaczyła mały trawnik i rozciągający się za nim park. Po trawie apatycznie spacerowały ubrane podobnie jak ona postaci młodych kobiet. Niektóre pojedynczo, inne w grupkach po dwie lub trzy. Nie rozumiała tego widoku, ale nie podobał się jej, tak samo jak pokój w którym była. Źle się czuła, chciała wyjść i to jak najszybciej. Coraz bardziej zaniepokojona odszukała wzrokiem drzwi. Były po lewej stronie, niecałe sześć metrów od niej. Walcząc z własną słabością i zawrotami głowy po chwili dotarła do futryny i nacisnęła klamkę. Drzwi były zamknięte. Spróbowała kolejny raz, i następny, bez rezultatu. To nie powinno być tak. „Drzwi nie powinny być zamknięte” – pomyślała. Uderzyła

Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów