Rozdział I. Przystanek Lublin
opowiadania >- Iza! – Nie usłyszała, że ktoś ją woła. Na dworcu panował ogromny tłok. Zastanawiała się dokąd ci wszyscy ludzie wyjeżdżają. Poczuła czyjąś dłoń na swoim ramieniu. Kiedy odwróciła się i zobaczyła swoją siostrę upuściła torbę na ziemię. – Iza, gdzieś ty się podziewała?


- Agata, ja… - Urwała, kiedy łzy napłynęły jej do oczu. – Ja musiałam od tego wszystkiego odpocząć. Nawet nie wiesz, jak bardzo się cieszę, że cię widzę! – Uścisnęła mocno kobietę, po czym podniosła z gracją bagaż i włożyła rękę pod ramię siostry. – Chodźmy!


Ruszyły spokojnym krokiem w stronę parkingu. Iza dawno nie była w domu. Wdychała głęboko znajome zapachy. Rozglądała się z uwagą i nie mogła uwierzyć, że przez parę lat jej rodzinne miasto tak bardzo się zmieniło. Kamieniczki zostały odrestaurowane, przez co Plac Zamkowy prezentował się o niebo lepiej. Nagle poczuła przemożną ochotę skosztowania lodów, którymi jako dziecko objadała się ze znajomymi, podczas wagarów.


- Aga, możemy zahaczyć o budkę z lodami? Wiesz którą. – Uśmiechnęła się konspiracyjnie do siostry. – Mam tak ogromną ochotę na nie. Chcę usiąść tu na jednej z ławeczek pod Zamkiem, zupełnie jak kiedyś. Możemy?


- Jasne! – Agata poczuła ulgę. Bała się, że ich pierwsze spotkanie po tylu latach będzie ciężkie zarówno dla niej jak i dla Izy. Tymczasem propozycja wspólnych lodów i nawiązanie do dzieciństwa nie wróżyły nic złego.


Podeszły do budki i zamówiły dwa wielkie lody włoskie. Iza jak zawsze z polewą czekoladową a jej siostra z toffi. Usiadły na jednej z wolnych ławeczek i obserwowały przebiegający przez Plac tłum ludzi. Niektórzy spieszyli się na dworzec, inni w ramach wycieczki szli zwiedzać zamek. Komentowały ubiór innych kobiet. Oceniały mężczyzn według swojej wypracowanej kiedyś skali. Uśmiech nie schodził z ich twarzy. Były szczęśliwe.


W dzieciństwie przychodziły tutaj z paczką znajomych i robiły dokładnie to samo. Przed oczami Izy pojawił się obraz dwóch dziesięcioletnich dziewczynek, które przesiadywały w tym miejscu, czekając na mamę. Zawsze dostawały pieniądze na lody. To była ich nagroda za cierpliwość, którą musiały się wykazać, ponieważ matka rzadko przychodziła zgodnie z planem.


Pewnego dnia po prostu przechodząc wzięła je za ręce i bez wyjaśnienia zaczęła ciągnąć za sobą. Iza zauważyła wtedy, że mama płakała. Rozpłakała się wtedy też ona a Agata zaczęła krzyczeć. To wszystko co była w stanie sobie przypomnieć.


Dziewczyna przyjrzała się swojej siostrze. Obie były dużo starsze, ale Agata trzymała się lepiej. Być może dlatego, że przefarbowała włosy na jasny blond, co dodało jej twarzy więcej wyrazistości i ostrości. Szare oczy siostry – identyczne jak jej – nabrały więcej chłodu i dystansu a twarz wyglądała znacznie młodziej.


- Świetnie wyglądasz, siostrzyczko! – Powiedziała, taksując ją wzrokiem. - Nie wierzyłam, że uda nam się spotkać. Tyle się pozmieniało i wydarzyło, a ty tylko piękniejesz!


- Już mi tak nie słodź! Ty też wyglądasz świetnie, ale widać, że jesteś zmęczona. Chodźmy do mnie, odpoczniesz trochę. – Wzięła torbę Izy i doprowadziła ją do wielkiego bordowego Forda Kuga, na którego widok oczy jej siostry zamieniły się w pięciozłotówki. – Mam bogatego faceta. – Rzuciła wyjaśniająco Agata.


Jechały w milczeniu. Iza czuła się niezręcznie, siedząc z przodu. Samochód był rewelacyjnie wyposażony. Klimatyzacja, komputer, inteligentne systemy… Pokiwała tylko z niedowierzaniem głową, analizując sytuację w jakiej się znalazła. Facet Agaty musiał być ostro nadziany… Pewnie tak bardzo jak ich ojczym. Jej źrenice rozszerzyły się ze strachu. „A co jeśli on wie wszystko na mój temat? Jeśli Aga mu powiedziała?” - przez głowę dziewczyny przewijały się najczarniejsze scenariusze. „Czy ona jest z nim szczęśliwa? Czy on jest wobec niej w porządku?” – bała się i o siebie, i o swoją siostrę.


Profil Agaty był cudownie wyrazisty. Zawsze była troszkę ładniejsza. Miała bardziej proporcjonalne rysy twarzy i mimo że obie były identyczne jako małe dziewczynki, już jako nastolatki nieznacznie się różniły. Tak naprawdę być może przez fryzurę i sposób ubierania się Agaty, uważano że była ładniejsza. Obie miały zadarte nosy i piękne, duże szare oczy. Jak powiedział kiedyś Sebastian: „dla tych oczu można byłoby umrzeć i zmartwychwstać, aby umrzeć dla nich ponownie”. Obie były drobne: chudziutkie, niskie i bardzo zgrabne. Iza miała zawsze zastrzeżenia do swoich nieco szerszych bioder a jej siostra do swoich zbyt chudych nóg.


Dziewczyna zastanawiała się właśnie, dokąd dojadą. Czy jej siostra mieszka w wilii z basenem? Gdy auto skręciło w kolejną z rzędu przecznicę jej oczom ukazał się bardzo ładny, skromny domek jednorodzinny. Zaśmiała się dziecinnie na jego widok i poczuła ciepło bijące od tego miejsca.


- Zaskoczona? – Spytała rozbawiona Agata. – Domyślam się jakie mogłaś odnieść wrażenie, gdy zobaczyłaś mój samochód, ale wiem, że dom na pewno ci się podoba.


- Jest piękny! – Powiedziała z podziwem.


Dom był murowany z kamienną podmurówką. Stał na malutkiej działce. Podjazd równo wysadzony kamienistym podbiciem. Pod jednym z okien znajdował się niewielki ogródek warzywny, a w samym rogu stała niewielka jabłoń, która właśnie kwitła na biało. Budynek był jednopiętrowy z dużym tarasem i poddaszem. Iza zawsze marzyła, aby mieszkać w takim domu.


Agata oprowadziła ją po mieszkaniu. Pokazała kuchnię, która była tak błyskotliwie zrobiona, że pomimo bardzo małej przestrzeni zmieszczono w niej wszystko, co jest niezbędne w każdej kuchni. Najbardziej dziewczynie podobał się kominek w dużym pokoju. Był duży i wyraźnie wyróżniał się spośród atmosfery domu a może to właśnie on mu jej dodawał? Na pierwszy rzut oka wydawało jej się, że on po prostu nie pasował. Był zdecydowanie „za duży”, zbyt nowoczesny jak na wystrój całego domu. Jednak po chwili zorientowała się, że jego inność wspaniale podkreślała a nawet wyolbrzymiała ciepły i przytulny gust mieszkańców.


Dziewczyna widząc dwie sypialnie na górze zatrzymała się w progu dziecięcej. Pokój był niebiesko-biały. Ściany miały kolor zimnego błękitu. Na podłodze leżał granatowy dywan ozdobiony złotymi gwiazdami i takie same zasłony wisiały przy oknach.


- Masz dzieci? – Zapytała zdziwiona. – Nigdy nie chciałaś ich mieć…


- Jeszcze nie mam. – Agata przyłożyła rękę do brzucha i dopiero wtedy dziewczyna dostrzegła, że jest on trochę zaokrąglony. – Ale ten pokój czeka na nie już od dawna.


Iza otworzyła usta ze zdziwienia… Nie mogła uwierzyć, że jej siostra w wieku dwudziestu sześciu lat zdecydowała się na dziecko.


- Chcesz tego dziecka? – Zapytała zszokowana.


- Oczywiście. Staraliśmy się o nie z

- [1] [2] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
Kaczuszka24 Linia koment
Dodany:2013-03-24 00:34:05, Ocena: 5.0
Dziękuję za komentarz. Postaram się oczywiście wyeliminować powtórzenia i dziękiuję za dość wysoką ocenę. Również pozdrawiam:)))
mati_koc Linia koment
Dodany:2013-03-23 12:02:52, Ocena: 5.0
Zaciekawił mnie tytuł odnoszący się do Lublina. W końcu dużo czasu spędzam w tym mieście, więc przeczytałem (również i prolog). Fanem gatunku nie jestem, krytykiem również nie, ale widzę sporo powtórzeń oraz możliwości na inne sformułowanie co poniektórych zwrotów. Mam nadzieję, że moja ocena, czyli pierwsza ocena nikogo nie zniechęci ;) Pisz dalej. Z czasem będzie coraz lepiej. Pozdrawiam

Ocenił/a na: 5
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów