rozdział II
opowiadania >się do serc ludzi i zasiać wiedzę jaką posiada ranny żołnierz po powrocie z frontu. Jego bronią były słowa a przeciwnikiem kłamstwa, zwątpienie, brak nadziei, znieczulica, ciche niewykrywalne dla oczu cierpienie.
Jeżeli ma się coś cennego do przekazania nie można tego wciskać ludziom na siłę. Trzeba to odpowiednio zapakować. Ubrać w kolorowy papier i kokardkę, prezent świąteczny podarowany z serca a nie kupiony na prędko aby tradycji stała się zadość.
Ktoś kto obdarowuje musi się postarać o to aby ręce dziecka z niecierpliwością rozerwały kolorowy papier, muszą się tak bardzo siłować z mocną kokardką aż będą musiały pomóc sobie nożyczkami i wreszcie wydobyć szare pudełko. Zdziwienie. Otwierają je a one jest po brzegi wypełnione słodyczami. Dzieci ze zdziwieniem i zwątpieniem spoglądają na śmiejących się rodziców. Ci, uśmiechają się i po tym jak dzieciak zanurza palce w kolorowych papierkach spoglądają na siebie porozumiewawczo. Udało im się go zaskoczyć. Dzieciak grzebie w pudełku rozsypując zbędną zawartość na boki po to by wreszcie wydobyć mniejsze pudełko i wyciągnąć z niego właściwy prezent. Z okrzykiem zachwytu dziecko wyciąga śnieżną kulę z pozytywką i z zamkniętą w środku magiczną chwilą, miejsca ostatnich szczęśliwych świąt spędzonych z kochającymi osobami. Oczywiście dla każdego to będzie inna chwila. Nie koniecznie święta i niekoniecznie rodzice. Są ludzie, którzy taką chwilę muszą sobie wyobrazić. Smutne ale prawdziwe.
Dzieci łatwo zaskoczyć. A młodzież? Tą zbuntowaną, znudzoną, oszukaną, cierpiącą, niechcianą. Tą, która żyje na krawędzi, tych żołnierzy bez generała, którzy chcą walczyć dla samej walki, chęci buntu bez powodu, bez celu. Wychowani w papce kłamstw jakie im wcisnął niewrażliwy świat złej telewizji, Internetu i ulicy. Toną. Oni dosłownie toną. Czym ich zachęcić do pływania w tym gównie? Jak ma wyglądać prezent aby ich skusił?
Otóż papier wybierasz czarny z trupimi czaszkami albo bombami jako wzór dekoracyjny. Zamiast kolorowej kokardy, sznur ze stryczkiem a w pudełku atrapy i śmieci: prezerwatywy, narkotyki, alkohol, głośna muzyka, wściekłe okrzyki, rebelia, rock i coś czego się nie spodziewają. Czysta, bezinteresowna miłość w miejscu gdzie nie powinno jej już być. W miejscu gdzie umarła już cała nadzieja i wydawałoby się, że szaleństwo zwyciężyło.
Czy to dobry plan? Plan geniuszu czy przypadek sprzyjający szaleńcowi? Kto to ma ocenić jeżeli nie ona.
Jest. Mężczyzna poderwał się w fotelu jak poparzony. Już zasypiał, kiedy w rogu ekranu pojawiła się informacja: Sylwia jest dostępna.
Nareszcie. Z palcami uniesionymi nad klawiaturą zaczął się zastanawiać nad treścią wypowiedzi jaką chciał jej przekazać, ona go ubiegła. Niemal zaraz po informacji, że gdzieś po drugiej stronie sieci, jak na drugim końcu galaktyki, jest ona. Odległa niezbadana planeta. Przysłała mu wiadomość. Tak jak on siedzi przed komputerem i trzyma właśnie palce nad klawiaturą i gra przytłumioną nieregularną muzykę: klik, klik, klik.
- Cześć! Co tam? Zdrówko dopisuje?
Zadławił się własną śliną i zaczął kaszleć. Trzymając dłoń przy ustach wstał, podszedł do balkonu, rozsunął zasłony i otworzył na oścież okno. Do środka wpadło chłodne, nocne powietrze i hałas centrum miasta. Uspokoił się, zabrał ze stolika przepełnioną popielniczkę z petami i z niesmakiem wyrzucił ją do kosza.
-Tak. Wszystko w porządku. Czuję się doskonale. A ty?
- Interesuje cię stan mojego zdrowia? Na prawdę?
- Jestem mężczyzną. Ciało kobiety interesuje mnie bardzo. Zdrowa kobieta to atrakcyjna kobieta. Rozumiesz? - długa przerwa.
- Ha, ha, ha. Świntuch z ciebie.
- Przepraszam. Żartowałem przecież.
- Wątpię. Nieważne i tak nie mamy o tym pisać. Przeczytałam do końca.
Znowu długa przerwa. Robi to specjalnie? Woda jej się w kuchni na herbatę zagotowała? Dzieci jej przeszkadzają? Mąż molestuje? Mężczyzna nerwowo bębnił palcami w biurko już miał pytać wprost co myśli o jego pracy, kiedy padła odpowiedź.
- Od początku w ciebie wierzyłam. To było poznać po wierszach i opowiadaniach. Masz dobre pióro a całą powieścią przerosłeś samego siebie. Z ręką na sercu mogę powiedzieć, że to jedno z najlepszych opowiadań jakie kiedykolwiek czytałam.
Mężczyzna w pierwszej chwili parsknął śmiechem, w pokoju odbiło się od ścian głośne i pełne zdziwienia ''co?!'' i wylądowało na balkonie niknąc w przestrzeni jedenastopiętrowego wieżowca. Uniósł brew i wklepał w klawiaturę kolejne litery. Niestety w tekście nie da się wyrazić emocji, nie widać twarzy a emotionkami można łatwo oszukać rozmówcę. Na żywo też można ale to trudna sztuka.
- Wystarczyło powiedzieć, że jest dobra. Tak długo zastanawiałaś się nad odpowiedzią?
- Tak, zastanawiałam się. Już dawno miałam ci to powiedzieć ale bałam się, że źle mnie zrozumiesz. Jesteś wyjątkowy na tym wortalu. Znacznie przekraczałeś poziom większości twórców. Nie chciałam ci tego mówić abyś nie pomyślał, że cię podrywam. Teraz muszę ci to powiedzieć. Jesteś geniuszem.
- Podrywasz? Ty - mnie? Nawet nie wiesz jak wyglądam.
- Czy ty czytasz to co piszę? Piszę oficjalnie, że jesteś geniuszem a ty urządzasz damsko-męskie pogaduszki.
- Wiem kim jestem i przesadzasz w ocenie ale nie rozumiem dlaczego miałbym myśleć, że mnie podrywasz.
- Bo każdy facet tak myśli, jeżeli jest atrakcyjny to kobieta chce iść z nim do łóżka.
- Wow! Na to jeszcze się nie zgodziłem ale kawę możemy przecież razem wypić. Wiesz takie spotkanie dwóch poetów.
- Pisałam ci już. Mam rodzinę, obowiązki. Nie mam czasu, nie mogę.
- A przez dwie godziny możesz ze mną czatować bez chwili przerwy. Kogo ty okłamujesz? Boisz się mnie?
- Dobranoc...
FeministkaSylwia wylogowana. Znikła ze świata. Mężczyzna uderzył wściekle dłonią w powierzchnię biurka gdzie dopiero co zniecierpliwiony delikatnie bębnił palcami. Nagle zmienił swój nastrój o sto osiemdziesiąt stopni. Zerwał się z krzesła i znów zaczął ubijać stopami ścieżką w dywanie, chodząc tam i z powrotem jeszcze szybciej niż czekając na swoją internetową znajomą.
- Kurwa mać! - wykrzyczał jakby miała ona go usłyszeć na swej planecie na drugim końcu galaktyki - I co z tego, że książka jest genialna? Dałem z siebie wszystko ale robiłem to tylko dla ciebie. Nic nie miało dla mnie sensu póki nie przeczytałem twych wierszy, to ty mnie natchnęłaś a nawet cię nie dotknąłem. Chryste! I nigdy
- [1] [2] [3] [4] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
Pilar Linia koment
Dodany:2012-09-30 22:24:05, Ocena: 6.0
Przyjemnie się Ciebie czyta:) Tak technicznie przecinki miejscami pouciekały, w dialogach zbrakło dopowiedzeń, i to, ze miejscami jest pogrubiona czcionka, a miejscami nie. Trochę męczy (moje wadliwe) oczy. Pozdrawiam. Czuję się zaspokojona:) Ale nie bój, nie na długo:)

Ocenił/a na: 6
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów