Róże w czerni cz-2
opowiadania >dzieci i wnuków. Natomiast ty chłopcze, jesteś małym, wrażliwym dzieckiem i w tej chwili również samotny, podobnie jak ja. Nie uważasz więc, że do siebie pasujemy i zasługujemy na obopólną przyjaźń?


Artur nie spuszczał swoich dużych niebieskich oczu z twarzy starca.


- To znaczy, że chce mnie pan odwiedzać?


-Tak drogi chłopcze. Chcę cię odwiedzać, zadbać o twoje wychowanie i wykształcenie, jak przystało na prawdziwego dziadka.


- A co pan oczekuje w zamian?


-Żebyś na starość podał mi szklankę wody i od czasu do czasu, zapalił na moim grobie, chociaż małą świeczkę.


Artur, pomimo że się wahał badawczo patrzył na człowieka, który chce zostać jego jedynym krewnym. Fakt, że był biednie ubrany, ale w jego głosie dało się odczuć szczerość oraz wielką miłość, jakiej właśnie potrzebował. Uśmiechnął się do niego serdecznie, wsunął swoją małą rączkę w jego dłoń i lekko uścisnął.


- Dziękuję za prezenty – wykrztusił. Starzec widząc roześmianą twarzyczkę dziecka, z ledwością stłumił łzy, które zbierały się pod jego starczymi powiekami. - A gdzie pan mieszka? – spytał po chwili chłopiec.


- W Krakowie. Wiesz, gdzie leży Kraków?


- Wiem. Gdy z ciocią jechaliśmy do Zakopanego, to pokazała mi Wawel. Czy naprawdę są tam pochowani królowie, którzy rządzili kiedyś Polską? Stary człowiek pokiwał głową, że tak. - Wie pan… Chyba zostanę pana wnukiem, bo nigdy nie miałem prawdziwego dziadka. Ale proszę mi obiecać, że chociaż mój tata się po mnie zjawi, nie opuści mnie pan.


- Nie mały, nigdy cię nie opuszczę, a moja przyjaźń przetrwa do końca moich dni. A teraz, jeśli pozwolisz, to pójdziemy na mały spacerek po parku - rzekł chwytając rękę dziecka.


Chłopiec spojrzał na niego z zakłopotaniem.


- Ale ja muszę…


- Nic nie musisz, już zgłosiłem twoje wyjście ze mną i uzgodniłem z panią dyrektor, że wrócimy dopiero na obiad.


Spacerując po parku, rozmawiali jak przystało na dziadka i wnuka. Dziadek pragnął, jak najwięcej się dowiedzieć, pytał go o rodziców oraz bliskich i dalekich krewnych. Artur kręcił przecząco głową, że nie ma nikogo bliskiego, a dalszym krewnym byłby kulą u nogi, więc wolą się do niego nie przyznawać. Wszystko opowiedział po kolei o matce i ojcu, na którego ciągle czeka, oraz o ciotce, która wyjechała do Włoch, a jego oddała do domu dzieci niechcianych. Starszy pan w skupieniu wysłuchał zwierzeń Artura i przyrzekł, że nigdy go nie opuści. Będzie się nim opiekował, dopóki wystarczy mu sił i zastąpi obydwóch rodziców. Natomiast chłopiec patrzył na niego z niedowierzaniem i zastanawiał się, co może mu dać ten biedny, stary człowiek, któremu z ledwością starczała miesięczna emerytura. Przybrany dziadek w milczeniu notował coś, w dość dużym notesie. Kiwał głową, a jego oczy nabrały smutnego wyrazu. Gdy skończył, schował notes do kieszeni mocno zniszczonej kurtki i zapiął agrafką. Uśmiechnął się do Artura, obejmując go ramieniem – powiedział spokojnie:


- Bądź dzielny, Arturze, czas nie stoi w miejscu, tylko płynie jak woda w potoku. Gdy dorośniesz, będziesz bardzo bogaty, a los zgotuje ci wielką miłość, której nie zaznałeś jako dziecko.


- Skąd, pan to wie? - spytał zaciekawiony chłopiec.


- Nie jestem panem, tylko twoim dziadkiem i tak się do mnie zwracaj.


-Skąd, to wiesz, dziadku?- powtórzył pytanie.


- Skąd ja to wiem, pytasz? Więc posłuchaj. Wiem, ponieważ wszystko, co ci powiedziałem masz zapisane w gwiazdach i nikt nie jest w stanie tego zmienić.


Gdy wrócili ze spaceru, czekał na nich obiad, który zjedli z apetytem.


- To ten spacer sprawił, że byliśmy tacy głodni - żartował starzec.


- Tak, proszę dziadka. To ten spacer sprawił, że byliśmy tacy głodni – powtórzył malec.


Po obiedzie, dziadek odezwał się do Artura.


- Posłuchaj, drogi chłopcze. Jestem zaproszony, by wypić z panią dyrektor kawę i zwiedzić dom dziecka. Ty międzyczasie odpocznij w swoim pokoju, gdy omówię z panią dyrektor pewne sprawy, przyjdę do ciebie. Tylko nie oddalaj się, bym nie musiał cię szukać.


Potargał palcami włosy malca, puścił do niego oko i dołączył do pani dyrektor, która czekała przy wejściu na stołówkę.


Artur udał się do swojego pokoju. Skulony na swoim posłaniu, zastanawiał się, dlaczego on nie mógł dziadka oprowadzić po zabytkowym gmachu, tylko sama dyrektorka. Po godzinie, nie mogąc się go doczekać, wyszedł z pokoju, zaczął przemierzać dość długi korytarz i spoglądał niepewnie na drzwi wiodące do gabinetu, skąd dochodziła dość głośna rozmowa. Nie miał pojęcia, na jaki temat rozmawiano w gabinecie. Gdyby był nieco starszy, bez trudu by się domyślił, że ta rozmowa dotyczyła wyłącznie jego. Po dość długim czasie dziadek wyszedł z gabinetu, odprowadzony przez panią dyrektor. Żegnając się, z szacunkiem ucałował przegub jej dłoni i obiecał zadzwonić. Spojrzał na Artura, który stał z dumnie podniesioną do góry głową. Wiadomo, dlaczego: przecież miał już kogoś bliskiego i nie był sam. Chłopiec bez wahanie podbiegł i uczepił się jego ręki.


- Co teraz będziemy robić, dziadku?- spytał, patrząc mu prosto w oczy.


- Jeśli pozwolisz Arturze, sprawdzę twoje zeszyty - rzekł łagodnym głosem. Widząc zaskoczenie w oczach dziecka – roześmiał się dość głośno. - Jakby nie było jestem twoim dziadkiem, więc chyba mogę to zrobić? – spytał nie przestając się śmiać.


- Tak, tylko trochę kuleję z języka polskiego.


- Wiem, słabo czytasz?


Artur kiwnął przytakująco głową.


- Musisz dużo czytać, to się wprawisz i nawet się nie spostrzeżesz, kiedy.


- Błędy też mi się zdarzają.


- Nie szkodzi, jeśli opanujesz czytanie, błędy ortograficzne również. Przywiozłem dwie książki, może trochę za poważne na twój wiek. Ale możesz spróbować, bo są naprawdę ciekawe.


-Tak, na pewno je przeczytam. Wypożyczam książki z biblioteki, ale pani mówi, że zbyt długo je przetrzymuję. A swoją mam tylko jedną, którą otrzymałem w nagrodę.


- Sądzę, że ją przeczytałeś?


-Tak przeczytałem, jest to książka o,, Śpiewaku Justyny’’. Czytałeś ją, dziadku?


-Nie, nie czytałem. Szczerze mówiąc, nawet o niej nie słyszałem.


- Ja ją czytałem cztery razy, może więcej. Jak będę dorosły i się ożenię, moja żona musi być Justyna.


Dziadek uniósł wysoko brwi.


- Posłuchaj, Arturze - odezwał się po chwili. - Gdy znajdziesz sobie żonę, nie koniecznie musi nosić imię Justyna, ważne

- [1] [2] [3] [4] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
Alis17 Linia koment
Dodany:2010-12-26 19:12:08, Ocena: 6.0
fajne :)
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów