SKRZYDŁO ANIOŁA (II)
opowiadania >            3.


            Z kącika ust zaczęła sączyć mu się ślina. Cienkim strumyczkiem spływała kanionem powstałej całkiem niedawno na jego twarzy głębokiej bruzdy. Kilka miesięcy temu mógł tędy bez wahania poprowadzić ostrze brzytwy (zawsze golił się brzytwą, uważał to za jeden z kilku wyznaczników tego, co zwykł nazywać „klasą”). Kiedy biała ciecz przedarła się wreszcie przez gęstą szczeć porastającą mu brodę, białymi płatami kapała mu na pierś, gdzie znikała pod wycięciem koszuli. Tam dopiero wsiąkała w materiał, choć czasami udawało jej się dopłynąć aż do pępka.


            Gdy zaczynał się ślinotok wiedział, że musi szeroko otworzyć usta; to był jedyny sposób na uniknięcie zadławienia. Siedział tak z oczyma utkwionymi w jakimś punkcie na ścianie i starał się o niczym nie myśleć. Spod bladych warg wyłaniały się pożółkłe zęby. Wyeksponowane kły wraz z bladością cery i pianą śliny spływającej po brodzie nieodparcie przywodziły na myśl wampira. Wiedział jednak, że nie budzi w nikim lęku, jeżeli już, to zwykłą odrazę, jak każdy dotknięty tym nieusuwalnym piętnem. W takich chwilach to on sam bał się najbardziej. Wtedy bowiem zazwyczaj przybywała jego Nemezis. Najpierw pokazywała mu się z daleka. Siadała na ścianie na wprost jego oczu i pozwalała mu smakować swój lęk. Spokojnie wachlowała się skrzydełkami i z sadystyczną powolnością pocierała o siebie przednie odnóża. Kiedy uznawała, że jego strach już dojrzał, wzbijała się w powietrze i dla siebie tylko zrozumiałą trasą zbliżała się ku jego twarzy. Jego oczy rozszerzały się wtedy w przerażeniu, ale bardzo szybko je mrużył, gotów w każdej chwili zamknąć je całkowicie. Gorzej było z ustami. Te nie dawały się tak łatwo zamknąć.


            Jego żuchwa była niczym zwodzony most średniowiecznego zamku, który dźwigał się powoli (zbyt powoli) ku górze, poruszany omdlałymi od długotrwałego wysiłku ramionami wyczerpanej obroną załogi. A oto ku bramie zbliżał się ze strasznym odgłosem poruszających się szybko skrzydeł czarny najeźdźca. Z niesamowitą szybkością połykał dzielącą go od celu przestrzeń, a ręce obrońców słabły coraz bardziej. Ostatnim wysiłkiem (rozpacz też dodaje sił) zamykają bramę, a kosmaty agresor uderza w nią z obrzydliwym pacnięciem. Na straszną chwilę wczepia się w nią pazurami, bada każdy zarys przypominający szczelinę, aż wreszcie z gniewnym buczeniem odlatuje. Oszaleli niemal ze strachu obrońcy nie śmieją nawet odetchnąć z ulgą. Dobrze wiedzą, że atak będzie ponowiony.


            Chociaż ślina w dalszym ciągu wypełnia mu usta, jego gardło piecze, bo jest wyschnięte jak koryto okresowej rzeki. Tak bardzo chciałby się czegoś napić.


            4.


            Pierwsze drzwi, jakie Gabriel zobaczył po oderwaniu wzroku od „witryny zwierzeń” prowadziły do wnętrza taniego baru. Był to jeden z tych lokali, które były otwarte praktycznie przez całą dobę. Zachodzili tu głównie mężczyźni, którzy wracali z nocnej zmiany i często zdarzało się im zasiedzieć aż do popołudnia. Wypierani przez kończących pracę o piętnastej i później, szli do domu, posłuchać narzekań swoich żon, przyłożyć dla przykładu smarkaczom i złapać kilka godzin snu przed kolejną zmianą. Ich następcy zajmowali ciepłe jeszcze miejsca przy barze i stawiali sobie nawzajem coraz to nowe kolejki. Razem z piwem sączyli gorycz swojego życia, z pedantyczną dokładnością gasząc w popielniczce kolejny niedopałek. Wszyscy mieli jednakowe, monotonne życie, w którym od dawna nie wydarzyło się nic ciekawego. Podobni do siebie tym podobieństwem, które nadaje ludziom znienawidzoną często anonimowość, budzili zawsze jego litość.


            Czasami, do czego sam przed sobą przyznawał się ze wstydem, Gabriel gardził nimi. Dzisiaj każdy z nich budził w nim uczucie zazdrości. Chciał znaleźć się między nimi i choć przez chwilę poczuć się normalnie. Podświadomie czuł jednak, że nie będzie to już możliwe. Miał wrażenie, że od momentu rozstania z lekarzem otacza go niewidzialny kokon, który przepuszcza powietrze, światło i dźwięki, ale esencja prawdziwego życia spływa po nim, niczym strugi ulewy po szybie.


Zawahał się przez moment w progu. Przeszklone drzwi zadziałały jak lustro, w którym odbiła się czarna, pozbawiona szczegółów sylwetka pobliskiego kościoła. Krótki impuls dźgnął jego umysł, każąc mu pójść w tamtą stronę. Jednak wspomnienie Tamtego Wydarzenia szybko go stłumiło. Zacisnął gniewnie zęby, a potem wszedł do środka.


Pierwsze dwa drinki wypił przy barze, jeden po drugim. Potem zwolniło się miejsce przy stoliku, więc usiadł plecami do całej sali i już nieco wolniej zaczął opróżniać trzecią szklaneczkę. Zapalił papierosa i w zamyśleniu obserwował unoszący się ku leniwie pracującemu wentylatorowi dym. Błękitne pasemka wiły się w wężowych splotach i łączyły pod sufitem z innymi. Przez tę duszącą mgłę z przeciwległej ściany przyglądała mu się grupka drukowanych postaci, reklamujących jakąś markę papierosów. Potężny napis informował, że palaczom grozi rak. Ze zrozumiałych względów nie robiło to teraz na nim żadnego wrażenia. Rak, czy inne draństwo, co za różnica? Ważne, że koniec jest nieunikniony i to raczej wcześniej niż później. Z tą myślą zapalił kolejnego papierosa.


W tym momencie na krzesło przy stoliku Gabriela opadł z ciężkim westchnieniem kolejny bywalec. Z głośnym stukiem postawił przed sobą kufel piwa

- [1] [2] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów