Skrzydła (Krótka bajka ku przestrodze...)
opowiadania >…by mądrze korzystać z otrzymanych darów.

I
Wpadające przez okno promienie słońca oświetliły twarz Kazika. Mężczyzna przetarł palcami posklejane ropą powieki i z trudem je otworzył. Usiadł na podziurawionym materacu i chwycił się za skronie.
- Ja pierdolę… - wymamrotał, po czym spróbował powoli wstać.
Resztki płynącego jeszcze we krwi alkoholu w połączeniu z nieludzkim bólem głowy sprawiły, że zachwiał się niebezpiecznie. Począł wymachiwać rękami, w desperackiej próbie utrzymania równowagi. Udało się. Stał prosto. Lekko wysunął prawa nogę w przód, potrącając niechcący niedopitego jabcoka.
- Kurwa! – mruknął , gdy resztki cennego płynu chlusnęły na zacheftowaną podłogę.
Padł na kolana i jął zlizywać trunek. Nie przejmował się zaschniętymi resztkami wczorajszej kolacji, oblepiającymi gęsto do drewnianą posadzkę. Wino i tak smakowało jak rzygi, więc było mu bez różnicy. Gdy skończył, spróbował się wyprostować. Poczuł na plecach dziwny ciężar. Z ledwością podniósł się do pionu i sięgnął drgającą ręką za plecy. Poczuł coś miękkiego i puchowego.
- Ki chuj? – zapytał nie wiadomo kogo i podszedł do pękniętego lustra.
Pierwsze co zobaczył, to nieogolona, poorana zmarszczkami i opuchnięta od przepicia morda, oraz zaropiałe, przekrwione oczy. Raczej nie jego. Z całą pewnością nie jego.
- Tak se tłumacz – bąknął i ponownie chwycił tajemniczą rzecz tkwiącą w okolicy łopatek.
Pociągnął ją mocno, by wyjrzała zza ramienia i zemdlał, gdy zobaczył co to jest.
Kiedy odzyskał przytomność, wiszący na ścianie, przedwojenny zegar – pamiątka po dziadku – bił dwunastą. Kazek wstał i z nadzieją w sercu, że wszystko tylko mu się przyśniło, spojrzał znów w lustro. I ku swemu przerażeniu stwierdził, iż one ciągle tam były. Najprawdziwsze skrzydła. Takie, jakie mają aniołki na tych wszystkich obrazkach, pokryte pięknym, białym, błyszczącym pierzem. Z wrażenia usiadł na taborecie. Jego przeżarty tanimi winami mózg musiał na spokojnie przetrawić ten fakt. Impulsy nerwowe z trudem pokonywały labirynt zniszczonych neuronów. W końcu, po kilku chwilach, wywołały reakcje. Kazik zwymiotował. Bełtał długo i obficie, aż jego żołądek został całkowicie opróżniony, a on sam odzyskał jako taką jasność umysłu. Otarł usta rękawem i począł chodzić niespokojnie po pokoju. Pierwsze co przyszło mu na myśl, to telefon na policję. Podbiegł do aparatu i podniósł słuchawkę, wykręcając jednocześnie numer.
- Komenda rejonowa policji, słucham – rzekł beznamiętnym głosem jakiś mundurowy po drugiej stronie linii.
- Przepraszam, pomyłka – mruknął Kazik i rozłączył się. – Przecież mnie kurwa wyśmieją… Albo zamkną w wariatkowie.
Ponownie posadził tyłek na taborecie. W fotelu się bał, żeby nie połamać skrzydeł. Miał je krótko, fakt, ale poczuł do nich jakieś takie dziwne przywiązanie. Tak samo miał, gdy wycinali mu wyrostek robaczkowy. Kupę lat trzymał go później w słoiku, oglądając w każdej wolnej chwili. Aż w końcu mama, podczas porządków, wyrzuciła ów narząd do śmieci. Mężczyzna długo nie mógł przeboleć tej straty. Ale wyrostek był już przeszłością. Teraz najważniejsze były skrzydła. Pomacał je jeszcze raz, aby upewnić się, że nie zniknęły i spróbował rozłożyć. Te posłusznie rozczapirzyły się szeroko, sięgając od ściany do ściany.
- No kurwa orzeł normalnie! – krzyknął Kazik i zatrzepotał nimi.
Jakieś kartki papieru pofrunęły w powietrze, kilka pustych butelek po wódce poturlało się po podłodze, a dziadkowy zegar z głośnym trzaskiem łupnął o ziemię, kończąc swój prawie stuletni żywot. Oniemiały Kazek aż zaniemówił.
- Boże, uczyniłeś mnie aniołem… - wystękał w końcu. – Ale kurwa, zaraz. Przecież ja jestem ateistą. U chrztu nawet nie byłem, bo matka z ojcem byli tak pijani, że zapomnieli – przypomniał sobie.
Jednak inna możliwość nie przychodziła mu do głowy. W końcu dał spokój tym rozważaniom. Stwierdził za to, że pasowałoby wypróbować swój nowy nabytek. Narzucił na siebie obszerny, sięgający prawie do ziemi płaszcz i wybiegł z mieszkania.

II
Stał na niewielkiej polance. Upewniwszy się, że nikogo nie ma w pobliżu, zrzucił płaszcz i rozpostarł skrzydła. Pomachał nimi powoli by rozgrzać mięśnie, stopniowo przechodząc do coraz szybszych i energiczniejszych ruchów. W końcu poczuł, jak jego stopy tracą kontakt z podłożem. Wzniósł się pół metra nad ziemię. Spanikował i opadł. Serce waliło mu jak oszalałe. Żałował, że po drodze nie kupił sobie chociaż butelki piwa.
- Jebać to – mruknął.
Za drugim razem spróbował pofrunąć trochę wyżej. Stopniowo zwiększał pułap, by po chwili oglądać polanę z perspektywy szybujących po niebie ptaków. Wirował w powietrzu niby mały samolot, wykonując najróżniejsze akrobacje. Stwierdził, że nareszcie jest wolny. Wolny, niczym Orzeł Królewski, którego widział kiedyś w jakimś programie przyrodniczym. Z poczuciem spełnienia w sercu wleciał w sporą, pchaną podmuchami delikatnego wiatru chmurę. Kropelki wody osiadły na skromnych resztach jego bujnej niegdyś czupryny, orzeźwiając lepiej niż zimny prysznic.
- Tak – pomyślał. – Spotkała mnie niewątpliwie wspaniała rzecz.
Był tak pochłonięty swoim nowym zajęciem, że zapomniał całkowicie o jednej, ważnej rzeczy. Latający człowiek nie jest widokiem normalnym. Gdy sobie to uświadomił, było już za późno. Ujrzał w dole grupkę ludzi, którzy coś krzyczeli i pokazywali go palcami. Na moment spanikował i już miał zawracać, gdy nagle wpadła mu do głowy pewna myśl. Zniżył lot i niczym ważka zawisł kilka metrów nad głowami gapiów. Następnie opuścił spodnie i nasrał jednemu z nich na łeb. Pozostali zaczęli wrzeszczeć i przeklinać, ale Kazik nie zwracał na to uwagi. Błyskawicznie poleciał na swoja polanę, okrył ciało płaszczem i uciekł do domu. Gdy wpadł do mieszkania, prawie popuścił ze śmiechu. Oddałby wszystko, by tylko zobaczyć minę tego gościa, któremu wzorem gołębi zafajdał czuprynę.
Dumny niczym paw wyciągnął z lodówki butelkę gorzały i opróżnił ją kilkoma potężnymi łykami. Po chwili leżał na ziemi chrapiąc głośno.

III
Gdy rano wstał z łóżka,

- [1] [2] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
ajrin Linia koment
Dodany:2010-11-03 11:46:13, Ocena: 4.6
według mnie zbyt wiele wulgaryzmów w Twoim opowiadaniu

Ocenił/a na: 1
Szekspir Linia koment
Dodany:2010-11-05 12:16:21, Ocena: 4.6
ciekawe, masz swój styl,:)
Beatka1161 Linia koment
Dodany:2010-11-09 11:22:41, Ocena: 4.6
inspirujące...

Ocenił/a na: 4
Ariz Linia koment
Dodany:2010-11-11 11:45:51, Ocena: 4.6
Mi wulgaryzmy nie przeszkadzają, w końcu używają ich nawet tacy pisarze jak Harlan Coben prawda ; ] Fasoletti, Ty zawsze potrafisz zaskoczyć.

Ocenił/a na: 5
Petrus13452 Linia koment
Dodany:2010-11-20 10:03:12, Ocena: 4.6
trochę obrzydliwe i śmieszne:-?
Moira Linia koment
Dodany:2010-11-21 08:25:21, Ocena: 4.6
Humorystyczne, acz bohater nie przypadł mi do gustu, jest taki...nijaki. Prymityw używający jedynie przekleństw, w dodatku śmierdzący alkoholik.

Ocenił/a na: 4
ThePriz Linia koment
Dodany:2010-12-01 21:13:38, Ocena: 4.6
takie sobie ;|

Ocenił/a na: 4
sabina2323 Linia koment
Dodany:2010-12-03 01:11:14, Ocena: 4.6
Lubię bardzo Twoje opowiadania, tylko ost.nie miałam kiedy ich czytać , ale nadrobię !W tylu książkach naprawdę światowych bestselerów, jak Koontza, są przekleństwa i to często dodaję styl tej książki, opowiadania.j Jestem zdecydowanie na tak, tylko mam jedno zastrzeżenie, że za miało dialogu w niektórych opow.Twoich jest.Ale kocham twój styl ! Ja jeszcze nie umiem za bardzo pisać opowiadań..... AJRIN: Czy tylko przez wulgaryzmy oceniłaś na 1 p.? Pozdrawiam i ściskam ! i pisz dalej, nie patrz na takie uwagi , jak ajrin-Ty masz swój styl chłopie !

Ocenił/a na: 6
EmnildaAmelberga Linia koment
Dodany:2010-12-03 15:01:30, Ocena: 4.6
Dobry pomysł , ale chyba nie do końca wykorzystany ... mimo to przyciąga uwagę .

Ocenił/a na: 5
ninja122 Linia koment
Dodany:2010-12-05 14:41:16, Ocena: 4.6
ciesze się że to nie kolejna banalna opowiastka

Ocenił/a na: 6
Alis17 Linia koment
Dodany:2010-12-26 15:32:57, Ocena: 4.6
Podoba mi się. Pozdrawiam. Alis.

Ocenił/a na: 6
Maryjusz70 Linia koment
Dodany:2015-11-03 14:59:49, Ocena: 4.6
Dobre. Inspirujące. Ciekawe i napisane niebanalnym językiem. Brawo !
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów