Suita na piłę
opowiadania >daleko stamtąd, chociażby duchem, żeby nie widzieć i nie czuć na twarzy, w ustach tego, co ze swoich spodni wyciągnął. W końcu, chciałem umrzeć, gdy TO rozrywało mi trzewia, poruszając się szybkimi, mocnymi suwami. Byłem jednak przytomny i skrępowany. To się nie dzieje, to się nie dzieje, krzyczałem z nożem ciągle przystawionym do gardła. Choć krzyczałem i krzyczałem, jakoś nikt mnie nie słyszał.
Gdy Spanky skończył, Turner na chwilę pozwolił mojej głowie opaść. Sprawdził, czy jestem przytomny i wydał z siebie westchnienie ulgi. Nie jestem nekrofilem, tak stwierdził. Było mi do tego stopnia wszystko jedno, że wyrzygałem się prosto na jego wyglansowane trzewiki. Zaraz potem trzewiki kopnęły mnie prosto w żołądek. Zachłysnąłem się i poczułem, że wreszcie tracę przytomność, ale niestety, Jo Jo zaraz usłużnie oblał mi głowę zimną wodą z poidła dla krów. Boże, wybacz mi, ale czułem nienawiść. Boże, wybacz mi, naprawdę chciałem umrzeć. Chciałem pociągnąć ich wszystkich za sobą do piekła.
Po Turnerze byłem tak obolały, że gdzieś zatraciłem granicę, było mi wszystko jedno. Jo Jo był przynajmniej szybki, prawie mi się udało sobie wmówić, że tak naprawdę mnie tam nie ma, że to wszystko chore majaki. Spanky przewrócił mnie na bok i gdzieś poszedł. Kątem oka dostrzegłem, że coś albo ktoś do mnie podpełza. Zobaczyłem wystraszone oczy w mroku. To Mary Ann. Rozglądała się wokół, czy nie ma w pobliżu jej brata. Delikatnie podciągnęła mi spodnie i nakryła kurtką. Widziałem jej oczy jeszcze przez chwilę. Świeciły się, jakby płakała. Słyszałem, jak Jacob biję ją w twarz i woła resztę. Poczułem czyjś but, odwracający moje bezwładne ciało. Byłem jak sparaliżowany. Parszywa gęba Spankyego nachyliła się nade mną. Wyglądał jak sam diabeł, księżyc akurat wynurzył się zza chmur. Zaczął się śmiać.
- Nie taka zła z ciebie dziwka, masz tu na zachętę.
Coś uderzyło mnie w policzek. Był to nieduży woreczek, a w nim kilka monet.

V. Gavotte I

Kobiecy głos: Boże, zmiłuj się nad tym biednym dzieckiem. Najpierw, matka, potem ojciec, a teraz jeszcze to...
Męski głos: Ależ uspokój się, Ruth. Jemu nie pomogą twoje jęki. On teraz potrzebuje naszej opieki. Nie daj po sobie poznać, jak bardzo jesteś załamana. Pamiętasz? Tak przykazał doktor Lawrence.
Damski głos (coraz bardziej histerycznie): Ależ, Martin! I o ciebie się martwię, nie rozumiesz? Ludzie mówią różne rzeczy! Po lesie grasuje ten straszliwy niedźwiedź, a do tego... oh, Boże, mężu drogi, czy to naprawdę człowiek jest winien takiego bestialstwa?!
Męski głos: Wrócę niebawem. Moja droga, rozumiesz, że muszę się udać na kongres, to dla nas wielka szansa. Biorę ze sobą najlepszych parafian, nie masz się czego obawiać. Barnabas Turner zaoferował po wczorajszym nabożeństwie, że weźmie dwóch starszych synów i zwołają zaufaną eskortę. Żaden grizzli nam nie straszny. Ani rozbójnicy. Bóg czuwa nad nami, słońce ty moje.
Oddalające się kroki w korytarzu.
Damski głos (szepcząc): Czyż to nie niesprawiedliwe z twojej strony? Sugerujesz, że nad tą biedną owieczką Bóg nasz Ojciec nie czuwał tamtej nocy? Wybacz mój drogi, taka jestem wstrząśnięta!
Ręce pachnące lawendą delikatnie gładzą moje posłanie.
Damski głos (spokojniejszy): Tak, tak, Turnerowie to tacy dobrzy ludzie.
Zerwałem się gwałtownie. Turner... Turner... Czyli TO się jeszcze nie skończyło?!
- Ależ, dziecko drogie! Uważaj na siebie, doktor Lawrence mówił, że możesz pozrywać szwy!
Ból pojawił się jak na zawołanie. Opadając na poduszki rozejrzałem się wokół. Tak, to pastorowa Martinowa Cooper. Poczułem łzy toczące się po policzkach. Czasami to straszne przekleństwo, nie móc wykrzyczeć bólu, opowiedzieć prawdy. Mógłbym spróbować, ale byłem przekonany, że nie dadzą mi papieru ani ołówka. Mógłbym napisać... mógłbym... Nie. Lepiej załatwić to po swojemu. Nie mieszać do tego tej dobrej kobiety. Ma dobrotliwe, naiwne oczy, wąskie, świątobliwe usta i wielki, nakrochmalony czepiec. Jej dłonie są szczupłe, na pewno dużo grają na pianinie. Może nawet na organach. Patrzy na mnie ze szczerym żalem. Delikatnie wyciera mi twarz haftowaną w gołębie chusteczką.
- Powoli kiwnij głową, jeśli cokolwiek rozumiesz, skarbie.  prosi, a we mnie wywracają się wnętrzności. To nie jest Turner, ona nie chciała... musiałem przekonać zbolałą jaźń. Przytaknąłem niemo w jej kierunku.
- Dobrze, chłopcze, możemy się razem pomodlić.
Zimna, lecz życzliwa dłoń pastorowej nie wypuszczała mojej, podrapanej dłoni. Gdy tylko chciała się oddalić, ściskałem ją i budziłem się natychmiast, szukając jej wzrokiem. Minęło wiele dni, raz byłem przytomny, raz zapadałem w sen... Sny były straszne. Było w nich za każdym razem wiele słomy i ziemi. Pojawiały też obrzydliwe, obłe, pulsujące narządy, rozrywające mnie na nowo. Budziłem się zlany potem. Ona zawsze siedziała przy mnie. Raz przyszedł także doktor Lawrence. Miałem szczerą ochotę zatopić pazury w jego mądrej twarzy i orać, orać. Zadał mi cholernie dużo bólu. Pastorowa wołała gospodynię i parobka do pomocy, tak się miotałem, gdy doktor miał zdejmować szwy. Nie mogli uwierzyć, że taka marna chudzina ma tyle siły. Ja jestem jednak przekonany, że to Boża siła. Przepełnia mnie niezmiernie od tamtego okropnego czasu. Nadszedł dzień, gdy Ruth Cooper, patrząc przez okno, zastanawiała się, jak radzi sobie wielebny Martin, podpora jej żywota. Mówiła bardziej do siebie, niż do mnie. Przywykłem do tego. Ludzie zawsze uważali, że jestem niedorozwinięty, tylko dlatego, że nie mówię. Ja natomiast umiem i pisać i czytać. Rysuję też podobno nieźle. Kiedy matka zobaczyła moje nieśmiałe próby, jeszcze jako dwulatka, zaczęła drzeć się niemożliwie, że mnie szatan opętał. Sama w to uwierzyła. W końcu ją zabrali, bo ojciec stanął sam na granicy zdrowych zmysłów od tego jej wrzasku. Czytać nauczyłem się sam. Wybacz, Panie, tę pychę. Oczywiście Ty mnie prowadziłeś. Obdarzyłeś mnie pamięcią, bym na przykładzie Twojej Biblii mógł się uczyć. Ojciec czytał na głos codziennie jakiś fragment, zanim wyruszył na łowy. Dzięki Ci, Panie, za dziury w ścianach. Wracając do pastorowej... właśnie ubolewała tak, że jej mąż wyjechał w niebezpieczne tereny z woli Bożej. Skoro niebezpieczne, to i nie omieszkała napomknąć, czemu. Chłonąłem jej słowa łapczywie, jak nigdy. Tego strasznego wieczora, który bez powodzenia próbuję wygonić z pamięci, ojciec mój wyszedł na obchód, jak zwykł to czynić. Obrządek, tak to
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
Alis17 Linia koment
Dodany:2010-12-26 18:46:54, Ocena: 3.8
ciekawe opowiadanie, pozdrawiam.
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów