Twinning Część 3
opowiadania >tak szybko, jak się pojawiła tak szybko zniknęła.


— Do widzenia…


Został ponownie sam. Wróżka, co? Przytomna część umysłu ożywiła się nagle, przeganiając mroczny i opuszczony fragment jego osobowości. Podniósł się i zaczął rozglądać się wokół siebie. Myślał teraz, w którym kierunku iść. Zdecydował się udać w górę ulicy. Poza nim nikogo nie było. Schował do kieszeni podarunek i znowu ruszył w nieznane. Każda ulica, każdy dom i każdy człowiek, z którym rozmawiał stawało się częścią jego życia, tworząc nowe wspomnienia, które przeżył on sam. Nie żadne wgrane, czy skopiowane, tylko te prawdziwe, naturalne…


Momentami bał się, że nie jest człowiekiem, ale czymś o wiele gorszym. Obawiał się, że odpowiedź na to pytanie może okazać się dla niego zbyt trudna. Miał nadzieję, że jest on mimo wszystko człowiekiem, którego jakiś szaleniec okradł z jego własnego życia. Otoczony wszech-obecną samotnością i brakiem zainteresowania zauważył na końcu drogi wysoki, podłużny budynek zakończony na górze strzelistym dachem i wieżą.


— Kościół.


Rzekł głośno, widząc krzyż. Zaciekawił się, czy jest wierzącym czy nie. Wokół niego nie było żywej duszy, jak gdyby wszyscy na świecie poumierali. Najprawdopodobniej w tej chwili nie odbywała się żadna msza. W środku mógłby się trochę ogrzać, ale wyglądał jak obdarciuch. A jeśli go wygonią?


Ustał przed schodami. Bijąc się z myślami, czy wejść, czy dać sobie spokój patrzył na szerokie drzwi. Połówka z nich była otwarta, tak jakby zapraszała go do środka. Odczuwając dziwną pokusę przemógł się w końcu i wspiął się po schodach. Czuł się jak bezwstydnik i grzesznik przekraczając próg tego świętego miejsca. Jakim prawem tu wchodził, przecież to nie przytułek!


Opuszczając kruchtę i wchodząc do głównej nawy kościoła, zobaczył na wprost prezbiterium z ołtarzem i z amboną znajdującą się po lewej stronie. Uklęknął, nie mając pojęcia jak powinien się zachować. Przeżegnał się i ponownie wstał. Następnie wszedł w najbliższy rząd ławek i usiadł. Nie śmiał podchodzić bliżej. Odkręcił się najpierw w lewo, potem w prawo. Dopiero teraz dostrzegł dwa rzędy dalej starszą kobietę, pogrążoną w modlitwie.


Widząc ją zrobiło się mu głupio. Znowu ukląkł, starając się przypomnieć sobie pacierz. Sklejał nieskładnie zdania w jedną modlitwę, wyraźnie improwizując. Po paru minutach kobieta skończywszy, podniosła się i skierowała się ku wyjściu.


Przechodząc obok niego zatrzymała się nagle. On — przestraszony i pełen wstydu z powodu swojego wyglądu, schował głowę w dłoniach udając, że zmawia kolejną modlitwę. Starsza pani chciała najwyraźniej coś powiedzieć, patrząc na niego z widoczną dezaprobatą, ale nie zrobiła tego, tylko wciągnęła powietrze w usta i wyszła. Mężczyzna zastanawiał się, dlaczego to zrobiła i spojrzał za siebie. Z bocznej nawy wyłonił się człowiek ubrany w czarną sutannę. Odnalazłszy powód dziwnego zachowania nieznajomej i on zamierzał pośpiesznie wyjść. Przeżegnał się szybko, chcąc opuścić kościół jak najprędzej. Bojąc się, że zostanie potępiony wyprostował się i zmierzał ku otwartej połówce drzwi, kiedy duchowny zatrzymał go ręką.


— Proszę, zaczekaj.


Na te słowa zastygł w bezruchu. Źle by było, gdyby teraz uciekł. Nie wiedział, czego ma się spodziewać.


— Ja chciałem się tylko ogrzać, to znaczy pomodlić — zaczął się tłumaczyć. — To wszystko.


— Nie bój się. Nikt cię nie wygania. Możesz tu zostać, jak długo zechcesz.


— Ja nie wiem, czy mogę.


Ksiądz przechylił głowę, spoglądając na jego nieogoloną twarz. Splótł ręce i rzekł.


— Gdzie mieszkasz?


— Szczerze mówiąc to nie mam pojęcia. Ja przepraszam… Pójdę sobie.


— Zaczekaj.


Ledwo zdążył zrobić krok na przód, a kapłan najwyraźniej dalej chciał kontynuować swoje przesłuchanie.


— Nie chcę kłopotów!


Ksiądz podszedł bliżej i wskazał otwartą dłonią na ołtarz.


— Nie krzycz synu. Jesteś w kościele. I nikt nie sprawi ci kłopotu. Uwierz mi. Chcę ci pomóc.


Od ponad dnia błąkający się mężczyzna wzdrygnął się. Po raz pierwszy ktoś zaproponował mu swoją pomoc. Zobaczył przed sobą wyciągnięte ręce. Spoczęły one na jego ramionach.


— Uklęknij ze mną i pomódlmy się.


A więc o taką pomoc mu chodziło. Nieznajomy wątpił, żeby modlitwa w czymś tu pomogła. Ale jeśli dzięki temu będzie mógł jeszcze trochę posiedzieć w cieple, to, czemu nie. Osoba duchowna zaprowadziła go do pierwszego rzędu ławek i tam uklękli. Obaj zwrócili swojej intencje do Boga. On prosił o wiedzę, która rozrzedzi mgłę tajemnicy, otaczającą go ze wszystkich stron. Tylko mógł zgadywać, o co modlił się człowiek w sutannie. Ten zrobił znak krzyża, wciąż będąc na kolanach i zapytał ściszonym głosem:


— Więc nie wiesz, gdzie mieszkasz?


— Nie.


— A jak masz na imię?


— Tego też nie wiem proszę księdza.


Ksiądz pochylił wyraźnie głowę przed ołtarzem. Był starszy od niego. Duchowny miał włosy przyprószone lekką siwizną i okulary osadzone na długim, haczykowatym nosie.- [1] [2] [3] [4] [5] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów