Twinning Część 5 OSTATNIA
opowiadania >poczuła ulgę i spojrzała na śpiącą i niczego nie świadomą twarz Piotra.


— Hestio. Wykasuj wiadomość.


Hestia zaś odpowiedziała prawie szeptem.


— Zrozumiałam. Wiadomość poszła właśnie do kosza. Miłych snów.


— Hestio?


— Słucham.


— Przejdź w stan czuwania.


— Wiedziałam — rzekła zrezygnowana SI i wyłączyła podgląd.


Mężczyzna leżący obok niej przekręcił się na drugą stronę. Ona zaś przytuliła się do jego szerokich pleców i zamknęła powieki. Minutę później również zasnęła, śpiąc spokojnie po raz pierwszy od wielu lat.


W mniej więcej w tym samym czasie do dużego, bogato urządzonego apartamentu w Śródmieściu wkroczył wysoki mężczyzna po trzydziestce. Rozkazał zaświecić lampkę i zdjął kurtkę. Powiesił ją na wieszaku i rozejrzał się po mieszkaniu. A więc to tutaj od teraz będzie jadł i spał? Widząc pełne wyposażenie domu klon Piotra Nowickiego, odłożył oddaną mu przez Iwonę różdżkę na pobliską półkę. Był pod sporym wrażeniem. Nie mógł uwierzyć we własne szczęście! Wczoraj o tej porze jechał do Wrocławia pełen obaw i lęku. Teraz zaś miał własny kąt i pracę. Dostał zadanie od swojego oryginału i jego żony. Miał pomóc Markowi Bartosiewiczowi w rozbiciu Wydziału i jego szefów. Dostał nową tożsamość, która de facto po części należała do niego samego. Zmierzał właśnie do łazienki, kiedy ze wszystkich stron odezwała się sztuczna SI.


— To ty jesteś moim nowym panem? — zapytała niepewnie opiekunka apartamentu.


— Tak, mi się zdaje — odpowiedziała z kolej niepewnie kopia Piotra.


— Sprawdzam dane. Proszę poczekać.


Czekał niecierpliwie aż komputer ponownie przemówi. System przetworzył dane i oficjalnie powitało ono go we własnych progach.


— Witam cię serdecznie! Jestem twoją SI. Moje stare imię zostało właśnie anulowane, a co za tym idzie twoim obowiązkiem, jako gospodarza jest nadanie mi nowego imienia.


Nowy pan domu zastanowił się, jakby tu nazwać własne mieszkanie. Nawet nie podejrzewał, jak głupie może być nadawanie komputerowi nazwy. Przecież to nie pies! Nie miał jednak wyjścia, więc gorączkowo myślał nad nowym imieniem. Imię Hestia odrzucił od razu, ale narzuciło mu ono inne skojarzenie.


— Już wiem! — oświadczył. — Nazwę cię Westą!


— Sekundka. Sprawdzam. Westa — rzymska opiekunka ogniska domowego. Pasuje do mojej roli.


— Podoba ci się? — zaciekawił się pomysłodawca.


— Równie dobrze mogłeś mnie nazwać Hestią, ale nie robi mi to różnicy. Proszę, rozgość się. Od teraz to jest twój dom, a moim obowiązkiem jest ci pomagać w jego utrzymaniu.


— Dziękuję.


Na razie nie miał dalszych pomysłów, jak wykorzystać Westę. Sam miał za to ochotę zrzucić z siebie ubrania, które kojarzyły mu się z nieustanną wędrówką i strachem. Wziął prysznic i położył się spać. Mimo zmęczenia nie mógł zasnąć. Jutro musi wstać do pracy. Odzyskał już większość wspomnień. Niektóre z nich go przerażały. Wbrew pozorom jego oryginał nie miał łatwego życia. Jeszcze w drodze powrotnej do Warszawy podał się za zgodą Hekate pod jej byłego męża i zadzwonił do Bartosiewicza. Powiedział mu tyle ile uznał za stosowne. Prawdziwy Piotr Nowicki miał od teraz wieść szczęśliwe życie u boku kochającej go kobiety, a klon podszywając się pod niego miał dalej pracować w Wydziale. Z tą różnicą, że jego prawdziwym zadaniem miało być uśmiercenie tego chorego organizmu. Być może będzie walczyć z wiatrakami, ale on zrobi wszystko, by żaden inny klon nigdy już nie cierpiał tak jak on. Ksiądz, którego poznał oświecił go. Nie był człowiekiem, ale mimo tego będzie próbował żyć tak, jakby nim rzeczywiście był. I będzie szedł przez życie pomagając innym.


Jutro rano obudzi się po raz pierwszy wiedząc, dokąd się udać. Musiał zapamiętać, że zanim wyjdzie do pracy, musi poprosić Westę o zrobienie zakupów. Nie miał odpowiednich ubrań na zmianę, więc jeszcze jutro pójdzie do Agencji jak żebrak. Albo lepiej! Samemu zrobi zakupy! Na samą tą myśl poczuł w sercu radość. Jeszcze nigdy nie był taki szczęśliwy! Bez wątpienia życie było wielkim darem. I nieważne, że pochodziło ono od człowieka, a nie od Boga. Z uśmiechem na twarzy przyłożył głowę do poduszki i zasnął. W nocy klon miał najpiękniejszy sen, odkąd przyszedł na świat. Śniło mu się, że znajdował się w pięknym, oświetlonym przez tysiąc słońc miejscu i rozmawiał z jakąś postacią skąpaną w jasnym, oślepiającym świetle. Zapewniła ona go, że posiada on duszę i dostąpi zbawienia.


Kiedy tylko usłyszał to zapewnienie, zszedł uradowany na dół, na Ziemię. Rano, kiedy się obudził niewiele pamiętał z tego, co mu się śniło, ale uznał to za dobry znak. Nie uwierzył do końca w posiadanie duszy, ale za to uwierzył w Boga. I uznał, że lepsze jest życie z Nim niż bez Niego.KONIEC
- [1] [2] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
kselope Linia koment
Dodany:2013-08-25 21:48:46, Ocena: 6.0
Bardzo ciekawy tekst. Jest kilka małych błędów ale ogólnie super się czyta. Pozdrawiam!

Ocenił/a na: 6
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów