Wieczorna rozmowa - wtorek
opowiadania >style="margin: 0cm 0cm 0pt;" class="MsoNormal">- Ale ty gadasz, jak była najmłodsza to jasne, że siostra była starsza – zaśmiała się.


- Daj spokój, czepiasz się słówek. No więc matka, siostra i brat wybaczyli mordercy, bo to już minęło około dziesięć lat od tej historii, a teraz, podczas robienia tego programu, ojciec powiedział, że już pogodził się z tragedią, wybacza mordercy i zostawia go samego z Bogiem. Kurczę, ja czegoś takiego za cholerę nie zrozumiem. Jak można przebaczyć mordercy własnego dziecka? Ja bym chyba nie przebaczył do końca życia – widać było, że zapalił się i podekscytował.


- Chyba tego nic a nic nie rozumiesz. Tu nie chodzi o wybaczenie w normalnym znaczeniu. Myślę, że tu raczej ma znaczenie pogodzenie się z zaistniałym faktem i uspokojenie wewnętrzne. Kiedy przestaje cię to dręczyć i męczyć, stajesz się spokojniejszy psychicznie.


- Mam w nosie spokój psychiczny. Może wewnętrznie, po jakimś czasie pogodziłbym się z tragedią. Nie wiem, bo na szczęście czegoś takiego nie przeżyłem i ciarki mi przechodzą po plecach kiedy o tym pomyślę. Nigdy w życiu nie powiedział bym głośno, że przebaczam mordercy, bo po prostu nigdy bym mu nie przebaczył.


- Widzisz, każdy człowiek jest inny. Przypomnij sobie Juranda z Krzyżaków, kiedy on wybaczył swemu oprawcy, ten nie mogąc tego znieść i zrozumieć odebrał sobie życie. Tych parę słów, że wybaczasz, może mieć ogromne znaczenie – starała się mu tłumaczyć.


- Znaczenie dla kogo ?  Dla mordercy ? Podejrzewam, że takiemu człowiekowi nie zależy na niczym. Jeżeli zrozumiał swój postępek i ma wyrzuty sumienia, to dobrze. Jest to swego rodzaju kara za to co zrobił. Jeżeli nie, to takie przebaczanie nie ma znaczenia, zresztą uważam, że za tego rodzaju zbrodnie nie powinno być żadnego wybaczania – mówił coraz ciszej, jakby cała pasja uchodziła z niego razem z wypowiadanymi słowami.


Zapanowała chwila ciszy, po czym odezwał się znowu ale jakby trochę innym tonem.


- To co, uważasz że Janka powinna powiedzieć głośno że wybacza Januszowi i ten się wzruszy, zrozumie swój błąd i przybiegnie do domu z różą w zębach ? – w jego głosie dało się słyszeć coś w rodzaju delikatnej nadziei.


- Aleś ty niemądry ! Przecież to nie to samo. Zdrady małżeńskiej nigdy się nie wybacza, tylko nie mówi się o niej, ale nigdy się nie wybacza, zapamiętaj to sobie i lepiej niech ci nic w głowie nie błyska przystojniaczku. O.K.?


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


- [1] [2] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
darunia Linia koment
Dodany:2009-03-24 20:17:16, Ocena: 5.0
Dobra,zrozumiała,lekka,ot jak w życiu
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów