Zacznijmy od początku II
opowiadania >Ona nie chciała żyć, tak bardzo pragnęła śmierci ,że wybłagała panią Elę by przyniosła jej dodatkową fiolkę.


Siostry siedziały otępiałe patrząc przez okno. Każdej myśli galopowały w inne strony , tylko Marysia siedziała trochę speszona i Basia to zauważyła. „Marysia , co masz taką minę, nie wyglądasz dobrze..” . Marysia musiała wyjść , po prostu musiała przetrawić nowe informacje. Czy prawda wyjdzie na jaw? Czy siostry znienawidzą ją jeszcze bardziej? Gdy się uspokoiła wróciła na salę.


Czy Pani Ela wiedziała ,że mama chcę to zrobic? – Marysia próbowała ratować sytuację , nie chciała by siostry się domyśliły ,że jest wystraszona i że ukrywa coś przed nimi. W końcu siostrzana siła zacznie działać i wyciągnie z niej co do kropli wszystko..a ona tak się okropnie bała.


Basia się ożywiła , mówiła ,że wierzy Pani Eli ,że ona nie wiedziała ,że nie chciała tego ,że kochała jej matkę na swój sposób i nigdy świadomie by jej nie skrzywdziła. Mama potrafiła czarować, potrafiła uzyskać to co chciała ,jeśli tylko odważyła się odezwać do drugiego człowieka ,który nie był Basią. Biedna Pani Ela , bardzo to przeżyła , ale nie powinna czuć się winna , mama sama chciała.. Gdy opowiadała siostrom rozmowę z sąsiadkom ich mamy , głowa jej eksplodowała. W całym obrębie jej mózgu fruwało słowo koperta,koperta,koperta.


Szybko pobiegła do swojej torby i z ulgą odetchnęła. Była tam. Brudna ,biała kopertą z okropną Basiulą. Ulga zamieniła się w strach. Co ta koperta zawierała ,czy ma otworzyć sama ,czy powinna razem z Kariną i Marią? Myśli galopowały , gdy mimo woli ręcę rozdzierały kopertę ,a siostry patrzyły jej przez ramię.


„Droga Basiu, nie wiem czy jesteś teraz sama , nie wiem czy jesteście wszystkie trzy. Nie wiem jak się sprawa potoczyła. Wiem jedno. Będziecie się teraz potrzebować. Ty , Karina i Maria. Musicie trzymać się razem i kochać. Kochać tak jak was z Ojcem nauczyliśmy. Napewno zachodzicie w głowę dlaczego to zrobiłam, co się wydarzyło ,że targnęłam się na swoje życie i najwidoczniej mi się udało ,skoro to czytasz. Błagałam Panią Elę ,żeby dała Ci to tylko w przypadku mojej śmierci, nie w żadnym innym. Widzę Baśka Twoją minę ,tą co zawsze i nie gniewaj się za Basiulę ,wiesz ,że to z miłości” –


Basia otarła łzę i musiała odłożyć kartkę. Co matka chciała im powiedzieć? Czy to jest na ich siły? Karina poleciała z prędkością światła po następne kawy. Maria wyglądała na spanikowaną i wystraszoną.Była taka blada,ale o nic nie pytałam. Każda z nas myślała jaką tajemnicę skrywają państwo Lernt , do tej pory ich rodzice.


„Nie będę już teraz żartować. Chociaż od zniknięcia waszego taty nie miałyście szansy zobaczyć jak żartuję to w tym ostatnim liście chciałam wam dać kawałek siebie ,żebyście pamiętały matkę z waszego dzieciństwa. Zawsze taka byłam , tylko życie mnie sprowokowało by stać się gorszą.Dziewczynki nie wiem jak mam wam to powiedzieć ,jak mam przekazać ,żeby żadnej z was nie urazić ,żeby .. Basiu, Karino,Mario, wasz Ojciec żyje „


Kobiety spojrzały na siebie. Baśka właściwie nic nie widziała bo oczy miała zapuchnięte od łez , szok zajął się resztą jej ciała. Karina odzyskała szybciej świadomość i spojrzała na Marię ,która nie pokazywała po sobie nic. Zupełnie nic. Basia nie zwracając uwagi na siostry zaczęła czytać dalej...


„ Ktoś zostawił mi list na wycieraczce. Myślę,że to nie on, ludzie by go poznali , bałby się . Ale niestety nie widziałam kto to ,zanim doszłam do drzwi , człowiek odszedł. Chociaż dzwonił kilka razy..Tak bardzo żałuję ,że nie miałam więcej siły by pójść szybciej. Zobaczyłam kopertę . Bardzo ładną . W kwiaty . A w miejscu adresata napisane było „wybacz mi”.. rozumiecie ,wybacz mi?! Jak mogłabym mu wybaczyć taką zdradę . Zarówno mnie jak i was . Z okropnym strachem otworzyłam kopertę i zaczęłam czytać. Kopię listu Ojca dostaniecie listem. Pani Ela ma się tym zająć,ale jeszcze nie teraz.. Zdradził mnie. Zdradził mnie ze swoją klientką. Przyszła do niego do kancelarii prawniczej i chciała porady. A on się zakochał! Tak, tak napisał .Że się zakochał i nie mógł nic zrobić z tym uczuciem. Nie było was jeszcze na świecie. Dopiero co się zaręczyliśmy, a on zakochał się w innej, nic mi nie powiedział. Prze z tyle lat pozwolił bym żyła w niewiedzy. Nayzwała się Joanna , była od niego starsza.Miała 35 lat, była wolną, piękną damą. Ja byłam młoda ,niedoświadczona ,co mu mogłam dać? On 10 lat starszy ode mnie musiał mnie wszystkiego uczyć, a tamta kobieta.. mogła uczyć jego. Tak mi to wytłumaczył . Jesteście dorosłe ,macie mężów , narzeczonych ,Basiu Ty też będziesz miała , zrozumcie jak ja się poczułam. Teraz jako stara baba ,tak sponiewierana ,a on podobno tak mnie bardzo kochał. Ale to nie wszystko.. To dopiero początek. Okazało się,że Joanna jest w ciąży , że spodziewa się chłopca ,ale nie chce komplikować życia Janowi. Wystarczą jej jego pieniądze i słowo ,że co miesiąc do osiemnastych urodzin ich syna będzie wpłacać określoną kwotę. Zgodził się. Chciał mieć spokój, zapomnieć o nich. Podobno wysyłała mu na bieżąco zdjęcia syna . Zabrał je ze sobą w dniu ucieczki.. Jak i wszystko inne ,żebyśmy niczego nie znalazły. A teraz postanowił przestać milczeć drań! Ale nie bez powodu przestał milczeć .. Pamiętacie kiedy uciekł wasz Ojciec? W dniu kiedy Karina przyprowadziła swojego chłopaka do naszego domu. Przepraszam Karina,ale nie potrafię inaczej tego powiedzieć niż wprost. Marek jest synem waszego Ojca ,a waszym bratem. Gdy go zobaczył w naszym domu zrozumiał ,że nie ma wyjścia..że prawda wyjdzie na jaw jeśli zaczniecie się spotykać ,a Ty byłaś taka zakochana. Stchórzył! Uciekł! Zostawił nas same pogrążone w żałobie ,która była gówno warta. Nie napisał mi gdzie jest. Nic więcej. Przeprosił ,błagał o wybaczenie i życzył dobrego życia. Postanowił powiedzieć prawdę bo bał się ,że Karina wyjdzie za Marka. Ktoś mu przekazywał wszystkie informacje z mojego i waszego życia , był na bieżąco z dziećmi ,weselami, rozstaniami.. Tylko kto.. Nigdy się już nie dowiem. Przepraszam was córki, nie jestem w stanie żyć z taką wiedzą. Ani ze stratą męża na zawsze ,ani z tym ,że moja córka

- [1] [2] [3] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów