Zakres mroku
opowiadania >
Kiedy się zgubisz, powinieneś wrócić do początku, by odnaleźć właściwą drogę.


Parzysz więc sobie ciepłej herbaty z miodem i cytryną. Puszczasz spokojną muzykę i zamykasz oczy. Rozkoszując się aromatem bursztynowego płynu, powoli i starannie zaczynasz kojarzyć fakty. Rozmyślasz i łączysz ze sobą wydarzenia, składając je w bloki logicznych ciągów, by móc, jak po okruchach chleba, odnaleźć drogę powrotną.


Muzyka powoli znika, staje się odległa, niewyraźna, i rozmywa się w gamach niezrozumiałych dzwięków. I...


Spadasz... Krzyczysz, lecz dzwięk Twojego głosu nie rozchodzi się w ciemnej pustce która Cię otacza. Lecisz coraz szybciej, a pęd powietrza wykręca Ci twarz. Wokoło przytłacza cię bezmiar czarnej, smolistej pustki, kłębiącej się i cuchnącej brei. Oczy zaczynają Ci łzawić a dłonie i stopy marzną od pędu powietrza, i po dłuższej chwili przestajesz mieć w nich czucie...


To ciągnie się bez końca, bez końca... Jesteś już tym zmęczony, nie mając siły by się bać, zamykasz oczy.


A przed sobą widzisz ciągnący się w nieskończoność ciasny korytarz. Za Tobą także. Przemarznięty do szpiku robisz chwiejny krok, z trudem zmuszając odrętwiałe kończyny do wykonania polecenia zmęcoznego umysłu. Jeszcze jeden... Zbutwiała podłoga, wyłożona przegniłymi deskami dudni i trzeszczy gdy Twoje bose stopy zostawiają odcisku w warswie kurzu, która ją pokrywa. Drzwi, pełno drzwi po obu stronach matni, wplecionych w linię pozółkłych ścian, z których farba odłazi płatami. Mrok spowijający korytarz wciska się w szczeliny Twojego ubrania, czmychając przed brudnym blaskiem, zucanym przez kołyszącą się u sufitu żarówkę.


- Jest tu ktoś? Pomocy... - wydobywasz z zaciśniętych ust nieporadne sylaby, które wydzierają się ochrypłym szeptem i tłoczą przez nieznaną konstrukcję. Mijasz kolejne drzwi. Drewniane, karykaturalnie skrzywione, jakby mocował je ktoś zalany w trupa, lub też niespełna rozumu.


- Jest ktoś...? - Kolejne skrzekliwe dzwięki przedzierają się przez przesycone zapachem pleśni i uryny powietrze. Do Twojego otępiałego umysłu dociera nagle, że ta sytuacja jest całkowicie surrealna. Przecież jesteś świrem. Ale to jest zbyt chore, nawet jak na projekcję Twojej zmąconej rzeczywistością i ogłupionej lekami wyobraźni. Albo zbyt prawdziwe...?


Korytarz nie ma końca i nic się nie zmienia. Twoja dłoń instynktownie chwyta za pierwszą lepszą klamkę, sterczącą z krzywizny drzwi jak pazur. Nie są zamknięte. Pod lekkim naporem ustępują, a futryna przeciągle skrzypi, gdy wypychasz je w nieznany obszar. Dławiony strachem uchylasz je lekko i rzucasz okiem na to, co znajduje się za ich ohydną powierzchnią. Otwierasz szeroko oczy i trzaskasz nimi z całą siłą. Tynk sypie się ze ścian przeoranych bruzdami. Biegniesz przed siebie, otwierasz kolejne drzwi, uraczając przestrzeń za nimi tym samym histerycznym spojrzeniem i otwierasz kolejne, za którymi nie ma nic, prócz zapachu pleśni i niezliczonej ilości drzwi, wbitych w pokryte brudami ściany, na których żółtawy poblaks zarówki maluje niezrozumiałe wzory na płatach odlazłej farby. Bez zastanowienia wkraczasz w to samo miejsce...? I biegniesz, wyciskając z płuc resztki czystego powietrza i spazmatycznie zaciągając się fetorem tego miesjca.


- Gdzie jestem?! Pomocy! - Drzesz się na całe gardło, a słowa urywają się w szaleńczym biegu. Otwierasz kolejne drzwi i wpadasz w następny, ciagnący się po zasięg wzroku korytarz.


Oglądasz się za siebie cofając w tył. Drzwi są nadal w tym samym miejscu, a za Tobą ten sam korytarz. A za każdymi innymi drzwiami ten sam korytarz... Te same drzwi.


Obracasz się raptownie, Twoją głowa wstrząsa coraz silniejszy, pulsujący ból. Smród tego miejsca sprawia, że ściany zdają się zacieśniać z każdym oddechem, pulsują nieznośnym pragnieniem wydostania się stąd! Padasz na kolana i podpierając się rękami otwierasz usta. Rzygasz. Cały szlam, który masz we krwi ulatuje przez nie, kreśląc na przegnitych deskach podłogi kształty, które spotyka się zazwyczaj na obrazach Dali albo Bosha. Ale to wcale nie odejmuje uroku temu miejscu, wręcz przeciwnie...


Mimo rozsadzającej Twoje ciało bezradności galopujesz dziko przez kolejne korytarze matni w jakiej się znalazłeś. Lecz tracisz rachubę czasu...


Powłóczysz nogami, a drzazgi z przegnitych desek boleśnie kaleczą Ci stopy, jednak Ty już tego nie czujesz. Oczy powoli Ci się zamykają, a ciało porusza się niezależnie od Twojej woli, jak gdyby umysł instynktownie parł naprzód, chcąc wydostać się z tej spirali złudzeń...


Rozchylasz nieco powieki, gdy wzdłóż kręgosłupa przechodzą Ci dreszcze, rozpełzając się po głowie. Czujesz chłód, przyjemny chłód, który koi zmęcozne wędrówką i poranione stopy. Przez niemrawo rozchylone powieki dostrzegasz nieznośny blask i kawalkadę poskręcanych, niewyraźnych, obłych kształtów. Otaczają Cię i napierają, kłebiąc się i przewijając przed zmęczonymi oczyma. Mimowolnie Twoje powieki unoszą się...


- Kto tam... - niezdarnie składasz sylaby w nadziei, że on lub oni pomogą Ci się stąd wydostać.


W źrenice oblwpione gęstą wydzieliną wdziera się nieznośny blask rozedrganych postaci. Kształty powoli nabierają wyrazu. Oniemiały podnosisz głowę rozglądając się z niepokojem. Nic Cię już nie zdziwi, nic... Ale...


Stąpasz po krystalicznie wypolerowanej powierzchni zwierciadła, w której odbija się Twoja pokraczna postać. Wszędzie wokół, także nad głową, wiją się te same, poskręcane sylwetki Twojej osoby, mieniąc się w płaskich powierzchniach lutster. Bezradnie łapiesz się za głowę i padasz na kolana, obejmując ją, jakby to mogło powstrzymać wdzierające się w nią zewsząd szaleństwo.


To Ty, to my...


Dotarłeś już do kresu swojego szaleństwa? Bezwiednie, w bezbrzeżnej rozpaczy pomnożyłeś je i zwielokrotniłeś jego wyrażenia. A może... po prostu się skończyłeś? Może Twój umysł nie był kiedyś tak prosty, i jednocześnie tak paradoksalnie skomplikowaną konstrukcją cudzych świadomości, z której nie potrafisz znaleźć drogi ucieczki. Teraz jednak nie zostało w nim już nic poza przesiąkniętymi spleśniałymi marzeniami fundamentami. Poza zrytymi bruzdami ścianami Twojej autonomii, z których płatami odłażą maski Twoich osobowości. I drzwiami dobrych chęci, które prowadzą donikąd.


Zawsze lądujesz w tym samym miejscu - w takim samym stanie. Gdzieś u kresu czy na końcu samego siebie, we wszystkich formach odniesienia do tego pojęcia.


Ale dalej czy wcześniej już nic nie ma. Nic poza Tobą. Poza nieskończoną liczbą smolistych otchłani, w której kłębi się zwalista bezradność.


Teraz już wiesz, że nic nie wiesz. Chociaż bez skali odniesienia nawet to pojęcie traci jakiekolwiek znaczenie. Zwłaszcza w tym miejscu.


Pozostaje Ci sie rozgościć.- [1] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
niespokojna Linia koment
Dodany:2010-01-10 12:28:08, Ocena: 3.4
Błędne koło świadomości...
Abigel Linia koment
Dodany:2010-02-14 21:35:56, Ocena: 3.4
wstrząsający,ale bardzo rzeczywisty obraz człowieka zagubionego, niepogodzonego z zepsutym światem Ale czy się rozgościć? Może warto zaryzykować ucieczke z tego okropnego miejsca. Poszukać drugiego człowieka...
bronek z obidzy Linia koment
Dodany:2010-07-28 20:46:26, Ocena: 3.4
Bazgroł do potegi, nie wspominając o błędach, ale choćby samej logice, to tylko jedno zdanie, z wypracowania naszego geniusza," Gdzie jestem?! Pomocy! - Drzesz się na całe gardło, a słowa urywają się w szaleńczym biegu. Otwierasz kolejne drzwi i wpadasz w następny, ciagnący się po zasięg wzroku korytarz." skoro korytarze sięgają twoich wzroków, jesteś wielki, gniot..
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów