Recenzja książki: „Jestem bardzo w rękach Bożych”. Notatki osobiste 1962-2003

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Cieszy fakt, iż procedura zmierzająca do kanonizacji Jana Pawła II zakończona została powodzeniem. Wprowadzając Kościół w nowe tysiąclecie (mimo wszelkich przeciwności i z wszelkimi tego konsekwencjami), pokazał on, że godzien jest nadanego mu przydomka „Wielki” (tylko trzech papieży w historii Kościoła katolickiego cieszy się tym samym przywilejem: Leon I, Mikołaj I i Grzegorz I). Nakładem Wydawnictwa Znak ukazała się – będąca od pewnego czasu przyczyną publicznych spekulacji – publikacja stanowiąca wierny zapis refleksji na temat przeżyć wewnętrznych, poruszających medytacji, wyznaczających rytm dnia modlitw, głębokich postanowień, uwag dotyczących postępu duchowego oraz osobistych pytań i odpowiedzi, poprzez które przebija prawdziwy obraz wyjątkowego człowieka, jakim był Karol Wojtyła - Jan Paweł II.

Obecny Metropolita Krakowski, kardynał Stanisław Dziwisz, we wstępie wyjaśnił swoją decyzję: Nie spaliłem notatek Jana Pawła II, gdyż są one kluczem do zrozumienia jego duchowości, czyli tego, co jest najbardziej wewnętrzne w człowieku: jego relacji do Boga, do drugiego człowieka i do siebie. Odsłaniają one jakby drugą stronę osoby, którą znaliśmy jako Biskupa w Krakowie i w Rzymie, Piotra naszych czasów, Pasterza Kościoła powszechnego. Pokazują jego życie jeszcze wcześniej, w latach, kiedy przyjmował święcenia biskupie i obejmował stolicę biskupią w Krakowie. Pozwalają wejrzeć w tę intymną, osobistą relację wiary do Boga Stwórcy, Dawcy życia, do Mistrza i Nauczyciela. Pokazują równocześnie źródła jego duchowości – jego siły wewnętrznej i zdecydowanej woli służenia Chrystusowi do ostatniego tchnienia życia. „Kontrowersyjne” notatki Krakowski Metropolita przedstawił Kongregacji do Spraw Świętych, badającej życie Papieża w procesie beatyfikacyjnym.

Jestem bardzo w rękach Bożych to treść dwóch terminarzy, zapisanych prywatnymi refleksjami dotyczącymi przede wszystkim rekolekcji i dni skupienia, a obejmujących lata 1962-2003 – wystarczy w tym miejscu wymienić kilka spośród licznych tematów: Tajemnica Odkupienia, Usprawiedliwienie – Łaska, Cnoty teologalne, Kapłaństwo, Potrójne znaczenie biskupstwa, Dobro w swym Boskim źródle i ludzkiej weryfikacji. Układ treści podanych w książce zgadza się z układem poszczególnych stron notatników. Tekst zawiera przeniesione z oryginałów liczne podkreślenia, wyliczenia, numeracje, skróty, ramki i adnotacje na marginesach, a zamieszczone w publikacji zdjęcia kolejnych kartek papieskich terminarzy są wyrazem zgodności treści książki z oryginalnymi notatkami Autora. Obok słów w języku łacińskim i włoskim znalazły się ich polskie odpowiedniki (wszystko, co zostało dodane przez redakcję, wyróżniono czerwoną czcionką). Słowa, których nie udało się odczytać, oznaczono jako [nieczytelne]. Na końcu książki znalazł się Wykaz skrótów (wraz z rozwinięciem i uzasadnieniem). Dodatek stanowią fotografie (na okładce i wewnątrz książki), przedstawiające Karola Wojtyłę-Jana Pawła II w różnych okresach jego życia i pasterskiego posługiwania.

Publikacja Wydawnictwa Znak z pewnością rozczaruje tych, którzy w niespalonych przez kardynała Dziwisza osobistych notatkach Papieża dopatrywali się treści odpowiadających płytkiemu myśleniu przeciętnego człowieka. Dla pozostałych Jestem bardzo w rękach Bożych będzie źródłem wzbogacającym biografię Świętego naszych czasów oraz dowodem na to, że absolutnie nie ma mowy o pomyłce w wyniesieniu Jana Pawła II do chwały nieba.

Kup książkę „Jestem bardzo w rękach Bożych”. Notatki osobiste 1962-2003

Zobacz opinie o książce „Jestem bardzo w rękach Bożych”. Notatki osobiste 1962-2003
Poezje. Poems
Karol Wojtyła0
Okładka ksiązki - Poezje. Poems

Dwujęzyczne, polsko-angielskie wydanie poezji wybranych Karola Wojtyły - papieża Jana Pawła II, przygotowane dla uczczenia dwudziestej rocznicy pontyfikatu...

Dzieła literackie i teatralne. Tom III Dramaty. Szkice
Karol Wojtyła0
Okładka ksiązki - Dzieła literackie i teatralne. Tom III Dramaty. Szkice

Literatura, teatr - te dziedziny twórczości były bliskie Karolowi Wojtyle od czasów wadowickiego gimnazjum. Niniejszy zbiór, zawierający wiele bardzo osobistych...