Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Zbrojni

Pratchett Terry

Ocena ( 11 osób )
5.3
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania:
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 83-7337-997-5
Liczba stron: 314
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Vlip

„Zbrojni” to ciąg dalszy opowieści o Strażnikach ( przez duże S) Straży Miejskiej miasta Ankh-Morpork. Bohaterowie ( ci najgłówniejsi tylko) …..: - kapral Marchewa, urodził się człowiekiem, ale został krasnoludem przez adopcje. Kiedy sufit w krasnoludzie kopalni stał się dla niego zbyt dużym problemem wyruszył do Ankh-Morpork, by stać na straży Prawa, -kapitan Vimes- zapluty, zapijaczony zbiór złych nawyków…. czyli gliniarz z krwi i z kości. -sierżant Colon- człowiek, który naturalnie ciąży ku stanowisku sierżanta, bohater pozytywny (chyba….) -kapral Nobby Nobbs- samozwańczy człowiek, ale ma papiery, że jest nim w istocie. Ma spory zestaw interesujących wągrów i jeszcze nieznanych nauce wyprysków skórnych. W skrócie wygląda to tak: w Ankh-Morporskim bagnie śmierdzi bardziej niż zwykle. Na wolności pozostaje szaleniec-morderca z nieznaną bronią, Z własnej, nieprzymuszonej (przynajmniej oficjalnie) woli kapitan Vimes żeni się z lady ramki. No i jeszcze straż prowadzi akcję afirmatywną na rzecz mniejszości etnicznych. Oprócz tego, gratis, Pratchett daję czytelnikom solidną porcję filozofii, politologii i socjologii. Między jednym a drugim wybuchem dzikiego śmiechu czytelnik na pewno pogrąży się w rozważaniach na temat istoty polityki, przeznaczenia, miłości, przyjaźni, obowiązku….. Książka zadowoli każdego, kto wymaga od słowa pisanego tylko rozrywki, ale też tego, który szuka czegoś więcej. Pratchett, w sobie właściwy sposób udowadnia, że wystarczy się bliżej przyjrzeć a świat zadziwi.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
millawia plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-01-07, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,Mam,
,,Zbrojni" piętnasty tom, cyklu ,,Świat Dysku", drugi tom podserii o strażnikach z Ankh-Morpork, to literacki klejnocik. Niby jest to typowa powieść rozrywkowa, a tak naprawdę skrywa w sobie sporą dawkę literackiego bogactwa formy i treści. Nie sposób nie dostrzec w ,,Zbrojnych" świetnej i ironicznej satyry na kryminał. Uważny czytelnik odnajdzie w utworze parę smaczków, jak np. postać wzorowaną na Leonardzie do Vinci, czy choćby krótkie, ale zgrabne i zabawne nawiązanie do powieści ,,Lew, czarownica i stara szafa" C. S. Lewisa.

Powieść jest genialnie napisana. Uwielbiam absurd stworzonego przez pisarza świata, specyficzny, ironiczny humor autora oraz swoisty dualizm powieści - jest to utwór literatury popularnej, ale pisarz stosuje chwyty, które niewątpliwie spodobają się czytelnikom nieco bardziej wymagającym, porusza również tematykę dyskryminacji. ,,Zbrojni" to kryminał osadzony w konwencji fantasy. Fabuła zawiera w sobie wszystkie obowiązkowe dla kryminału elementy - jest niebezpieczny morderca i zagmatwana, prawie idealna zbrodnia, są idealni i mniej idealni stróże prawa, jest przechodzący kryzys kapitan Straży. No i jest oczywiście śledztwo, które, według mnie, momentami ładnie karykaturuje i subtelnie wyśmiewa popularne chwyty stosowane przez autorów kryminałów.

Mocną storna tytułu są bohaterowie. Czytelnik po raz kolejny spotka się z dobrze znanymi z poprzedniej części postaciami - kapralem Marchewą, który nadal jest prostodusznym, szczerym, ale jednak już nieco wyrobionym przez życie w Ankh-Morpork adoptowanym krasnoludem; kapralem Nobbsem i sierżantem Colonem, pod skrzydła których trafiają nowi rekruci, przedstawiciele mniejszości etnicznych miasta. Nocna Straż wzbogaca się o trolla i krasnoluda oraz o przedstawicielkę płci pięknej. Nowi bohaterowie są fantastycznie wykreowania, a ich zachowanie nie raz doprowadza czytelnika do gromkiego śmiechu. Poznajemy również całą gamę postaci pobocznych - członków Gildii Błaznów, Gildii Skrytobójców, Gildii Żebraków, a nawet psy należące do psiej Gildii.

,,Zbrojni" to kawał przyjemnej, zabawnej lektury. Czytelnicy znajdą w tym tytule ciekawą akcję, tajemnicę i olbrzymią dawkę humoru, a wszystko podlane pokaźną dawką wysokogatunkowego absurdu.
danutka plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-01-14, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2016,z_Wyzwanie Initium - fantastyka,
W Ankh Morpork źle się dzieje. W tajemniczych okolicznościach giną ludzie i krasnoludy, a w siedzibie gildii skrytobójców coś wybucha. Patrycjusz zabrania Vimesowi prowadzić śledztwo, ale okoliczności wymuszają na jego ludziach działania policyjne, prowadzące do wykrycia sprawcy, a przy okazji, z konieczności, kapral Marchewa powiększa stan liczbowy straży o mniejszości etniczne, w tym nie tylko trole i krasnoludy (które zresztą co chwilę szukają ze sobą zwady). A przy okazji okazuje się, kim jest rzeczony Marchewa i dlaczego w mieście zaczęły się te niepokoje.

Świetny obraz miasta, tętniącego życiem nie tylko na ulicach, ale i pod nimi, a nawet w rzece; polityka na skalę wielkomiejską, z psychologią stosowaną, licznymi utrudnieniami, unikaniem zamieszek, salwowaniem się ucieczkami i pościgami za przestępcami. Sporo tu jest o tolerancji i współistnieniu na obszarze niełatwego do rządzenia miasta, a także o potrzebie specyficznej pracy, jaką odczuwają ci, których odsyła się na przymusową emeryturę, i charyzmie innych, pozwalającej im kierować ludźmi mimo zajmowania niewysokiego stanowiska. Niebagatelną rolę odgrywa tu też nałogowe czytanie książek - ten nawyk może dostarczyć podstaw do wielu nietypowych działań, nieznanych przeciętnym zjadaczom chleba, nie tylko krasnoludzkiego. Kawałek naprawdę dobrej kryminalnej literatury z pogłębionym dnem.
(Ocena: 5,5/6)
AlopexLagopus plusminus Linia koment
Rewelacja. Dla tych co lubią prozę Pratchetta to jest książka w najlepszym stylu tego autora. Dla pozostałych, po wczytaniu się i obraniu z bajkowości to świetny kryminał. Mamy etnicznie zróżnicowane miasto i podobnie zróżnicowaną policję następnie kradzież i seryjne zabójstwa. Problemy zawodowe przeplatają się z problemami prywatnymi bohaterów. Tak więc kapitan za kilka dni odchodzi ale już tęskni za pracą, kapral zakochał się w podwładnej, dwóch kumpli należy do dwóch zwalczających się ugrupowań i muszą sobie radzić z niechęcią pobratymców. A tymczasem po mieście krąży morderca uzbrojony w niezwykła broń.
lenkab plusminus Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Czytam,
zaskakująca fantazja i humor autora to coś co nie pozwala czytelnikowi oderwać się od książki.Polecam gorąco wszystkim,zakochałam się w twórczości Pratchetta.
staszekr Linia koment
Przeczytane:2016-09-24, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Regalia Linia koment
Przeczytane:2016-08-06, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Kolekcja - Pratchett,Mam,
Twiggy Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Sumire Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Sadu Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
WiedzmAnn Linia koment
Przeczytane:2015-03-27, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,lekkie,Mam,
Elspeth Linia koment
Przeczytane:2015-01-05, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
slk Linia koment
Przeczytane:2004-01-24, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Kemotomek Linia koment
Przeczytane:2013-12-14, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
brzoza_dg Linia koment
Na półkach: Przeczytałem,
blackithilien Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
break
Okładka - Zbrojni Duch z przeszłości
Joanne Harris
Okładka - Zbrojni Klucz do wieży
Gilbert Adair
Okładka - Zbrojni Marzyciele
Gilbert Adair
Okładka - Zbrojni Zachłysnąć się tobą. Najpiękniejsze wiersze i piosenki
Konstanty Ildefons Gałczyński
Okładka - Zbrojni Beria. Oprawca bez skazy
Françoise Thom
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów