Recenzja redakcji granice.pl

Okładka - Ćwicz swoją koncentrację! Zabawne zadania dla uczniów szkoły podstawowej
Kup Teraz

Ćwicz swoją koncentrację! Zabawne zadania dla uczniów szkoły podstawowej

Andrea Solms

Ocena ( 1 osoba )
6.0
Wydawnictwo: Jedność
Data wydania: 2009
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 978-83-7442-897-2
Liczba stron: 64
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Damian Kopeć

Skoncentruj się! Wtedy, kiedy tego najbardziej potrzebujesz.

Trafiona książka! Napisana dla dzieci (tych starszych) ze szkoły podstawowej zrozumiałym, prostym językiem. Dotycząca wielu spraw, które stanowią problem dla większości uczniów. Dlaczego?! Bo na ogół nikt nie uczy ich, jak pomóc sobie w koncentracji, jak zorganizować miejsce nauki i nie popełniać znaczących błędów w samym procesie samodzielnego uczenia się. Nauczyciele o tym nie mówią, a rodzice po prostu często nie wiedzą.

Celem niniejszej książki z ćwiczeniami jest przekazanie ci w formie zabawy sposobów na nabranie większego zapału do nauki. Abyś przy okazji dobrze się bawił, wybrano i przedstawiono w niej możliwie wiele urozmaiconych ćwiczeń, począwszy od obrazków różniących się szczegółami, poprzez zadania na właściwe przyporządkowanie, aż po błędne szeregi liczbowe i literowe.

Książka ma nauczyć koncentracji. Autor daje wiele prostych wskazówek, jasno tłumaczy wszystko, co niezbędne, począwszy od samego pojęcia koncentracji, przez organizację miejsca pracy, po warunki szczególne dobrego skupienia się. Młodemu czytelnikowi towarzyszy sympatyczny zwierzak, wesoły lis i wiele ciekawych, urozmaiconych ćwiczeń.

Jak zorganizować swoje miejsce nauki (pracy)? Co rozprasza naszą uwagę i jak temu zapobiec? Czy jest związek między motywacją i koncentracją oraz jak poprawić tę pierwszą? Jak się uczyć, czego najpierw, co potem? Jak zorganizować przerwy w nauce, by podnieść jej efektywność? Jak zaplanować swój czas? Jak pracować dokładniej? Na wszystkie te pytania dostajemy konkretne odpowiedzi, propozycje warte zastosowania - proste i niekoniecznie wymagające wielkich nakładów pracy. Efekty powinny być widoczne naprawdę szybko, bo są to zmiany możliwe do wprowadzenia praktycznie od zaraz.

Jednym z większych problemów związanych z edukacją szkolną jest to, że uczy się wielu przedmiotów, a mało czasu poświęca się samemu procesowi uczenia się. Tak, jakby techniki efektywnego uczenia się, zapamiętywania, były mniej ważne niż konkretne regułki, zadania matematyczne, wiersze, słowa pochodzące z języka obcego, tabele pierwiastków czy nazwy stolic państw świata. Wydaje się, że dzieci i młodzież powinny być uświadamiane, co przeszkadza im w lepszym uczeniu się i jakie popełniają w związku z tym błędy. Powinny poznawać dobre techniki zapamiętywania, lepszej koncentracji, efektywnego czytania. Tego jednak wprowadzane co chwilę zasadnicze reformy szkolnictwa nie przewidują. A szkoda. Wbrew głoszonym hasłom nie robi się zbyt wiele, by wychowywać ludzi logicznie myślących i dobrze zorganizowanych. Jeśli zaś nie nauczymy kogoś efektywnie się uczyć, to nie damy mu do ręki przysłowiowej "wędki", tylko już przygotowaną, panierowaną rybę. Człowiek, który potrafi szybko i skutecznie się uczyć, ma większe szanse w życiu.

Mamy w książce główne rozdziały, poszczególne tematy, pytania, wskazówki, ćwiczenia i wyróżnione ważne zasady - takie jak choćby: zawsze należy wyznaczać sobie wyłącznie realistyczne cele! Książka nie jest gruba, a korzyści z jej przeczytania mogą być, nie przesadzam, nieocenione. Warto też sięgnąć, jako uzupełnienie, po podobną książkę, zatytułowaną: Ćwicz swoją pamięć!

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
speedi plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach:
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
AMAF12 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów