Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Łowcy głów

Jo Nesbo

Ocena ( 22 osób )
4.7
Wydawnictwo: Dolnośląskie
Data wydania: 2011-11-27
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 978-83-245-9026-1
Liczba stron: 224
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Sylwia Szymkiewicz - Borowska

Polowanie

 

Roger Brawn to nie wyróżniający się z tłumu mężczyzna. Przynajmniej takie można odnieść pierwsze wrażenie. W końcu kto na dłużej zawiesiłby oko na facecie, który mierzy zaledwie 168 centymetrów i jest przeciętnej aparycji? Przypuszczalnie niewiele osób. Choć z drugiej strony, kiedy popatrzy się na średnią wzrostu Norwegów, która wynosi około 183 centymetrów, wówczas znacznie niższy mężczyzna niewątpliwie rzuca się tu w oczy. Jak się okazuje, Roger przyciąga do siebie ludzi nie tylko z powodu zadziwiająco niskiego wzrostu, ale również dzięki bujnej, cudownej czuprynie, której pozazdrościć mu mogą nie tylko mężczyźni, ale i kobiety. To oczywiście nie koniec listy czynników, dzięki którym Roger stał się taki popularny. Ma żonę, Dianę, która swą urodą przyćmiewa najpiękniejsze kobiety na świecie. Ma pracę, którą uwielbia, a która przyniosła mu sławę i całkiem przyzwoite dochody. Ma niesamowity i bardzo modny dom, na który, skądinąd, go nie stać. Czemu? Bo Roger żyje na poziomie, którego milionerzy mogliby mu pozazdrościć. Dla żony jest w stanie zrobić wszystko – utrzymać nierentowną galerię sztuki, kupować najdroższe prezenty, oczywiście na debet, płacić ratę za dom, która pochłania wszystko, co mężczyzna zarabia… i jeszcze trochę. Jak widać, miłość potrafi być zupełnie bezinteresowna. Miłość albo… no właśnie. Może Roger najzwyczajniej w świecie próbuje coś Dianie wynagrodzić? Może rekompensuje jej tymi darami własne niedostatki? A może przyczyny takiego, a nie innego zachowania leżą zdecydowanie głębiej, niż by się można było spodziewać? Żeby nie zatonąć i utrzymać przy sobie ukochaną Roger zmuszony jest wykorzystywać swoją posadę łowcy głów w dwojaki sposób. Nie tylko pozyskuje najlepszych możliwych kandydatów na najważniejsze stanowiska w firmach swoich klientów, ale równocześnie wyciąga od nich informacje, które pomagają mu się wzbogacić. Przynajmniej na chwilę.

 

Każde dzieło sztuki, o którym podczas rozmowy wspomniał kandydat, wkrótce zmienia właściciela. Przechodzi ono z rąk do rąk, od Rogera zaczynając, przez pośrednika przechodząc i na paserze kończąc. Niestety, z każdą z tych osób należy podzielić się „łupem”. Koniec końców, zwykle z kilkuset tysięcy koron zostaje kilkadziesiąt, które ledwie starczają na spłatę raty/karty/rachunku galerii – odpowiednie, oczywiście, należy skreślić. Gdy więc przez zupełny przypadek, Roger poznaje Clasa Grave, który jest idealnym kandydatem na stanowisko dyrektorskie w Pathfinderze, nasz bohater nie waha się ani chwili i postanawia go zdobyć. W końcu dzięki takiemu kontraktowi jego firma zarobi jedną trzecią rocznego wynagrodzenia tego pracownika. A taka jedna trzecia jest lepsza niż nic, prawda? To jednak, oczywiście, nie koniec. Podczas tej rozmowy okazuje się, że Clas jest w posiadaniu obrazu, którego sprzedaż mogłaby "ustawić" Rogera i jego rodzinę do końca życia. Czy mężczyźnie uda się go zdobyć? Jeśli tak, to czy uda mu się go sprzedać? A może już na samym początku coś pójdzie "nie tak"? Może drobne potknięcie, nieszczęśliwe zrządzenie losu sprawi, że wszystko zacznie się walić niczym domek z kart? Czy to możliwe, by niemal wszystko, co dzieje się w życiu Rogera, było ukartowane? Co jest prawdą, a co kłamstwem? Kto w rzeczywistości ma uczciwe zamiary? Komu można zaufać? By się tego dowiedzieć, trzeba sięgnąć po powieść Łowcy głów autorstwa Jo Nesbo.

 

Książka, jak to zwykle bywa, zdecydowanie góruje nad popularną ekranizacją. Reżyser pominął w swoim dziele kilka dość istotnych szczegółów, które składają się na atmosferę książki. Do tego dochodzą zupełnie zbędne sceny, które sprawiają, że film ma niewiele wspólnego z powieścią. 

 

Powieścią znakomitą, choć nieco szaloną. W tej książce szok goni szok, a zaskoczenie następuje po zaskoczeniu. Każda strona, pomijając kilkanaście początkowych, za sprawą których poznajemy głównego bohatera, niesie z sobą moc wydarzeń niemal niemożliwych do wyobrażenia. Wydaje się, że więcej dramatycznych zwrotów akcji żaden autor nie może wprowadzić do swojej książki. Szybko okazuje się jednak, że Nesbo stara się jeszcze mocniej zmylić tropy i zaskoczyć czytelnika. I udaje mu się to znakomicie. I choć czasem trudno uwierzyć, że opisane przez Nesbo wydarzenia mogłyby mieć miejsce w rzeczywistości, to logika autora nie pozostawia wątpliwości. Nie ma tu luk, nie ma niedomówień, które pozwalałyby postawić powieści Nesbo jakiekolwiek zarzuty. Bo wszystko, o czym pisze, mogłoby wydarzyć się w rzeczywistości. To właśnie jest najbardziej przerażające.

 

Łowcy głów to świetny thriller z domieszką sensacji, horroru i elementami czarnego humoru. Nie brakuje w nim ciętych ripost i nagłych zwrotów akcji. Są chwile grozy i momenty wzruszenia. To powieść niemal szalona - ale też dobra. Bardzo dobra. To książka, po którą z pewnością warto sięgnąć. 

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
nikolsosna + 1 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-05-27, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
wow, ksiązka bardzo mi się podobała, trochę chudsza niż pozostałe tego autora które czytalam , wartka akcja , dla odmiany narracja pierwszoosobowa, no taka inna od poprzednich. Pierwsze wrażenie w porównaniu z ksiązkami o Harrym Hole to takie że tu motywami zabijania były takie "normalne" sprawy: pieniądze, władza... a nie tam jakieś psychozy :P a tak serio to uwielbiam Jo Nesbo, a ksiązka spodobała mi się na tyle że obejrzę film :)
czarniutka21 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-03-29, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,Wyzwanie - 26 książek 2015,
Kolejna pozycja pana Jo Nesbo jaką miałam przyjemność przeczytać. Książka ta nie jest częścią cyklu o policjancie Harrym Hole. Jeśli chodzi o gatunek to bardziej sensacja i thriller niż kryminał, jednak mnie bardzo się podobało. Głównym bohaterem jest na pozór bardzo pewny siebie mężczyzna, który pracuje jako łowca głów i jest w swoim fachu bardzo dobry. Mimo bardzo dobrych zarobków, za wszelką cenę próbuje jeszcze bardziej się wzbogacić. Przy pewnej nielegalnej transakcji wpada w duże kłopoty. Początkowo narrator, którym był główny bohater przedstawiał swoje losy i życie z żoną, potem opowieść nabrała błyskawicznego tempa. Pościgi, strzelanie, ucieczki, ratowanie życia i jeszcze inne atrakcja - czytało się bardzo szybko i bardzo wciągało. Na pewno przeczytam jeszcze inne książki tego autora. Zdecydowanie polecam ;)
radeksc-wp plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-05-04, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,26 książek - 2015,
Jo bez Harrego. Tez świetna.
Luxfan plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-03-24, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Czytam regularnie w 2015 roku,Mam,
Oczarowana talentem Jo sięgnęłam i po coś innego niż przygody Harry'ego. Świetny pomysł poprowadzenia akcji. :)
Ivy plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-01-10, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,2015,Przeczytałam,
To nie gruba książka i akcja postępuje w niej dość wartko ,więc czyta się szybko,ale już na wstępie powiem ,iż seria z Harrym Hole tegoż samego autora zdecydowanie bardziej mi się podobała.Oczywiście nie można odmówić tej pozycji pewnych walorów ,choćby tego że miejscami bywa nawet z lekka zabawna ,mimo że opowieść snuje się dość '' krwisto ''. Niewątpliwym plusem są też miejscami przemycane w pigułce ciekawostki ,jak na przykład ta ,co to jest GPS,skąd się wziął i jak działa,albo ta ile ludzi (jak się okazało) wsadzono do więzienia niesłusznie ,zanim wprowadzono identyfikowanie śladów z miejsc przestępstw za pomocą DNA. Minusy ,Jak już ktoś tutaj napisał ,bohaterowie są tacy że żadnego nie da się choć trochę polubić ,a główny bohater czyli Roger Brown,tytułowy '' łowca głów '' to zmanierowany ,pyszałkowaty snob ,który uważa się za Bóg wie kogo ,chociaż ma kompleksy na punkcie swojego niskiego (jak na faceta) wzrostu.Kolejny minus ,tak do połowy powieści autor '' wsadza '' (jak owocowy wsad do jogurtów) nazwy różnych super marek a to obuwia ,a to zegarków ,które to dane ,dla mnie były irytujące i niepotrzebne . No i minus w moim odczuciu największy to to że taki ktoś jak Roger Brown ,w sumie urzędnik wywiódł w pole i pokonał zaprawionego i wyszkolonego byłego żołnierza oddziałów specjalnych ,trochę to dla mnie mało wiarygodne i naciągane.Mimo popełnienia przez autora tej książki ,nie skreślam pana Jo Nesbo z listy pisarzy których zamierzam jeszcze czytać.
Booko24 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-04-15, Na półkach: Przeczytałem, 52 książki 2014,Mam,
,,Łowcy głów" to wyjątkowa książka, przede wszystkim dlatego, że póki co to jedyny wydany w Polsce kryminał napisany przez Jo Nesbo, który nie wchodzi w skład serii o Harrym Hole'u. Opowiada losy łowcy głów Rogera Brown'a, który po tym jak dowiaduje się, że żona go zdradza, I to właśnie z jej kochankiem przyjdzie mu stanąć w walce o życie. Świetna książka, szybko się czyta - polecam.
McAgnes plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-02-09, Ocena: 2, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
Mam straszliwy kłopot z tą książką. Przeczytałam w jeden dzień, co wcale nie było jakimś megawyczynem, bo akcja w książce leci do przodu z szybkością przyświetlną i ciągnie ze sobą czytelnika. Toteż jeśli chodzi o płynną akcję, nieoczekiwane zwroty i volty, interesujące rozwiązania fabularne - nie mam zastrzeżeń, dobrze się czytało. Ocena 4/6.
Ale, o matko z córką, bohaterowie... są tak antypatyczni, wszyscy, co do jednego (dla pewności jeszcze przekartkuję książkę, bo może przeoczyłam w tym zalewie ohydy, przekartkowałam i nie znalazłam), przeżarci do cna materializmem, konsumpcjonizmem, ze zwichniętym lub wręcz przetrąconym kręgosłupem moralnym - że to aż bolało podczas czytania!
Nie lubię, nie lubię, nie lubię po trzykroć. Ocena 1/6. Więc jak ocenić sumarycznie? Wyszło mi 1,5/6.

Słówko o fabule? A proszę bardzo.
Główny bohater, Roger Brown, to pracownik firmy headhunterskiej. Uważa się za geniusza w swoim fachu. Ma piękną żonę (zakochaną w nim z wzajemnością), duży i drogi dom, a do tego jeszcze galerię sztuki. Galerię zakupił dla żony, jako swego rodzaju rekompensatę za zmuszenie jej do aborcji. Na to wszystko pensja łowcy głów nie wystarcza, więc wiecznie niedofinansowany biedaczysko dorabia sobie na boku, kradnąc cenne obrazy.
Przy jednym ze skoków opuszcza go fart, bo właściciel dzieła sztuki, Greve, nie jest szarym przeciętniakiem i ma w stosunku do Rogera własne plany (które oczywiście szczegółowo objaśnia, pół godziny trzymając Rogera na muszce, przecież łowca głów nie może umrzeć nieuświadomiony!). Plany są złe, diaboliczne, ich twórca jest człowiekiem bezwzględnym i bez skrupułów.

Starcie tych mężczyzn przypomina walkę dwóch żywiołów, na przykład tsunami z wulkanem. Obaj są piekielnie inteligentni, sprytni i silni. Obaj budzą wstręt i odrazę. Ble.

Kobiety w powieści są nie lepsze. Żona Rogera, Diana, topi w przyjemnościach życia żal po podjętej decyzji o aborcji, a gdy tylko nadarza się sposobność, nie dba o swą rzekomo wielką miłość do męża. Jest jeszcze jedna kobieta w powieści, Lotta. Fałszywa i sprzedajna.

Panowie? Roger, jak już pisałam, silnie ukierunkowany na finansowy sukces, amoralny do szpiku kości. Greve - wredny, zaciekły sukinsyn. Ferdinand - współpracownik Rogera, płaszczący się i ulizany chłoptaś. Ove - również współpracownik Rogera, tylko w tym drugim fachu - zwichrowany na punkcie broni kryminalista, do tego niestabilny emocjonalnie. Na litość boską, co za galeria paskudnych typów!

Nie lubię takich powieści, na których nie ma się jak zahaczyć choćby pazurkiem sympatii, gdzie nie podobają się ani motywy, ani postępowanie bohaterów książki, gdzie nawet słowo "bohater" piszę jakby z przekąsem, bo żadni z nich bohaterowie, chyba że anty.
Mierzi mnie ten świat władzy, pieniędzy, podłości i szachrajstw, gdzie nikt z nikim szczerze nie rozmawia. Paskudztwo i obrzydlistwo. Fuj.

Jo Nesb? z pewnością pisać potrafi, ale ja już nie chcę tego czytać.
Muminka789 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-02-12, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
Roger Brown to zmanierowany i pompatyczny headhunter, mający o sobie wysoki mniemanie. Dostaje nowe zlecenie znaleźć dyrektora renomowanej firmy Pathfinder. Aranżuje serię rozmów z najbardziej obiecującym kandydatem, Clasem Creve. Ten nieopatrznie przechwala się ze w swoich zbiorach posiada rzekomo zaginiony obraz Rubensa. Na taką gratkę czyha Roger, który w wolnych chwilach wykrada co znamienitsze dzieła sztuki od nic nie podejrzewających kandydatów. Od tej chwili nakręca spiralę coraz dziwniejszych wypadków i eskalująca się przemoc. W końcu musi uciekać przed zbirami, a także przełknąć gorzką pigułkę gdy okazuje się ze jego żona prowadza się z Clasem. Specyficzny czarny humor mnie urzekł, dosadne opisy sceny w toalecie na zawsze zapadną mi w pamięć. Skomplikowana fabuła też powinna znaleźć uznanie w oczach czytelników.
blackithilien plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-02-10, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2014,Mam,
Pierwsza połowa książki wciąga niesamowicie, od momentu rozpoczęcia wyjaśniania intrygi traci jednak nieco swój zaskakujący charakter (chociaż samo zakończenie nadal jest niezłe). Świat skonstruowany niezwykle plastycznie, a podczas czytania wręcz widzi się przed oczami cała akcję (notabene czeka mnie jeszcze seans ekranizacji tej powieści ze świetnie dopasowanym do roli Clasa Nikolajem Costerem-Waldau).
Mała rada - dla osób z wrażliwym żołądkiem nie polecam rozdziału 'Metan" bo chociaż zaskakujący, było to jednak najochydniejsze i najobrzydliwsze z czym kiedykolwiek spotkałam się w literaturze. Do tej pory robi mi się niedobrze kiedy przypomnę sobie ten fragment .
CarmenAlice plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-02-03, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
Książka, którą się połyka a nie przeżuwa i delektuje każdym kęsem. Być może podobałaby mi się bardziej, gdybym wcześniej po pierwsze nie oglądała filmu, a po drugie nie czytała sporej ilości kryminałów z Harrym Hole.
Tak czy siak muszę przyznać, że autor ma lekkie pióro i jego książkę czyta się błyskawicznie. Trzymająca w napięciu fabuła i intrygujący Roger Brown mogą się podobać. Zwłaszcza wtedy, gdy chowając się w ustępie ma kupę racji...
kselope plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-01-21, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Jest dobra! Nieoczekiwane zwroty akcji trzymają cały czas w napięciu. Nawet finał jest ciekawy. Czyta się ją z chęcią. Styl autora jest cały czas na wysokim poziomie.
bibliotekarkaB plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-01-05, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
Roger Brown musi się naprawdę nagłowić, by zapewnić swojej żonie życie na wysokiej stopie. Wszystko w miarę mu się układa, aż do momentu, gdy na swej drodze spotyka Clasa Greve. I od tego momentu wszystko zmienia się i pedzi jak w kalejdoskopie. Jo Nesbo nie zawiódł i tym razem. Świetna książka.
kaariokaa plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-02-25, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,
Przystojny, szarmancki główny bohater i ciekawa akcja. Dwa magnesy, które przyciągną uwagę większości kobiet czy to do książki, czy filmu. Nasz dzisiejszy bohater z pewnością urodą ani prawością nie grzeszy, choć umiejętności we wplątywanie się w zakręcone historie, z pewnością odmówić mu nie można. Panie i Panowie, przedstawiam Wam syna kierowcy, studenta ekonomii, uzdolnionego odrobinę powyżej średniej i o wzroście znacznie poniżej średniej. Oddajmy mu zresztą głos, niech sam o sobie opowie. taki jestem: profesjonalny, analityczny i nieangażujący się emocjonalnie. Jestem łowcą głów. To niezbyt trudne. Ale to ja jestem królem. Bohater Łowców głów norweskiego pisarza Jo Nesbø może i jest królem, ale niepewne to jego królestwo. Królowa jest bowiem tak piękna i dobra, że sam Roger Brown nie wie jak wytłumaczyć to, że taka kobieta jak ona - która mogła mieć absolutnie każdego, kogo zapragnęła - budziła się codziennie i chciała mnie zatrzymać na jeszcze jeden dzień. Cóż za tajemnicza ślepota uniemożliwiała jej dostrzeżenie mojej żałosności, mojej zdradzieckiej natury, mojej słabości w obliczu napotkanego oporu, mojej głupiej złośliwości w odpowiedzi na głupią złośliwość?Jak zatrzymać przy sobie piękną panią, jak sprawić, by nie rozglądała się za innymi, przystojniejszymi, bogatszymi i gotowymi do ojcostwa? Cóż, z pierwszym zrobić się nie da wiele, z ostatnim się nie chce. Pozostaje jedno: pieniądze. Ale choć łowca głów zarabia całkiem nieźle, to i tak czuje, że mógłby swej wybrance dać więcej, zwłaszcza, że okazały dom sporo kosztuje, a życie króla i jego małżonki też do najtańszych nie należy. Jedni po godzinach skręcają długopisy, inni piszą artykuły do gazet albo wyprowadzają na spacer psa sąsiadki. Roger Brown kradnie obrazy i pewnie robiłby to do tej pory, gdyby nie spotkał po drodze człowieka nie tylko sprytniejszego, ale i pozbawionego skrupułów. Z cwanego króla łowców głów i złodzieja dzieł sztuki, Roger staje się króliczkiem ściganym po norweskich drogach i lasach.

Czego jak czego, ale braku dynamizmu tej powieści zarzucić nie można. Dzieje się sporo. Jest miejsce na brawurową jazdę, psy z żelaznymi szczękami, dyskretne pogróżki i mniej dyskretne morderstwa. Roger będzie się musiał sporo nagimnastykować by dotrwać do końca książki. Za każdym zakrętem czai się niebezpieczeństwo i choćby tkwił po uszy w gównie (nie jest to bynajmniej przenośnia) jego prześladowca jest zawsze tuż obok. 

Szkoda tylko, że zanim dorwałam się do książki, miałam już za sobą seans. Morten Tyldum powieść przeniósł na ekran i zrobił to na tyle wiernie, że nic w powieści Nesbø nie było już dla mnie zaskoczeniem. Gdyby ktoś przymierzał się do przeczytania książki i obejrzenia filmu, zdecydowanie powinien zacząć od powieści. Podczas lektury przez cały czas miałam przed oczami twarz Aksela Hennie, który w ekranizacji wcielił się w Browna. Muszę przyznać, że zrobił to świetnie i że cały film jest wart uwagi, trzeba jednak pamiętać o jedynej w tym przypadku właściwej kolejności. Film trzymał w napięciu, zrobiony naturalistycznie, tak jak potrafią zrobić film Skandynawowie, a czego nie potrafią Amerykanie, po prostu wbił mnie w fotel. Kawał niezłego kina akcji. Ten świetny seans zabrał mi niestety przyjemność płynącą z nieznajomości zdarzeń. Brak elementu zaskoczenia sprawił, że właściwie tylko przebiegałam wzrokiem po tekście. W przeciwieństwie do bohatera, wiedziałam co czeka go za następnym zakrętem.

Nesbø pisze tak, że łatwo wciągnąć się w akcję, a gdy się fabułę już zna, można się skupić na języku, przy okazji wyławiając z treści takie perełki jak uśmiech Grevego był cienki i biały jak tasiemiec. Tak więc spotkanie ze znaną mi treścią, nie było tak do końca straconym czasem. Choć zastanawia mnie jedno, czy norwescy policjanci są równie bystrzy jak nasi mundurowi bohaterowie z dowcipów? Bo jeśli jeden człowiek kąsa drugiego w kark, co prawdopodobnie powinno ujść za ugryzienie psa w oczach śledczego, który właśnie czegoś takiego szuka" i policjanci, że o lekarzach czy patologach nie wspomnę, taką wersję kupują, to cóż... Przestępcy mogą się tam czuć jak w raju.


Krótko mówiąc, Łowcy głów to dynamiczna, ciekawa fabuła, może miejscami niezbyt wiarygodna, ale jako czysta, niewymagająca rozrywka książka sprawdza się doskonale.
pajeja88 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-09-21, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,czytam regularnie w 2013 roku,
Jo Nesbo zdecydowanie zaczął zaliczać się do moich ulubionych autorów. Odrobina czarnego humoru, zwroty akcji które naprawdę potrafią zaskoczyć, wartka fabuła i bohater który niekoniecznie musi być przez nas lubiany a mimo to... Przyciąga. Po prostu kawał świetnej książki.
Birgitta plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-02-11, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,26 książek - 2013,Mam,
Świetny kryminał! Drugi w moim życiu. Wciągający, pomimo, że widziałam wcześniej film.
anatola plusminus Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Czytam,
Gdybym miała jednym słowem określić tę książkę byłoby to bez wątpienia- zaskoczenie. Warto przeczytać, choć nie nadaje się na dłuższą podróż gdyż czyta się ją naprawdę szybko.
Eli1605 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Azucena Linia koment
Przeczytane:2016-05-21, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Thriller/sensacja/kryminał,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
martaper91 Linia koment
Przeczytane:2015-11-17, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
emulina Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
KinguniaCzyta Linia koment
Przeczytane:2015-09-05, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
arven1989 Linia koment
Przeczytane:2015-04-24, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,
NaWidelcu Linia koment
Przeczytane:2015-04-10, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
akarasek Linia koment
Przeczytane:2014-10-10, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
andr Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
kasandra_other Linia koment
Przeczytane:2014-06-29, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
ot Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów