Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Łowcy milionów. Dekalog przedsiębiorcy

Piotr Miączyński i Leszek Kostrzewski

Ocena ( 2 osoby )
4.5
Wydawnictwo: Agora
Data wydania: 2012-12-13
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978-83-268-1222-4
Liczba stron: 294
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Sławomir Krempa

Czy w Polsce można uczciwie zarobić duże pieniądze? Czy to prawda, że "pierwszy milion trzeba ukraść"? Czy polska firma może skutecznie rywalizować z największymi światowymi gigantami? Na te pytania odpowiada książca "Łowcy milionów. Dekalog przedsiębiorcy", w której Piotr Miączyński i Leszek Kostrzewski zawarli wywiady przeprowadzone z laureatami konkursu Ernst & Young Przedsiębiorca roku. 

Znakomita większość z nich starała się dotąd pozostawać w cieniu. Dalecy od skandali, od usilnego wpychania się na pierwsze strony tabloidów, od namolnego chwalenia się własnym bogactwem czy sukcesem. Marcin Iwiński - współzałożyciel CD Projektu. Krzysztof Pawłowski - twórca Wyższej Szkoły Biznesu - National-Louis University. Krzysztof Pawiński - prezes Grupy Maspex Wadowice. Ryszard Florek - współtwórca sukcesu Fakro. A także Zbigniew Sosnowski z Krossa (czołowego europejskiego producenta rowerów), Tadeusz Winkowski (drukarz), Maciej Duda (szef PKM Duda), Dariusz Miłek (NG2 - największy sprzedawca butów w Polsce, CCC, Boti, Quazi), Piotr Mikrut (prezes Śnieżki) i Ewald Raben (prezes grupy Raben). Dziesięciu mężczyzn, dziesięć historii sukcesu, tym bardziej zaskakujących, że narodziły się w Polsce, a osiągnęły naprawdę imponujące wymiary. 

Niektórzy z nich odsunęli się lub właśnie usuwają się w cień, sprzedając czy przekazując kierowanie firmami następcom. Inni uważają, że najlepsze jeszcze przed nimi i że nikt tak jak oni nie będzie potrafił kierować przedsiębiorstwem. Wszyscy zmagali się z podobnymi problemami. I wszyscy wielką pracą, poświęceniem, a czasem i z pewną dozą sprytu potrafili się nawet z najpoważniejszych kłopotów wykaraskać. 

Nie wiem, czy należałoby książkę tę określać mianem "Dekalogu przedsiębiorcy". To raczej historie sukcesu, historie ludzi, którzy na ów sukces pracowali. Opisane przystępnie, dosyć pełne, z dużą dozą skromności. Co znaczące - większość z tych dziesięciu przedsiębiorców biznes prowadzić zaczynała albo jeszcze w PRL-u, albo w pierwszych latach transformacji lub po transformacji ustrojowej. Potrafili oni wykorzystać swoją szansę, potrafili skorzystać z tego, że w rodzącym się dopiero kapitalizmie był popyt na wszystko. Wówczas stanęły fundamenty ich sukcesu. Trudno powiedzieć, czy na większy szacunek zasługuje to, że potrafili sobie poradzić w takich warunkach, często osobiście "brudząc sobie ręce", czy to, że równie dobrze udaje im się prowadzić firmę już w warunkach ostrej rywalizacji w czasach dojrzałej gospodarki rynkowej, czy - wreszcie - w czasach kryzysu. 

Wielu z nich podkreśla, że tworzenie sukcesu firmy to nie praca od dziewiątej do siedemnastej. Że - zwłaszcza na pierwszym etapie rozwoju - trzeba wielu poświęceń, że cierpi na tym życie prywatne czy zdrowie. Mówią, że pieniądze, choć nieodzowne przy tworzeniu sukcesu firmy, tak naprawdę nie są największą motywacją. Wielu z nich żyje właściwie normalnie, jak większość Polaków, a jedynie ma nieco więcej środków na realizację swoich pasji. Zaznaczają, że nie wolno "przejadać" pieniędzy pochodzących z firmy - bo w pewnym momencie może zacząć im mocno brakować. Mówią o tym, jak ważna jest społeczna odpowiedzialność biznesu. 

Oczywiście, nie wszystkie rozmowy zawarte w książce są równie ciekawe. Nie wszyscy też rozmówcy mają równie wiele do powiedzenia. Ich doświadczenie i skromność, otwartość i pasja jednak sprawiają, że książkę Kostrzewskiego i Miączyńskiego czyta się świetnie. To wspaniałe świadectwo tego, jak rodziła się gospodarka rynkowa w Polsce. To świetne świadectwo ludzi sukcesu. To także prawdziwa lekcja pokory dla wszystkich, którzy pragną prowadzić biznes w Polsce. 

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 4, Na półkach:
Historie twórców działających w Polsce firm, które odniosły wielki sukces, przedsiębiorców nagrodzonych w konkursie Ernst
Nektrus plusminus Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
test
Sumire Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów