Recenzja czytelnika granice.pl

Okładka - Ósma wyspa czyli tajemnice Qanarii
Kup Teraz

Ósma wyspa czyli tajemnice Qanarii

Richard A. Antonius

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Videograf II
Data wydania: 2009
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 9788371837081
Liczba stron: 632
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: mrowka

Richard A. Antonius pozazdrościł wyraźnie Tolkienowi i postanowił stworzyć książkę (serię książek, bo, jak zapowiada, na sześciuset stronach odkrywanie tajemnic „Ósmej Wyspy” się nie kończy), która zjednoczy czytelników na całym świecie i zapewni im wspólną płaszczyznę porozumienia, wspólne wtajemniczenia i wspólny język.

 

„Ósma Wyspa czyli tajemnice Qanarii” to książka, która ma ambicje, by stać się czymś więcej niż tylko przygodowym czytadłem fantasy dla młodzieży – ale te ambicje miejscami przerastają autora i przekładają się na niepotrzebne próby uprawdopodobnienia świata przedstawionego. Na Ósmej Wyspie, terenie położonym poza rzeczywistością, wybucha wojna domowa. Uprowadzona córka prezydenta, Qasilinda, będzie się starała wymknąć z rąk porywaczy i powrócić do ukochanego ojca. Dla rewolucjonistów z Ósmej wyspy zagrożenie stanowi nastolatek z realnego świata, Marcin Stokropka – ojciec Marcina zaginął bez wieści, najprawdopodobniej na Ósmej Wyspie. Matka zajęta jest odpieraniem zalotów pewnego przedsiębiorcy pogrzebowego, a lawiruje w kierunku przystojnego sąsiada, Amerykanina – Nikodema Clippertona. Cała trójka (Marcin, mama i pan Nikodem) zostanie podstępnie wywieziona do Qanarii, a tam – tam czeka bohaterów sporo walki, sporo ucieczek, sporo survivalu w wersji s-f i całe mnóstwo tajemnic.

 

Mimo naszpikowania historii akcjami mrożącymi krew w żyłach, „Ósma Wyspa” miejscami okazuje się zwyczajnie przegadana. W dodatku Antonius upraszcza kreację świata alternatywnego, sprowadzając absolutnie wszystko do 1) spongożeliny, która zastępuje krajobraz, truciznę, jedzenie i rodzaj choroby, 2) chmuropiany, mającej zróżnicować krajobraz) i 3) kameladonów – olbrzymich, krwiożerczych kameleonów. Całą siłę natomiast poświęca autor na stworzenie języka atlango – najprostszego języka świata, którego zasady przemyca w książce w osobnym rozdziale, sądząc zapewne, że proponuje młodym odbiorcom współczesne esperanto. Być może pomysł ten by chwycił, gdyby Antonius zbudował krainę na miarę Narnii – poruszającą wyobraźnię i żywą. Tymczasem spongożelinowo-chmuropianowa sceneria jest raczej martwa, liczą się (ale też do czasu) wydarzenia, rozgrywające się w ogarniętym buntem kraju.

 

Autor zbyt mocno pcha się w stronę polityki, w osobnych wyodrębnionych kronikach Qanarii analizuje ustrój państwa, przedstawia pomysły na jego rozwój i koncentruje się na tym wszystkim, co mogłoby być ciekawe, gdyby aktualna wizja wyspy urzekała. A ta wizja okazuje się zdumiewająco nijaka – zwłaszcza w zestawieniu z próbami ożywienia kraju (przez prezentowanie języka, historii, odkryć itp.). Bywa twórca czasem dowcipny (sceny z królewną Śnieżką czy przebranym prezydentem) – ale humor od czasu do czasu nie wystarcza, brakuje mi tu iskry, pomysłu innego niż ciągłe pościgi i ucieczki. Qanaria nie wciąga – brakuje jej naturalności i wdzięku, przeważają aspekty techniczne.

 

Antonius skupia się na długich wymianach spostrzeżeń między generałem i jego podwładnymi, wkręca się w relacjonowanie przeżyć konkretnych postaci – ale nie potrafi dokonać udanej syntezy całości, przez co oderwane od siebie scenki z pewnością nie zyskają. Za dużo tu „Ósmej Wyspy”, a za mało fabuły, zbyt schematyczne i upraszczane są elementy świata przedstawionego na rzecz rozwijanego ciągle konfliktu.

 

Za dużo widać chęci zareklamowania języka atlango, żeby mógł on się przyjąć. Nie wiem, czy problem leży w proporcjach czy w samym odbiorze – na pewno Antonius nie tworzy powieści, która zaprasza czytelników do zwiedzenia tajemniczego świata – chyba że ktoś lubi ten typ fabuły rozproszonej i drobiazgowe rozpamiętywanie postaw wykreowanej przestrzeni. Dla mnie – tego wszystkiego było jednak za dużo.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów