Recenzja książki: Święci na każdy dzień

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Ogłoszona przez papieża Pawła VI Konstytucja duszpasterska o Kościele w świecie współczesnym (Gaudium et spes) przypomina, że każdy człowiek został powołany do świętości. Można ją osiągnąć dzięki pomocy Bożej, przy równoczesnym własnym wysiłku, będącym odpowiedzią na dar łaski. Ponieważ świętość to realizacja indywidualnego powołania, celem dążącego do niej powinno być minimalizowanie wad i rozwijanie cnót, regularna modlitwa, systematyczne wypełnianie obowiązków, cierpliwe znoszenie przeciwności dnia codziennego oraz szeroko pojmowane apostolstwo. W książce Święci na każdy dzień czytelnik odnajdzie wizerunki ponad trzech tysięcy świadków wiary, którzy dzięki właśnie takiemu postępowaniu już zasilili grono szczęśliwców w niebie.

Wszyscy, o których mowa w tej obszernej publikacji, zostali przez Kościół wyniesieni do chwały nieba. O wielkości ich zasług świadczą skrupulatne zapisy, przyporządkowane każdemu z nich, które zawierają informacje dotyczące realizacji obranej przez nich drogi życiowej. W bardziej lub mniej szczegółowo opisanych sylwetkach błogosławionych i świętych czytelnik odnajdzie interesujące go kwestie, bezpośrednio związane z życiem i działalnością konkretnego świętego. Przekona się także, że opisywane przez włoskich hagiografów aspekty świętości możliwe są do osiągnięcia przez każdego człowieka.

Encyklopedyczna publikacja Święci na każdy dzień bez wątpienia należy do dzieł wybitnych. Ogrom pracy włożonej w jej powstanie świadczy o głębokiej znajomości tematu oraz odpowiedzialności i kompetencji twórców. Biogramy świętych zostały zaprezentowane w kolejności wynikającej z układu kalendarza liturgicznego obowiązującego w Polsce. Zbiór obejmuje zarówno świadków wiary sprzed dwóch tysięcy lat, jak również tych, których życie i działalność przypadła na czasy bliższe czytelnikom. Nic więc dziwnego, że publikacja jest aż tak obszerna.

Przeglądając karty albumu, nie sposób nie zachwycić się jego treścią. Obok informacji tekstowych znalazły się piękne fotografie, reprodukcje znanych dzieł sztuki, rzucone na papier rekonstrukcje budowli architektonicznych, rysunki, szkice, portrety, a także wykresy, zestawienia i mapy. Wszystkie te elementy zostały dokładnie oznaczone i opisane. Na marginesach stron zamieszczono wzmianki o innych świętych, czczonych w poszczególnych dniach oraz fragmenty „danych osobowych” niektórych z nich. Pomocą służy Indeks osobowy, ułatwiający szybkie odnalezienie konkretnej postaci. Wspaniała szata graficzna dodaje uroku dziełu.

Ponieważ katolicy tworzą Kościół pielgrzymujący na Ziemi, potrzebują oni nieustannej opieki i wsparcia. Zawsze mogą liczyć na swoich patronów, których wspomnienia przypadają na kolejne dni roku. To oni właśnie są  motywacją w codziennym dążeniu do świętości. Świadectwo ich wiary stanowi doskonały przykład do naśladowania. Warto więc sięgnąć po dzieło opublikowane przez Wydawnictwo Jedność, ono bowiem zawiera nie tylko dziesiątki przydatnych informacji, ale też podpowiada, jak żyć, by móc kiedyś dołączyć do niebieskiego panteonu.

Kup książkę Święci na każdy dzień

Zobacz opinie o książce Święci na każdy dzień
Bambi
praca zbiorowa0
Okładka ksiązki - Bambi

Bajka o jelonku Bambi opowiedziana w nowatorski sposób, dzięki czemu dziecko czynnie uczestniczy w rozwijającej się historii. Do książki dołączone są arkusze...

Wielka księga horroru. Tom 2
praca zbiorowa0
Okładka ksiązki - Wielka księga horroru. Tom 2

Być może, nienazwane nie może mieć imienia. Nigdy. Być może, my, ludzie, dumni władcy własnych krain, jesteśmy tylko kruchymi lalkami. Marionetkami, które...