Recenzja książki: O Taju, Jasiu i rowerku

Recenzuje: Damian Kopeć

Taj, Jaś, Sroka, Znajda i spełnione marzenia

Taj przyszedł do Tutaj z Tam. Przez Zieloną Łąkę od strony Zagadkowego Lasu. Z walizką w której niósł wszystko co potrzeba i trochę samorobiącego się złota. Dlaczego Taj przeszedł Tutaj? Bo lubi ciepłe powietrze, truskawki i czereśnie, które są w Tutaj. Nie lubi za to alergii na to co było w Tam. To kurz wygonił Taja z Tam.

Za samorobiące się złoto Taj kupił mieszkanie i urządził je tak jak lubi. Postanowił też codziennie zamiatać kurz, aby nie zagnieździli się w nim Nieproszeni Goście, którzy wygnali go z Tam. Miał tam ich zdecydowanie za wielu. Taj przyniósł też ze sobą wyobraźnię i cudowną zdolność do stworzenia czegoś z niczego. Wymyślił zatem w miasteczku coś interesującego, coś o czym marzyły dzieci tu mieszkające: sklep z kolorowymi rowerkami. Kiedy mały Jaś ujrzał w nim mały niebieski rowerek to bardzo go zapragnął. I to marzenie - co bardzo dziwne - narysowane na kartce, która zaginęła, po prostu nagle się spełniło. Mocą Taja, mocą jego życzliwej wyobraźni i mocą pragnienia Jasia. Takie marzenia i ich spełnienia potrafią zmieniać czyjeś życie, i tak też się zdarza tym razem.

Czysta fantazja z solidną domieszką realizmu. Z nutką filozoficznego zamyślenia, z gejzerami świeżych pomysłów, pełnych dziwnego wdzięku. W tym świecie wiele się może zdarzyć. Mama może na chwilę przemienić się w małą dziewczynkę i pomknąć w dal na dziecięcym rowerku. W wymyślonym sklepie wymyślony sprzedawca sprzedaje bajecznie kolorowe wymyślone rowery. W świecie zawieszonym pomiędzy tym co jest, a tym co do pomyślenia.

To ciekawe, jak codzienność można ubrać w inne szaty. Jak dosypując do niej łyżkę fantazji stworzyć można na poły bajkową, fantastyczną krainę. Świat, w którym inaczej patrzy się na zwykłe sprawy i zwykłe problemy.

Takie po prostu są bajki. Nie zawsze wprost, za to barwnie i ciekawie opowiadają o życiu. O tym, co w nim jest ważne. Uczą i bawią, rozweselają i smucą, pozwalają poznać, doświadczyć różnorakich uczuć i emocji. Dzieciom o wiele łatwiej identyfikować się z wymyślonymi postaciami i zdarzeniami. Z rzeczami, które potrafią myśleć, mówić i czuć. Dzieci nie raz uciekają do kolorowej krainy fantazji.

Jest to książeczka odpowiednia dla starszych przedszkolaków lub dzieci pierwszych klas podstawówki. Ładnie napisana i ciekawie zilustrowana. Rysunki są kolorowe, miłe i ciepłe. W przyjemnych, pastelowych kolorach. Historia tu opowiedziana jest zaś bardzo pozytywnie zakręcona.

Kup książkę O Taju, Jasiu i rowerku

Zobacz opinie o książce O Taju, Jasiu i rowerku
O Taju, Jasiu i rowerku
Alicja Ungeheuer-Gołąb
Przygody Jeżyka spod Jabłoni
Alicja Ungeheuer-Gołąb0
Okładka ksiązki - Przygody Jeżyka spod Jabłoni

Pod koniec roku do ogrodu Marcina i jego rodziców wprowadził się jeż. Zadomowił się pod Jabłonią i zaczął gromadzić zapasy na zimę.Szybko się okazało...