Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

ADHD u dorosłych. Poradnik - jak z tym żyć

Sabine Bernau

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: WAM
Data wydania: 2007
Kategoria: Poradniki
ISBN: 978-83-7318-933-1
Liczba stron: 284
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: mrowka

ADHD u dzieci to zjawisko, o którym w ostatnich latach mówiło się dość sporo. O ile jednak nadpobudliwe zachowania maluchów zostały przez społeczeństwo zaakceptowane, o tyle podobne problemy dorosłych wciąż jeszcze należą do sfery tabu. Sytuację ma zmienić książka Sabine Bernau „ADHD u dorosłych. Poradnik – jak z tym żyć”.

 

Szczegółowe badania nad ADHD w przypadku autorki wynikały z konieczności: musiała ona zapoznawać się z literaturą przedmiotu, by odkryć, jak pomóc własnym dzieciom. Z prywatnych poszukiwań wykluwały się najlepsze metody łagodzenia objawów tej choroby, a potem także refleksje o ADHD u dorosłych. Co znajduje się w książce? Zwierzenia osób, które w dorosłości borykają się z problemem ADHD i – przeważnie zagubione – nie wiedzą, gdzie szukać pomocy. Te wyznania zostały połączone z refleksjami po rozmaitych terapiach. Dzięki temu zainteresowani lub bliscy osób z ADHD otrzymają najlepszą odpowiedź na pytanie: po co poddawać się terapiom. Nikt nie obiecuje natychmiastowego sukcesu, lecz ulga, jakiej doznają pacjenci, jest chyba wystarczającą zachętą do podjęcia leczenia. Bernau pozwala wstępnie zdiagnozować u siebie chorobę: podaje zestawy pytań i typowych zachowań, konfrontuje objawy u dzieci z zachowaniem dorosłych.

 

Próbuje autorka wytłumaczyć, skąd biorą się zaburzenia koncentracji, jak je zaakceptować. Usiłuje przygotować odbiorców na wizytę u specjalisty – omawia sposoby badania, podpowiada, co ma dać rozmowa z pacjentem i w jakim kierunku powinna się ona potoczyć. Nie koniec na tym: autorka przedstawia nawet różnice między ADHD u kobiet i mężczyzn. Często powraca do roli terapeuty, wyjaśnia, jak powinien się zachowywać i jak dodawać podopiecznym otuchy. Ponieważ cierpiący na ADHD mają przeważnie problemy z organizacją czasu, Bernau podpowiada, jak sobie radzić z tą przypadłością i punkt po punkcie prowadzi odbiorców przez przygotowane plany, grafiki i rozpiski. Rzecz jasna nie zabraknie tu również motywu pozytywnych afirmacji – w ostatnich latach każdy szanujący się poradnik musi do nich nawiązać.

 

Bernau zajmuje się i wątkiem ataków wściekłości i zadaniami doradców, i najlepszych dla osób z ADHD miejsc pracy, wreszcie – samymi metodami pracy. Skupia się też na organizowaniu sobie życia prywatnego: podpowiada, jak wybrać partnera, jak planować dziecko i jak traktować obowiązki domowe. Książka kończy się przeglądem dostępnych w Niemczech terapii farmakologicznych i oceną ich pod względem skuteczności oraz efektów ubocznych. Dodatkowo komentuje autorka terapie metody alternatywnej i ich wpływ (lub brak wpływu) na ADHD. Wynotowuje choroby towarzyszące ADHD.

 

Do książki dołączone są tabele, plany i wzory, które można skopiować i wypełnić, ankiety oraz podpowiedzi. Wszystko po to, żeby ułatwić chorym pracę nad sobą. Temu celowi jest zresztą podporządkowana cała książka: wnioski, skróty i wypunktowane informacje zamykają każdy mały rozdział, rozdziały te nie są zbyt długie – żeby czytelnicy z ADHD mogli sięgnąć po tę publikację i by nie zniechęcili się w trakcie lektury. Dla kogo jest ta książka? Z pewnością dla ludzi dotkniętych ADHD i dla ich bliskich, dla tych, którzy podejrzewają u siebie tę chorobę lub cierpieli na nią w dzieciństwie. Może stanowić też pomoc dla lekarzy i terapeutów.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
moonraavi Linia koment
Przeczytane:2016-07-19, Na półkach: Przeczytałem,
ot Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka -  ADHD u dorosłych. Poradnik - jak z tym żyć Bezimienni
Mirosława Kareta
Okładka -  ADHD u dorosłych. Poradnik - jak z tym żyć Pierwszy Murzyn RP. Brian Scott o Polsce, mediach i polityce
Brian Scott, Maria Mazurek
Okładka -  ADHD u dorosłych. Poradnik - jak z tym żyć Przewodnik po kognitywistyce
Redakcja Józef Bremer SJ
Okładka -  ADHD u dorosłych. Poradnik - jak z tym żyć Piękno zbawi świat?
Jan Paweł Strumiłowski OCist
Okładka -  ADHD u dorosłych. Poradnik - jak z tym żyć Idol i dystans
Jean-Luc Marion
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów