Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Adrian Mole lat 13 i 3/4. Sekretny dziennik

Townsend Sue

Ocena ( 5 osób )
5.0
Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2006
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 83-7414-243-X
Liczba stron: 224
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: madziusia

Chyba większość z Was zgodzi się ze mną, że okres dorastania jest trudnym etapem w życiu każdego człowieka. Pojawiające się w najmniej pożądanym momencie pryszcze, pierwsza młodzieńcza miłość, problemy w szkole, kłótnie niczego nierozumiejących rodziców oraz zachodzące w organizmie młodego człowieka zmiany mogą  stać się przyczyną rozterek niejednego nastolatka. W takiej właśnie sytuacji znajduje się tytułowy Adrian Mole - chłopak, którego dziennik znany jest kilku pokoleniom czytelników na całym świecie.

Adrian jest zwyczajnym nastolatkiem, choć sam uważa się za wybitnego intelektualistę. Dorasta w normalnym (z pozoru) domu, uczęszcza do miejscowej szkoły, osiągając przeciętne wyniki, a jego najlepszym przyjacielem jest Nigel. Pewnego dnia do klasy trafia urocza dziewczyna o imieniu Pandora, która odtąd staje się obiektem westchnień młodego marzyciela. Niebawem okazuje się, że matka Adriana opuszcza rodzinę i wyprowadza się do innego miasta wraz z sąsiadem, panem Lucasem. Ta nagła (dla Adriana) sytuacja staje się początkiem nieuniknionych zmian w życiu trzynastolatka.

Dziennik Adriana wypełnia cała gama postaci pełnych wad: niezorganizowany ojciec, matka szukająca szczęścia w ramionach sąsiada, nieco zgorzkniały staruszek - Bert, którym opiekuje się tytułowy bohater, obłudna babcia oraz społeczność szkolna - nauczyciele i rówieśnicy. Choć nie wszystkie z tych osób można lubić to trzeba przyznać, że są one przedstawione bardzo realistycznie. Sam Adrian ma skłonność do wyolbrzymiania spotykanych na swojej drodze problemów, które w wielu sytuacjach okazują się zwykłymi błahostkami.  

Sięgając po książkę nie oczekiwałam lektury górnolotnej. Liczyłam jedynie na chwilę rozrywki i w tej kwestii książka spełniła moje oczekiwania. Rozterki nastolatka w połączeniu z angielskim humorem okazały się ciekawym przerywnikiem pomiędzy książkami o nieco poważniejszej tematyce. Sądzę jednak, że „Adrian Mole lat 13 i ¾. Sekretny dziennik” zrobiłaby na mnie większe wrażenie gdybym sięgnęła po nią wcześniej, będąc jeszcze nastolatką. Trochę żałuję, że nie miałam okazji poznać Adriana Mole'a właśnie w tym okresie.
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach: Czytam regularnie w 2014 roku,Mam,
Pierwsza książka na mojej nowej półce ,to książka o przygodach kultowego już nastolatka-Adriana Mole.I choć sama dawno nie jestem już nastolatką,to poczułam się właśnie jak nastolatka,czytając tę książkę. Adrian Mole lat 13 i 3/4. Sekretny dziennik to rok z życia Adriana,napisane w formie pamiętnika.Lata mijają,a nastolatki mają wciąż te same na ogół problemy-kwestie urody,dojrzewania,pierwsza miłość,szkolne problemy.I takimi właśnie bolączkami,dzieli się z nami Adrian.A robi to w charakterystyczny dla siebie sposób-z poczuciem humoru i dystansem do siebie. Przez co czytelnik uśmiecha się przewracając i czytając kolejne strony tej książki.Warto przeczytać też z jeszcze jednego powodu tę książkę-autorka Townsend Sue niedawno zmarła -można uczcić jej pamięć w ten sposób.
palabum plusminus Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
ulubiona :)
tymbarkowax3 plusminus Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Książka jest świetna, naprawdę. Kupując ją nie byłam do końca przekonana czy aby na pewno będzie ciekawa, czy mnie zainteresuje, jednak bardzo miło mnie zaskoczyła. Historia Adriana jest dość skomplikowana, książka lekka, przyjemna, w wielu momentach zabawna, ale również pouczająca. :)
Polecam.
ot Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Muminka789 Linia koment
Przeczytane:2014-03-11, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
madziusia Linia koment
Przeczytane:2014-02-05, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,Mam,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Lusia1987 Linia koment
Przeczytane:2013-05-30, Na półkach: Przeczytałem,
break
Okładka - Adrian Mole lat 13 i 3/4. Sekretny dziennik Sonderkommando
Venezia Shlomo
Okładka - Adrian Mole lat 13 i 3/4. Sekretny dziennik Ziarno prawdy
Zygmunt Miłoszewski
Okładka - Adrian Mole lat 13 i 3/4. Sekretny dziennik Pogrom w przyszły wtorek
Marcin Wroński
Okładka - Adrian Mole lat 13 i 3/4. Sekretny dziennik Nielegalne związki
Grażyna Plebanek
Okładka - Adrian Mole lat 13 i 3/4. Sekretny dziennik Lód i woda, woda i lód
Majgull Axelsson
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów