Recenzja czytelnika granice.pl

Okładka - Alchemik. Sekrety Nieśmiertelnego Nicholasa Flamela
Kup Teraz

Alchemik. Sekrety Nieśmiertelnego Nicholasa Flamela

Michael Scott

Ocena ( 6 osób )
4.8
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Data wydania: 2008-10-01
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-10-11416-7
Liczba stron: 320
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Fimbul

Wydaje się, że w pewnych kręgach przestano już pisać książki. Zaczęto je produkować. Bo jak inaczej wytłumaczyć fakt, że w 2007 roku Michael Scott napisał pierwszą część z serii "Sekretów nieśmiertelnego Nicholasa Flamela", następna część ukazała się już rok później, trzecia pojawi się w tym roku, czwarta w przyszłym i tak dalej - aż do szóstej? Sześć książek (po ok. 300 stron!) w sześć lat - to wynik godny mistrza Kraszewskiego.

Ale nie tylko przemiana pisarza w taśmę produkcyjną sprawia, że akt pisania jest przy konstruowaniu książki coraz mniej ważny. Liczy się cała otoczka: trailery na YouTube, internetowy blog [sic!] Nicholasa Flamela itd., aż po wystawienie praw do ekranizacji na aukcji na długo przed ukazaniem się książki. Czy tak silne zorientowanie na czytelnika pozostawia literaturze miejsce na jakąś autentyczność? I czy w ogóle możemy mówić w takim wypadku o czytelniku literatury, czy jest to już tylko konsument literatury?

Treść tej książki jest równie silnie zorientowana na sprzedaż, jak wszelkie inne zabiegi jej towarzyszące. Koncept książki nie jest niczym nowym - okazuje się, że pewien mag i alchemik, który żył wieki temu, żyje nadal. Mniej więcej ten sam schemat zastosował ostatnio Bruce Dickinson przy produkcji filmu "Chemical Wedding". W każdym razie postaci pojawiające się w książce są wzorowane na autentycznych osobach, tyle tylko, że ich charakter jest już fantazją autora. I tak oto po stronie dobra staje Nicholas Flamel, złu zaś przewodniczy doktor John Dee.

Dee, jako wybitny matematyk, astrolog i okultysta, ceniony i uznany na dworze Elżbiety I, pojawia się nader często w literaturze. Postać tę wykorzystał Eco (w "Wahadle Foucaulta"), Lovecraft czy Alan Moore. Pojawia się też w irlandykiej literaturze romantycznej, w jednej z powieści Charlesa Roberta Maturina. Jednak dopiero Scott wpadł na pomysł by tego człowieka renesansu uczynić żądnym krwi i zniszczenia orędownikiem zła.

Obok wątpliwej jakości aluzji historycznych mamy także sporą dawkę mitologii. Scott, który wiele publikacji poświęcił mitologii i folklorowi Irlandii, tym razem postanowił "pójść na całość" i zaserwować czytelnikom przesadny synkretyzm. Przesadny dlatego, że niczym nie umotywowany. Bo czym - poza łatwym rozwiązaniem fabularnym - wytłumaczyć fakt, że Hekate (grecka bogini magii) posiada jakąś tajemniczą więź z łączącą jej witalność z drzewem - Yggdrasillem (skandynawskie drzewo w gałęziach którego leżą wszystkie światy, w tym ziemski), które wspomniany już Dee zamrozi [sic!] za pomocą miecza Excalibur [pochodzący z celtyckich legend oręż, którym posługiwał się król Artur]? Pomieszanie z poplątaniem, które do niczego nie prowadzi. Ewentualnie może podreperować ego niedouczonego czytelnika, który odczuje radość z wyłapanej aluzji. Nawet jeśli będzie ona w swej istocie całkiem bzdurna.

Sam zarys fabuły jest typowy dla literatury fantasy. Flamel żyjący od wieków sprawuje pieczę nad magiczną księgą Abrahama, która w końcu - z wyjątkiem dwóch niezwykle ważnych stron - wpada w ręce Dee. Porywa on także żonę Flamela. Ten chcąc odzyskać to, co utracił, oraz uratować świat przed zagładą, angażuje w całą awanturę dwójkę bliźniąt - Sophie i Josha - którzy w czasie wędrówki po przyległych światach magii odkryją uśpione w nich moce. Na drodze spotkają wiele epizodycznych postaci, które będą im pomagać bądź szkodzić. 

Tak więc wszystko to już było. Dostajemy książkę-produkt, który został już przeżuty milion razy. Nie ma w nim nic, ale owo nic posiada wyjątkowo ładny design. I ku temu dąży literatura popularna.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
monweg plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-03-05, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Czy masz 10, 20... czy 100 lat, będziesz świetnie bawić się przy lekturze tej książki. Polecam
agusia97 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-04-16, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
Muszę przyznać, że tę książkę już od bardzo dawna chciałam przeczytać. Nareszcie mi się to udało, chodź oczekiwałam chyba czegoś troszkę lepszego. Na książkę natrafiłam w dość niespodziewany sposób. Pamiętacie pierwszą część Harry'ego Pottera? Mam na myśli fragment, gdzie Hagrid wyjaśnia trójce bohaterów co znajduję się w na trzecim piętrze i kto to stworzył. Była wtedy mowa o Nicholasie Flamelu. Zaczęłam wtedy szukać więcej informacji o tej postaci i natrafiłam m.in na książkę Michaela Scotta, którą postanowiłam za wszelką cenę przeczytać. Spodziewałam się jednak powieści w trochę innym stylu. Mniej fantasy, mimo, że bardzo lubię ten gatunek. Myślałam, że będzie to taka bardziej legenda o przygodach nieśmiertelnego wynalazcy kamienia filozoficznego, a dostałam książkę, której akcja ma miejsce we współczesności, a jednymi z głównych bohaterów są bliźnięta - brat i siostra. Ale mimo tych niespodziewanych wątków książką bardzo mi się spodobała i na pewno kiedyś przeczytam dalsze części.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
andr Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Rainbow Linia koment
Przeczytane:2016-02-16, Na półkach: Przeczytałem,
Glonek Linia koment
Przeczytane:2015-11-06, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Mikobelle Linia koment
Przeczytane:2015-07-15, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Aramina Linia koment
Przeczytane:2014-12-10, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane w 2014 i wcześniej,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ewaboruch Linia koment
Przeczytane:2010-09-13, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,fantastyka,przygoda,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Dizzy Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów