Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Amatorka

Jan Mostowik

Ocena ( 1 osoba )
4.0
Wydawnictwo: Bliskie
Data wydania: 2011-10-01
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 978-83-930558-4-5
Liczba stron: 432
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Justyna Gul

Zorganizowana przestępczość… rządowa

 

Mamy już kontrolę nad przerzutem narkotyków, nikt bez naszej zgody nie sprzeda ani grama dealerowi. Panujemy nad burdelami, kasynami, co większymi knajpami i hotelami (…). Kilkunastu polityków i z lewa, i z prawa, a nawet ze środka jest gotowych na nasze skinienie protestować w Sejmie czy Senacie (…) Możemy kupić każdą ustawę, każde rozporządzenie” - te słowa są najlepszym dowodem na to, że macki mafii sięgają bardzo głęboko i przechodzą przez wszystkie warstwy i grupy społeczne kontrolując, zastraszając i czerpiąc zyski z tej wszechstronnej, iście biznesowej działalności.


Dlaczego jednak nie iść dalej? Wszak wszechobecny chaos, szybki postęp technologiczny i ludzie, z których każdy tę przysłowiową „kołderkę” ciągnie w swoją stronę, sprawiają, że stary dobry lobbing polityczny przestał być wystarczającym narzędziem, usprawniającym działanie. Nadeszła zatem pora, aby chwycić za ster i samemu wejść do polityki. Jako, że „zdobycie władzy w tym państwie to dziecinnie prosta sprawa (…) pod warunkiem, że ma się odpowiednio dużo kasy, a my ją mamy”, dla przestępczości zorganizowanej kupienie sobie mandatów to dziecinna igraszka.


- Wystartujemy w wyborach do Sejmu i Senatu - mówi tajemniczy Jerry, nowy boss zrzeszonych ugrupowań przestępczych, a jego kartą przetargową jest pewna teczka, wypełniona wynikami wielomiesięcznej pracy poprzednika Jerry’ego, Tomahawka. Wszelkimi dostępnymi środkami, nie szczędząc pieniędzy, zebrano informacje o konkurencyjnych grupach przestępczych, ich akcjach i strefach wpływów oraz o informatorach w policji, prokuraturze, wśród polityków i biznesmenów. Teraz ten cenny materiał byłby atutem w rękach mafii. Byłby, gdyby nie to, że… zaginął. Sprawą nie tylko tych dokumentów, ale i planów mafii dotyczących zajęcia sejmowych stołków zajął się drobiazgowo Jan Mostowik, naczelny demaskator przestępczych facjat, autor Amatorki, który zupełnie nie amatorsko (mimo, że książka jest debiutem) zabrał się do rozpracowywania problemu przestępczości zorganizowanej. Najwyższy czas, bowiem w celu ochrony wspólnych interesów przed ruską mafią rodzime typy spod ciemnej gwiazdy postanowiły puścić chwilowo w niepamięć wzajemne animozje i zacieśnić współpracę z grupami przestępczymi w Europie Zachodniej. W tym celu powołano człowieka, zaufanego doradcę Tomahawka, niejakiego Remigiusza Wołkowskiego. To jego też szukają wszyscy, od konkurencji, przez policję i służby specjalne, a tymczasem tylko my jesteśmy świadkami jego działań.

 

No, może niezupełnie my, bo na pierwszy ogień idzie niejaki profesor Kalicki, nałogowy gracz, genialny chirurg i współwłaściciel kliniki Primum non Nocere, pod którego skalpelem przestępca - nie pierwszy zresztą - ma sobie sprawić nową buźkę. Pech chce, że w klinice spotyka go młoda i piękna Maria Piech, inteligentna pani chirurg, a - jak to zwykle bywa w takich historiach - jej mężem jest pracownik elitarnej jednostki, podległej bezpośrednio prezydentowi. Specjalna grupa, złożona z oficerów wywiadu, oficerów Wojska Polskiego, pracowników policji i wywiadu oraz UOP-u ma na celu zdemaskowanie najbardziej poszukiwanych w Europie przestępców, którzy na polskiej ziemi nie dość, że znaleźli schronienie, to jeszcze przechodzą skomplikowane operacje plastyczne, całkowicie zmieniając wygląd…

 

Przy Amatorce nie mamy czasu na odpoczynek czy nudę. Mostowik sprowadza nam na kark policję, służby specjalne i samych bandytów. To genialna książka nie tylko dla tych, którzy lubią spiskowe teorie dziejów, ale także tych, którzy lubią dobrą sensację w polskim wydaniu. Jan Mostowik, zręcznie manipulując rodzimymi realiami oraz zawiłościami polskiej gospodarki i polityki, stworzył książkę, która bardziej przypomina powieść „starego wyjadacza” niż nieoszlifowany jeszcze debiut literacki. Tym samym książka wybija się spośród masowej produkcji para-sensacyjnych powiastek i motywuje do dokładniejszego przyjrzenia się działalności ludzi "na świeczniku”. Ale o tym cicho, sza, bowiem kto widzi za dużo, ten ginie. W końcu, jak pisze Mostowik: kobiecie można odmówić, mafii nigdy!.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
zuzankawes plusminus Linia koment
Ocena: 4, Na półkach: Czytam,
http://pannazuzanna.wordpress.com/

Bóg wybacza, mafia nigdy! – recenzja „Amatorki” Jana Mostowika

Powieść zapowiadała się interesująco. Już w prologu otrzymałam obietnicę mocnych wrażeń, które zafunduje mi książka. Najpierw przeczytałam o brutalnym gwałcie, następnie zaś pojawiły się tajemnicze listy, które miały mieć wpływ na bohaterkę „Amatorki”. Było to zwiastunem i jednocześnie obietnicą, że książka wstrząśnie moimi emocjami, niczym najlepsze pozycje z tego gatunku. Czy spełniła moje oczekiwania? I tak i nie. Ale o tym w dalszej części.
Jan Mostowik, autor „Amatorki” stworzył powieść pełną sensacji, mnóstwa zwrotów akcji, dla amatorów mocnego wrażenia i uderzenia. Zaliczyć można było by ją do książek z kategorii sensacja, thriller, czy nawet political fiction. A wszystko to za sprawą przypadkowego wplątania się głównej bohaterki, Marii (tytułowej Amatorki) w intrygę, która przerosłaby każdego przeciętnego Kowalskiego. A oprócz tego przeniosłaby w trybie natychmiastowym na tamten świat. W książce tej mamy do czynienia i z kupowaniem partii politycznych, i z układami partyjno-mafijnymi, przekupnymi prokuratorami, sędziami, politykami, służbami specjalnymi. Smutne jest to, że choć jest to fikcja literacka, to skandale które wybuchają co pewien czas w realnym świecie wskazują, że książka Mostowika może kiedyś stać się scenariuszem nakręconym przez życie.
Maria Piech, spełniona żona i przyszłość chirurgii plastycznej to kobieta, która złapała Pana Boga za pięty. Ma kochającego męża, obroniła pracę doktorską, otrzymuje też wymarzoną pracę w klinice chirurgii plastycznej, u swojego mistrza doktora Kalickiego. Jednak jak to w książkach akcji bywa, za sprawą nieszczęśliwego zrządzenia losu w jednej chwili kobieta stracić może wszystko, łącznie z życiem… Piękna pani doktor odkrywa, że tak bardzo uwielbiany przez nią szef i klinika w której pracuje, zamieszani są w brudne interesy mafii. Ta wiedza doprowadza Marię Piech do walki o życie swoje i swoich bliskich. W tej niebezpiecznej rozgrywce udział biorą nie tylko mafiosi, ale i przedstawiciele władzy, włączając nawet supertajne jednostki, o których istnieniu wie niewielka ilość ludzi w Polsce. Akcja książki posuwa się w błyskawicznym tempie. Maria niczym Lara Croft staje naprzeciw niebezpiecznym bandytom, nie zachowując się jak amatorka, a jak superbohaterka! I nie można powiedzieć o niej, że ma więcej szczęścia niż rozumu, bo nie brakuje jej ani jednego, ani drugiego.
Dzięki zabiegowi jakim jest wprowadzenie zróżnicowanego języka, książka nabiera autentyczności i tempa. Nie razi więc bardzo, że wiele sytuacji, w których znajduje się Maria i z których wychodzi bez szwanku, wskazywałoby, że kobieta powinna co najmniej należeć do jednostki GROM. Albo stracić życie. Tu jednak nic takiego się nie dzieje. Maria – amatorka, wodzi za nos wszystkich. Ośmiesza swoimi zdolnościami gangsterów, przebiegłością deprecjonuje wartość jednostek specjalnych, a przenikliwością upokarza policję.
Mimo to czułam się nieco rozczarowana książką. Bo choć niezwykle przypadła mi do gustu ze względu na brawurowe opisy akcji, to była moim zdaniem przewidywalna. Od razu wiedziałam kto stoi na czele mafii, szybko też wpadłam na właściwy trop jeśli chodzi o wspominanego już gwałciciela z pierwszych stron „Amatorki”. Przyznam, że z napięciem czytałam fragment, w którym kobieta wyjawia swojemu mężowi nazwisko nowego szefa mafii. Towarzyszyła temu nutka niepewności i nadziei, że może jednak moje podejrzenia nie potwierdzą się. Niestety, przeczucie towarzyszące mi od nieomal pierwszych stron książki nie zawiodło mnie. Choć Jan Mostowik bardzo zmyślnie poprowadził bohaterów przez ich przygody, to jednak nie udało mu się ukryć przed czytelnikiem bardzo ważnej (a może i kluczowej) informacji dotyczącej bossa mafii. Nie zmienia to jednak ogólnego obrazu książki, która okazała się być świetnym debiutem pisarskim Mostowika. I za bohaterką tej jakże zręcznie napisanej powieści powtórzę, parafrazując: „Nie sądziłam, że książki sensacyjne mogą być tak pasjonujące”.
Eli1605 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Amatorka Strusie jajo
Maja Kotarska
Okładka - Amatorka Jak dobrze wyjść za mąż po czterdziestce
Anna Klara Majewska
Okładka - Amatorka Druga strona recepty
Sokołowska Zofia
Okładka - Amatorka Siostrzyczka miłosierdzia
Ewa Zaleska
Okładka - Amatorka Amatorka
Jan Mostowik
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów