Recenzja czytelnika granice.pl

Okładka - Anka
Kup Teraz

Anka

Elżbieta Jodko-Kula

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Skrzat
Data wydania: 2008
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 978-83-74-37294-7
Liczba stron: 144
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: mrowka

Po prostu „Anka”. Tytuł mało skomplikowany, nie mówiący absolutnie nic o książce. Tylko znaczek „nastoletnie problemy” sygnalizuje, czego będzie się można spodziewać po tym niewielkim tomiku. Informacji na czwartej stronie okładki nie liczę – bo nawet szybkie przekartkowanie „Anki” pozwoli zyskać rozeznanie co do treści. Elżbieta Jodko-Kula uderzyła w jeden z poważniejszych kłopotów nastolatek, w kłopot, który do tej pory rzadko trafiał do literatury dla młodzieży.

 

Centralnym motywem „Anki” jest bowiem anoreksja. Do Rafała, nieśmiałego chłopaka, dzwoni nieznajoma, przedstawia się jako Anka – choć zaznacza, że to nie jest jej prawdziwe imię, ten wątek zresztą został później zapomniany. Anka zawiera znajomości przez internet – a że przez telefon jej głos brzmi intrygująco, Rafał nie prostuje pomyłki. Mieszka w popegeerowskiej wsi, nie ma internetu, ale postanawia umówić się z dziewczyną jako jej rozmówca z chata: a kiedy już ją widzi, zakochuje się od razu. Tyle że Anka jest anorektyczką – ta choroba wpływa negatywnie nie tylko na samopoczucie dziewczyny, ale i na jej relacje z innymi. Nie może się dogadać z matką – wiecznie zapracowaną i wymagającą. Drażni też cierpliwego i dobrego Rafała oraz swoją przyjaciółkę, Kaśkę. Efekty niejedzenia szybko dają o sobie znać: po szarpiącej nerwy przygodzie (przestroga przed umawianiem się na randki w internecie) ląduje w szpitalu. Tam musi podjąć decyzję dotyczącą przyszłości, może też skorzystać z terapii, by poprawić stosunki z matką. Jak skończy się historia Anki?

 

„Anka” to nie tylko szczegółowa opowieść o chorobie i zbiór wskazówek dla młodych dziewczyn. Pod pretekstem fabuły Jodko-Kula podsuwa młodzieży najlepsze rozwiązania, które można wyczytać i w poradach psychologów – na szczęście udaje się jej przemycić je bez moralizowania, a przy tym w atrakcyjny dla odbiorców sposób. To także historia wzruszającej przyjaźni i oddania. Rafał i Kaśka będą musieli podjąć wiele trudnych decyzji, wybierać między lojalnością wobec Anki, a jej dobrem. Autorka pokazuje, jak zachowuje się otoczenie chorej osoby: typowe zrzucanie odpowiedzialności na koleżanki stosują nauczyciele Anki – Kaśka może wprawdzie liczyć na doświadczenie i odwagę dorosłego brata, Rafał nie ma się komu zwierzyć. Tymczasem właśnie oni, jako najbliżsi ludzie z otoczenia Anki, będą starali się zaradzić przerastającym ich problemom. Właściwie akcji jako rozwoju wydarzeń jest tu niewiele. Rafał poznaje Ankę, Anka wbrew ostrzeżeniom kontynuuje niebezpieczne praktyki, trafia do szpitala i dojrzewa do podjęcia terapii, choć nie będzie łatwo zrezygnować jej z dotychczasowych metod na spędzanie wolnego czasu.

 

Wysoką jakość książki zapewnia sposób ujęcia tematu. Mamy tu dwie narracje, rozróżnione w powieści krojem czcionki – jedna to opowieść snuta przez Rafała, druga – trzecioosobowa historia o Ance i Kaśce. Takie ujęcie zapewnia wielopłaszczyznowy ogląd sytuacji, zaprzecza tendencyjności, pozwala czytelnikom wypracować sobie własne zdanie na przedstawione tematy, zawiera też podpowiedzi, które mogą się nastolatkom bardzo przydać w życiu. Sporo tu emocji. Wzruszenia, żal, gniew, rozczulenie, radość – paleta uczuć jest bogata i może się bez trudu udzielić odbiorcom.

 

Poza wszystkim sięgnęła Jodko-Kula po najbardziej chyba nośny wątek powieści obyczajowej – po miłość, która nie wiadomo jak się skończy. Nie ma tu tendencyjności, to jeszcze jeden plus tej powieści. Autorka nieźle buduje temat książki, a czyni to z pomocą drobiazgów. Przy okazji zajmuje się też wieloma mniej poważnymi niż anoreksja troskami dojrzewania, pełni rolę przewodnika po kłopotach młodzieży i czyni to właściwie bez zarzutu. Bez wątpienia jest to książka ważna i potrzebna nastolatkom.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
ot Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
AMAF12 Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Vanillivi Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
justa689 Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów