Recenzja książki: Aż po ciemny las

Recenzuje: daniello99

Napad na bank. Czworo ludzi nie żyje. Ciała upchnięto w szafkach. Dwóm osobom poderżnięto gardła, a dwoje zabito strzałem w głowę. Ciała znaleźli pracownicy banku. Tak zaczyna się nowa powieść Jacka Rębacza. Młoda policjantka Vesna Suszko prowadzi śledztwo, które nie przynosi jednak żadnych rezultatów.

Jacek Rębacz tak skonstruowal fabułę, że gdy tylko czytelnikom wydawać się zaczyna, że już znają rozwiązanie zagadki, okazuje się, że następuje nagły zwrot akcji i wszystkie domysły okazują się mylne. Finał zaskakuje. Nikt nie jest niewinny - zdaje się twierdzić Rębacz. Jego powieść pokazuje, że nikt nie jest bez skazy i żaden człowiek nie może uciec przed mroczną stroną swej natury, choćby nie wiadomo jak mocno się starał.

Język jest prosty, potoczny. Taki, jakim posługujemy się na co dzień. Niektóre dialogi okazują się zabawne, a główny bohater jest zwyczajnym, przeciętnym człowiekiem, z którym naprawdę łatwo się identyfikować. Jest jak każdy z nas - zmęczony życiem, codziennością, ciężko pracuje jako funkcjonariusz policji.

Postaci kobiece oparte zostały, niestety, na stereotypach. Vesna okazuje się stereotypową blondynką, która nie potrafi poradzić sobie sama, z kolei mężczyźni wydają się niemal idealni. Taki jest na przykład Tomasz Burski - emerytowany policjant, który napisał wspaniałą powieść kryminalną. Jego życie jest pełne szaleństwa, a jego "drugie wcielenie" objawia się, gdy tylko go poznajemy. To postać stosunkowo prawdziwa - być może dlatego, że mamy okazję, by go lepiej poznać. Rębacz nadał mu cechy, bez których dobry detektyw by się nie obył – świetną intuicję, spryt, inteligencję. To właśnie Burski ostatecznie okazuje się człowiekiem nieustępliwym, który powolutku doprowadza razem z Vesną do zakończenia śledztwa. I to on jest najciekawszą postacią tej powieści.

Dużą zaletą powieści jest też atmosfera. Autor osadza swą powieść w realiach doskonale nam znanych, nie w jednej z wielkich światowych metropolii, lecz w Lublinie. Opisuje miasto wiarygodnie i ze szczegółami.

Aż po ciemny las to intrygująca powieść kryminalna. To świetna propozycja dla miłośników gatunku, która powinna jednak przypaść do gustu również szerszemu gronu odbiorców.

Kup książkę Aż po ciemny las

Zobacz opinie o książce Aż po ciemny las
Aż po ciemny las
Jacek Rębacz
Zakopane. Sezon na samobójców
Jacek Rębacz0
Okładka ksiązki - Zakopane. Sezon na samobójców

Zakopane to nie tylko turystyczny raj i małyszomania pod Krokwią. To miasto mafijnych układów i szemranych interesów. Tu nawet niedźwiedź, z którym chcesz...

SPINALONGA
Jacek Rębacz0
Okładka ksiązki - SPINALONGA

NA POCZĄTKU BYŁA ZBRODNIA.ALE POTEM WSZYSTKO SIĘ SKOMPLIKOWAŁO! Zaginiona przed laty żona prominentnego polityka i posła na sejm powraca z zaświatów. Jej...